نحوه پخت سنتی چند خوراک اصیل گیلان در فهرست آثار ملی کشور ثبت شد

14 مارس 2016 - 11:30 dsfr.ir/g40n8

نحوه پخت سنتی چند خوراک اصیل گیلان در فهرست آثار ملی کشور ثبت شد
gilanchef.ir
باقلا قاتق

نحوه پخت سنتی چندین خوراک اصیل گیلان به همراه مراسمات و مهارت های این استان در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان؛ رضا علیزاده در تشریح جزئیات این خبر اظهار داشت: استان گیلان با داشتن جاذبه های گردشگری بی نظیر و اصالتی ممتاز در سطح کشور و خارج از مرزهای جغرافیایی دارای شهرت و محبوبیت است.

وی با بیان اینکه حفظ هویت و تلاش برای احیای سنت ها از دیرباز در گیلان مرسوم بوده است؛ اذعان گفت: در راستای صیانت از میراث معنوی و ارزشمند نیاکان مان، کارشناسان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان گیلان ثبت چندین پرونده در فهرست آثار ملی را دنبال نمودند.

علیزاده از ثبت بازارهای هفتگی گیلان و شیوه کسب و کار سنتی در آن ها به شماره 1142 در فهرست آثار ملی خبر داد و گفت: مهارت سنتی سفالگری گیلان نیز با شماره 1149 در این فهرست به ثبت رسیده است.

این مقام مسئول به ثبت پرونده های "تهیه زیتون پرورده گیلان" به شماره 1143، "شیوه پخت باقالا قاتق" به شماره 1144، "شیوه سنتی پخت میرزا قاسمی" به شماره 1145، "شیوه سنتی پخت اناربیج" به شماره 1146 و نیز "شیوه سنتی پخت مرغ ترش" به شماره 1147 در فهرست آثار ملی اشاره نمود و افزود: در کنار بحث خوراک اصیل گیلان، "مراسم علم بندی روستای فوشازده آستانه اشرفیه" به شماره 1148 به عنوان میراثی ناملموس در این فهرست به ثبت رسید.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان در پایان ثبت ملی "مهارت سنتی گلیم بافی در منطقه تالش" به شماره 1150 را از دیگر افتخارات کسب شده برای استان خواند و خاطرنشان کرد: پرونده های مذکور در تاریخ 24 اسفند به ثبت رسیده اند.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
2 + 15 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1