پیشنهاد مقصد نوروزی

همدان؛ قدیمی ترین شهر ایران

3 مارس 2016 - 10:00 dsfr.ir/7u1kb

همدان؛ قدیمی ترین شهر ایران
میثم رودکی
آرامگاه حکیم بوعلی سینا

راهنمای سفرهای داخلی و دیدار از جاذبه های گردشگری، تاریخی، فرهنگی و طبیعی ایران: شهرستان همدان.

بخشی از مردم ایران، پیرو کمپینی که آنها را به دیدن ایران در نوروز پیش  رو به جای ترکیه و دبی دعوت می کند، تصمیم دارند به سفرهای داخلی بپردازند؛ اما مساله این است که بسیاری از جاذبه های ایران برای آن ها ناشناخته است. معرفی مقصد گردشگری امروز، شهرستان همدان.

به گواه بسیاری از منابع تاریخی و باستانی، همدان قدیمی ترین شهر ایران زمین است؛ چه اینکه شهر کنونی، روی خرابه های هگمتانه ساخته شده که مقر حکومت مادها بوده است. در سفر به همدان، دیدن چند جاذبه را هرگز نباید از دست بدهید؛ نخست، محوطه باستانی هگمتانه است که به آن اشاره کردیم. این محوطه باستانی با مساحت قریب به 40 هكتار در داخل بافت كهن شهر همدان قرار دارد.

کلیسای گریگوری استفان نیز در مجاورت این محوطه، یکی دیگر جاذبه های پیشنهادی است. اما سنگ نبشته های گنج نامه نیز از دیگر جاذبه های گردشگری این شهر به شمار می رود. گنج نامه نوشتارهایی از دوران داریوش و خشایارشای هخامنشی است که بر دل یکی از صخره های کوه الوند در فاصله 5 کیلومتری غرب همدان و در انتهای دره عباس آباد حکاکی شده. با رفتن به این منطقه، علاوه بر دیدن این جاذبه باستانی می توانید از آبشار و طبیعت کوهستانی الوند و همچنین تفرجگاه عباس آباد بهره ببرید.

همدان از دیرباز مامن بسیاری از دانشمندان و شعرا نیز بوده؛ برای همین، دیدن مقابر بوعلی سینا و باباطاهر عریان را نیز نباید در سفر به این شهر فراموش کرد. دورتادور میدان باباطاهر نیز می توانید به فروشگاه هایی سر بزنید که سفال و سرامیک معروف همدان را عرضه می کنند؛ این اصلی ترین سوغات این شهر، در کنار خوراکی هایی نظیر کماج و انگشت پیچ است.

علاوه بر جاذبه های گفته شده، شیرسنگی، گنبد علویان، برج قربان، بازار قدیمی، آرامگاه استرومردخای و ... می توانند بهانه خوبی برای سفر به این شهر باشند. اگر به همدان سفر کردید، حتما به غار علیصدر در 75 کیلومتری شمال غرب همدان و لالجین (شهر سفال ها) در 15 کیلومتری این شهر نیز بروید.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
7 + 5 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1