در دیدار مسوولان راه آهن جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان مطرح شد:

تاکید بر راه اندازی قطار بین المللی نخجوان-مشهد

9 مارس 2016 - 16:30 dsfr.ir/me3v4

تاکید بر راه اندازی قطار بین المللی نخجوان-مشهد
تین نیوز
ریل راه آهن

نشست مسوولان راه آهن جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان روز گذشته در نخجوان برگزار شد و مقامات دو کشور بر راه اندازی قطار بین المللی نخجوان - مشهد تاکید کردند.

این نشست با حضور هیات ایرانی به ریاست 'عباس حاجی فتحعلی ها' عضو هیات مدیره راه آهن جمهوری اسلامی ایران و هیات آذری به ریاست 'جاوید قربان اف' رئیس راه آهن جمهوری آذربایجان، در ادامه مذاکرات فنی یک روز قبل کارشناسان راه آهن جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان در نخجوان برگزار شد.

در این نشست توافقات صورت گرفته در خصوص توسعه همکاری ها در حوزه حمل و نقل ریلی با امضای صورتجلسه مذاکرات مورد تائید قرار گرفت.

در صورتجلسه امضاء شده، همکاری در خصوص حل مسائل اداری و فنی، راه اندازی قطار بین المللی نخجوان - مشهد، اجاره و استفاده مشترک از واگن های باری جمهوری آذربایجان توسط دو کشور، تسریع در اجرای پروژه احداث راه آهن رشت - آستارا و مسایل مرتبط با تامین مالی این پروژه مورد تاکید قرار گرفت.

همچنین طرفین توافق کردند، گزارش اقدامات انجام شده در راستای محورهای مورد اشاره در صورتجلسه فوق الذکر را با ادامه جلسات کارشناسی در ماههای اسفند سالجاری و فروردین سال آینده در ایران و جمهوری آذربایجان مورد بررسی قرار داده و تلاش های لازم برای اجرایی شدن توافقات را بعمل آورند.

در این جلسه جاوید قربان اف رئیس راه آهن جمهوری آذربایجان با اشاره به سفر اخیر رئیس جمهوری آذربایجان به ایران گفت: در این سفر توافقات خوبی در سطح روسای جمهوری دو کشور صورت گرفت و در دیدار رئیس جمهور با رهبر عالیقدر ایران بر دوستی دو کشور تاکید شد.

وی افزود: یکی از تفاهمات انجام شده در سفر الهام علی اف رییس جمهوری آذربایجان به ایران موضوع توسعه همکاری های دو طرف در حوزه حمل و نقل ریلی و عملیاتی کردن کریدور حمل و نقل شمال - جنوب با اتصال ایران و جمهوری آذربایجان از طریق راه آهن به یکدیگر است.

وی ادامه داد: راه آهن جمهوری آذربایجان در راستای حمایت و تاکید الهام علی اف رئیس جمهوری آذربایجان مصمم به اجرای این پروژه تا پایان سال 2018 و همچنین راه اندازی قطار نخجوان - مشهد در کوتاهترین زمان ممکن است و امیدوارم با ادامه مذاکرات کارشناسی در ماه های آینده زمینه اجرایی شدن این طرح ها فراهم شود.

عباس حاجی فتحعلی ها رئیس هیات ایرانی با تاکید بر حسن همسایگی ایران و جمهوری آذربایجان و وجود اشتراکات تاریخی و فرهنگی و دینی گفت: راه آهن جمهوری اسلامی ایران آماده هر گونه توسعه همکاری با کشور دوست جمهوری آذربایجان است.

وی افزود: کریدور راه آهن شمال - جنوب علاوه بر ابعاد اقتصادی دارای اهمیت امنیتی و زیست محیطی نیز می باشد و ساخت راه آهن رشت - آستارا از جمله اولویت های جمهوری اسلامی ایران در توسعه بخش ریلی کشور است.

'منصور آیرم' سرکنسول جمهوری اسلامی ایران نیز در این جلسه گفت: حضور هیات های دو طرف و انجام مذاکرات کارشناسی تنها چند روز پس از امضای تفاهمات در تهران، نشانه عزم جدی برای انجام تفاهمات است.

سرکنسول کشورمان در نخجوان افزود: خوشبختانه همکاری های بین ایران و آذربایجان در روند رو به رشدی قرار گرفته است و راه اندازی خطوط حمل و نقل ریلی به منزله شریان رگ هایی است که در دو کشور در جریان است و و امیدوارم انجام این طرح ها موجب تقویت و تحکیم ارتباطات و همکاری های دو کشور بیش از گذشته شود.

« دنیای سفر » این نوشته را از « پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
7 + 3 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1