پیشنهاد مقصد نوروزی

تربت جام شهر رقص های آیینی و موسیقی مقامی

6 مارس 2016 - 09:40 dsfr.ir/vv3ih

تربت جام شهر رقص های آیینی و موسیقی مقامی
تیشینه
رباط جام از آثار تاریخی شهرستان تربت جام

راهنمای سفرهای داخلی و دیدار از جاذبه های گردشگری، تاریخی، فرهنگی و طبیعی ایران: شهرستان تربت جام.

بخشی از مردم ایران، پیرو کمپینی که آن ها را به دیدن ایران در نوروز پیش رو به جای ترکیه و دبی دعوت می کند تصمیم دارند به سفرهای داخلی بپردازند؛ اما مساله این است که بسیاری از جاذبه های گردشگری، تاریخی، طبیعی و فرهنگی ایران برای آن ها ناشناخته است. معرفی مقصد گردشگری امروز، شهرستان تربت جام.

تربت جام، نام امروز شهر قدیمی پوژگان یا بوزجان، یکی از شهرهای کهن خراسان بزرگ است که در تقسیمات کشوری امروز در استان خراسان رضوی واقع شده است. دو روایت به عنوان وجه تسمیه این شهر بر سر زبان ها است؛ یکی شباهتی که منظره این شهر از فرادست و ارتفاعات اطراف آن به یک جام داشته و دوم اینکه موطن شیخ احمد جام بوده است.

رقص های آیینی و موسیقی مقامی، دو جزء ارزشمند فرهنگ این شهرند که می توانند به عنوان مهم ترین جاذبه گردشگری آن معرفی شوند.

موسیقی تربت جام در گذشته بیش از 300 مقام داشته که امروزه بالغ بر 50 مقام از آن همه باقی مانده است و بدیهی است که معرفی و ترویج آن ها، مهم ترین راه برای حفظ این میراث ناملموس است. این شهر دوتار نوازان بنامی داشته و رقص های محلی زیادی در میان اهالی اش رایج است که رقص هتن یا هتم، هپل بازی و چوب بازی سه رقص مهم در میان آنهاست.

آبشار بردو، آرامگاه شیخ احمد جامی، باغ کشمیر، دربند يا دروازه ارغوان شاه، رباط جام، رباط سمنگان، مسجد خانه نور، شهر تاریخی بوژگان، مسجد جامع نو، مسجد عتیق، گنبد خانه، بنای آب انبار، گنبد فیروزشاهی، مدرسه امیر شاه ملک، سنگ قبر صندوقی و مسجد زیرزمینی از جمله جاذبه های گردشگری تربت جامند.

در میان این همه دیدنی رباط جام در سمت جنوبی خیابان کوثری شهر تربت جام و باغ کشمیر را که از تپه ماهورهای دیدنی تشکیل شده و در 55 کیلومتری شمال شهرستان تربت جام قرار دارد از دست ندهید. همچنین در اطراف این شهر روستاهای زیادی وجود دارد با آب و هوای دلپذیر و مناظر زیبا که در سفر به این شهر می توانند در برنامه شما قرار گیرند.

« دنیای سفر » این نوشته را از « دنیای اقتصاد » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
12 + 2 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1