پیگیری راه اندازی پرواز گرگان - اکتائو

12 مارس 2016 - 16:30 dsfr.ir/427n2

پیگیری راه اندازی پرواز گرگان - اکتائو
گلستان ما
انتظار گرگانی ها برای استقبال از مسافران در فرودگاه گرگان

خط پروازی گرگان به اکتائو از مدت ها پیش مورد مطالعه قرار گرفته و اجرایی خواهد شد.

"رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی گرگان"

سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه ای گلستان از پیگیری برای راه اندازی پرواز گرگان - اکتائو (قزاقستان) خبر داد و گفت: در سه نشست با هیات های مختلف قزاقی بر عملیاتی شدن این پرواز تاکید شده است.
 
علی مرگدری در نشستی با مسئولان شرکت آلماتی ایر و سرکنسول قزاقستان در گلستان با مسئولان این استان اظهار داشت: در نشست های قبلی موضوع پرواز گرگان - اکتائو - امارات مطرح شد و این ارتباط پروازی در توسعه تجاری و اقتصادی دو کشور قزاقستان و ایران سهم مناسبی داشته و سطح تعامل و روابط تجاری فی مابین را ارتقا خواهد داد. در سه نشست برگزار شده با هیات ها همچنین مقرر شده پس از این توافق اولیه، اتاق بازرگانی به همراه نماینده دولت اوایل سال آینده در کشور قزاقستان حضور یافته و قرارداد نهایی امضاء شود.

سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه ای گلستان اظهار امیدواری کرد که هرچه زودتر قرارداد نهایی پرواز اکتائو – گرگان منعقد و اجرایی شود.

مرگدری تاکید کرد: بخش دولتی در اجرای این پرواز همراه با بخش خصوصی تلاش می کند تا ایجاد این ظرفیت به توسعه اقتصادی استان کمک کند.

نایب رئیس شرکت آلماتی ایر قراقستان نیز گفت: این شرکت آمادگی دارد پرواز خوبی را در مسیر گرگان - اکتائو برقرار کند.

عمروف آزادبک با بیان اینکه شرکت مزبور در چند سال اخیر در مسیرهای مختلف پرواز دایر کرده است، اظهار داشت: پرواز گرگان - اکتائو برای ما با اهمیت بوده و بر این باور هستیم که هر چه زودتر راه اندازی شود.

وی اضافه کرد که بعد از تفاهم بین دو دولت جمهوری اسلامی ایران و قزاقستان و براساس مشورت های کارشناسان متخصص ایرانی و قزاقی بهترین مسیر برای راه اندازی این پرواز استان گلستان - اکتائو پیشنهاد شده است. در گلستان علاوه بر پتانسیل های مختلف فرهنگی، تجاری و اقتصادی، شاهد همدلی و اتحاد خوبی بین بخش حاکمیتی و خصوصی هستیم که این همکاری در جهت شتاب دهی در اجرای قرارداد و انجام امور مربوط تاثیرگذار خواهد بود.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی گرگان نیز گفت: خط پروازی گرگان به اکتائو از مدت ها پیش مورد مطالعه قرار گرفته و اجرایی خواهد شد.

رمضان بهرامی افزود: اتاق گرگان با همه امکانات در رابطه با بخش مسافری و حمل بار با طرف قزاق همکاری کرده و برای برقراری پرواز مزبور به توافق رسیده است. استان گلستان در تامین بار و مسافر پرواز گرگان - اکتائو مشکلی ندارد و همچنین با توجه به نیاز کشور قزاقستان به کالاهای با کیفیت، این خط پروازی می تواند بسیار راهبردی باشد.

وجود مشترکات بین دو کشور و حضور بیش از 6 هزار قزاق در استان گلستان تمایل ارتباط با کشور قزاقستان را افزون کرده است. گلستان در بخش کشاورزی ظرفیت خوبی داشته و با توجه به احتیاج کشور قزاقستان به غذای تازه می تواند بخش زیادی از این نیاز را رفع کند.

استان مرزی گلستان واقع در شمال ایران با کشور ترکمنستان مرز مشترک داشته و از طریق راه آهن بین المللی ایران - ترکمنستان - قزاقستان به کشورهای آسیای میانه متصل است.

راه آهن بین المللی ایران - ترکمنستان - قزاقستان که آذر ماه سال 93 با حضور روسای جمهوری سه کشور در مرز اینچه برون واقع در شرق استان گلستان افتتاح شد، زمینه ساز توسعه روابط با کشورهای آسیای میانه از جمله قزاقستان شده است.

هم اینک قزاقستان پنجمین کشور مقصد صادرات از گلستان است و در هشت ماه نخست امسال حدود چهار میلیون دلار کالا از گلستان به این کشور صادر شد. فعالیت تجاری بین گلستان و کشور قزاقستان با استفاده از راه زمینی و خط ریلی از طریق گمرک اینچه برون واقع در گنبدکاووس و عبور از ترکمنستان و خط دریایی از طریق بندرترکمن انجام می شود. قزاقستان همسایه آبی ایران بوده و فاصله بین دو کشور از طریق آبی (دریای خزر) بسیار نزدیک است.

استان منگستائو قزاقستان دارای دو بندر اکتائو و آترائو می باشد که بندر اکتائو هم اینک فعال و ظرفیت جابجایی 2 میلیون تن بار را دارد. منگستائو از استان های رو به توسعه و قابل سرمایه گذاری قزاقستان و از نظر رشد جمعیت بعد از پایتخت این کشور در جایگاه دوم قرار دارد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
7 + 2 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1