اختلاف نظر معاون و مشاور وزیر راه و شهرسازی

عوامل اصلی حوادث رانندگی از نظر وزارت راه و شهرسازی

5 مارس 2016 - 14:30 dsfr.ir/s67fl

عوامل اصلی حوادث رانندگی از نظر وزارت راه و شهرسازی
تین نیوز
همایش هم پیمانی ایمنی با علما و روحانیون

آمار 17 هزار نفر کشته در حوادث رانندگی 11 ماهه کشور آثار زیانباری دارد و هر هفته حدود 320 نفر از هموطنان بر اثر حوادث رانندگی در جاده های کشور جان خود را از دست می دهند.

طبق صحبت های اخیر مشاور امور اجتماعی وزیر راه و شهرسازی رفتار رانندگی، نقش پررنگی در وقوع حوادث دارد و راهسازان نیز از ساخت جاده های استاندارد غفلت می کنند. اما معاون وزیر و رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای بیشترین نقش در ارتقا ایمنی راه ها و کنترل عامل انسانی در حوادث رانندگی را نحوه اعمال قانون عنوان کرده است.

به گزارش تین نیوز، همواره میان مسئولان و کارشناسان ذی ربط در موضوع ایمنی راه ها اختلافات فراوانی برای شناسایی عامل دوم تلفات ناشی از حوادث رانندگی بعد از سهم 70 درصدی عامل انسانی وجود داشته و دارد. همچنین با توجه به حوزه فعالیت این افراد، نسبت دخالت سه عامل راه، خودرو و انسان در تلفات رانندگی دستخوش فراز و فرود قرار می گیرد.

اما این بار اختلاف نظر در بدنه وزارت راه و شهرسازی میان سعید معیدفر مشاور امور اجتماعی و داود کشاورزیان معاون وزیر راه و شهرسازی به وجود آمده است. به طوری که معیدفر بر غفلت پیمانکاران از ساخت راه های استاندارد اعتقاد دارد که نظارت بر آن تحت مسئولیت شرکت ساخت توسعه زیربناهای حمل و نقل و سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای است و در مقابل کشاورزیان اجرای سفت و سخت قانون را راهکار تاثیرگذار کاهش حوادث رانندگی و ارتقا ایمنی راه ها می داند.

در این راستا سعید معید فر چهارشنبه هفته گذشته در همایش هم پیمانی ایمنی با علما و روحانیون ضمن اشاره به نقش رفتار رانندگان در بروز حوادث رانندگی اظهار داشت: راهسازان از ساخت راه های ایمن غافل هستند و در جامعه ای که مسئله ایمنی در اولویت قرار گرفته باشد، از کارگر تا مهندس راهسازی احساس مسئولیت خواهند کرد.

همچنین مشاور امور اجتماعی وزیر راه و شهرسازی افزود: آمار 17 هزار نفر کشته در حوادث رانندگی 11 ماهه کشور آثار زیانباری دارد و هر هفته حدود 320 نفر از هموطنان بر اثر حوادث رانندگی در جاده های کشور جان خود را از دست می دهند.

لازم به ذکر است، شبکه جاده ای ایران در سال 2014 شامل دو هزار و 200 کیلومتر آزادراه، 15 هزار کیلومتر بزرگراه، 22 هزار کیلومتر راه اصلی، 46 هزار کیلومتر راه فرعی، 131 هزار کیلومتر راه روستایی و در مجموع 214 هزار کیلومتر انواع راه به علاوه 35 هزار کیلومتر پل و 142 کیلومتر تونل است. همچنین از 34 هزار کیلومتر راه شریانی در کشور، 13 هزار و 700 کیلومتر شامل آزادراه ها و بزرگراه ها هستند که از این میزان پنج درصد شبکه نیاز به ساخت مجدد، 30 درصد شبکه نیازمند بهسازی، 20 درصد نیاز به مقاوم سازی و 45 درصد شبکه راه ها به راهداری معمولی احتیاج دارند.

اما در مقابل داود کشاورزیان معاون وزیر راه و شهرسازی با توجه به نقش اعمال قانون، تاکید دارد؛ در صورتی که پلیس امکانات، حضور و انگیزه کافی برای اعمال قانون داشته باشد بیشترین سهم در تامین ایمنی راه ها را خواهد داشت.

رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای معتقد است؛ با توجه به محدودیت های موجود در بودجه عمرانی کشور، تجدید به موقع خط کشی ها، اصلاح شیب شیروانی، تقاطع و دوربرگردان ها و کارهایی از این قبیل علی رغم هزینه کمتر در افزایش ایمنی راه ها تاثیرگذاری بسزایی دارند.

گفتنی است، شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل، سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای و معاونت راه روستایی به علاوه ادارات کل راه و شهرسازی استان های کشور مسئولیت نظارت بر ساخت، نگهداری و بهره برداری انواع راه های کشور را بر عهده دارند و در صورتی که حتی پیمانکاران از ساخت جاده های استاندارد غفلت کنند، سازمان های مذکور مسئول جلوگیری از بروز تخلف و هرگونه کم کاری از سوی پیمانکاران هستند.

همچنین در آینده باید دید پیمانکاران راهسازی کشور که مدت ها در انتظار پرداخت مطالبات خود از جانب دولت بوده اند چه واکنشی نسبت به این ادعای تازه مشاور عباس آخوندی نشان خواهند داد و مجموعه وزارت راه و شهرسازی در دفاع از این ادعا چه دلایلی را در دست دارند.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
2 + 13 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1