پیشنهاد مقصد نوروزی

گذری بر بیرجند؛ شهر تاریخ و بزرگان

6 مارس 2016 - 09:20 dsfr.ir/35147

گذری بر بیرجند؛ شهر تاریخ و بزرگان
tourismiran.ir
باغ و عمارت اکبریه بیرجند

راهنمای سفرهای داخلی و دیدار از جاذبه های گردشگری، تاریخی، فرهنگی و طبیعی ایران: شهرستان بیرجند.

بخشی از مردم ایران، پیرو کمپینی که آن ها را به دیدن ایران در نوروز پیش رو به جای ترکیه و دبی دعوت می کند تصمیم دارند به سفرهای داخلی بپردازند؛ اما مساله این است که بسیاری از جاذبه های گردشگری، تاریخی، طبیعی و فرهنگی ایران برای آن ها ناشناخته است. معرفی مقصد گردشگری امروز، شهرستان بیرجند.

بیرجند نخستین شهر در ایران است که دارای سازمان آبرسانی بوده و بنگاه آب لوله بیرجند به عنوان نخستین سازمان آبرسانی ایران شناخته می شود. این شهر زادگاه بزرگانی همچون محمدحسن گنجی پدر هواشناسی و علم جغرافیای نوین ایران است.

آب انبارها، آرامگاه حکیم نزاری، ارگ کلاه فرنگی، بند دره، بند النگ یا چادره، بند عمرشاه، قلعه بیرجند، کنسولگری انگلیس یا باغ منظریه، مدرسه شوکتیه، مدرسه معصومیه، مصلی بیرجند و یخدان رحیم آباد آثار تاریخی بیرجند هستند که می توانند در برنامه سفرتان به این شهرستان جا داشته باشند.

همچنین باغ زیبای اکبریه که در فهرست میراث جهانی ثبت شده یکی از باغ های زیبا در بیرجند است که می توانید ساعاتی را به دیدن آن اختصاص دهید.

اگر اهل موزه گردی هستید، بیرجند انتخاب مناسبی است که با تعداد زیاد موزه هایش می تواند ساعت ها شما را به خود مشغول کند. علاوه بر این، گشتی در بازار صنایع دستی بیرجند را هم از دست ندهید که محل مناسبی برای آشنایی با صنایع دستی متنوع استان است و خرید سوغاتی. احرامی بافی یا سجاده بافی خراسان جنوبی شهرت دارد و زعفران قائنات هم چیزی است که می توانید به عنوان رهاورد از این استان خرید کنید.

دیدنی های طبیعی و روستاهای اطراف بیرجند نیز همپای جاذبه های تاریخی اش میزبان گردشگران هستند. هتل و مهمانسرای جهانگردی در بیرجند گزینه های مناسبی برای اقامت شما در این شهر هستند. در سفر به خراسان جنوبی، هر یک از غذاهای محلی حلیم عدس، ساوری پلو، قوروت بادمجان، اشکنه قند، بلغور پلو، کشک سالاری و آش شلغم را که یافتید امتحان کنید.

« دنیای سفر » این نوشته را از « دنیای اقتصاد » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
6 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1