پیشنهاد مقصد نوروزی

آباده؛ شهر قلعه و منبت

2 مارس 2016 - 09:50 dsfr.ir/u74ub

آباده؛ شهر قلعه و منبت
تیشینه
قلعه ایزدخواست در شهرستان آباده

راهنمای سفرهای داخلی و دیدار از جاذبه های گردشگری، تاریخی، فرهنگی و طبیعی ایران: شهرستان آباده.

بخشی از مردم ایران، پیرو کمپینی که آن ها را به دیدن ایران در نوروز پیش رو به جای ترکیه و دبی دعوت می کند، تصمیم دارند به سفرهای داخلی بپردازند؛ اما مساله این است که بسیاری از جاذبه های ایران برای آن ها ناشناخته است.  معرفی مقصد گردشگری امروز، شهرستان آباده.

آباده شهری است در شمال استان فارس در مسیر اصفهان به شیراز و با قدمتی بیش از هزار سال. آثار قلعه های قدیمی مانند قلعه کهنه، قلعه نارنجی و قلعه شیراز باقیمانده هایی از حضور سلسله زندیه در آن است که می گویند به دستور آن ها هم این شهر «آباده» نامیده شده است.

آباده در دشتی وسیع و دور از ارتفاعات قرار گرفته اما سرد و خشک است. با این همه در ایام بهار و تابستان، هوای دلپذیری دارد. سوغاتش کیسه و سفیداب است و منبت آن شهرت جهانی دارد.

در سفر به آباده گشت و گذار در بازار کهنه را از دست ندهید. کمی دورتر از بازار باقیمانده های عمارت کلاه فرنگی را می توانید ببینید که همچنان پابرجا است. اصل این بنا مربوط به دوره قاجار است و بنایی گرد دارد که در میان باغچه ای کوچک بنا شده است.

قلعه ایزدخواست نیز از آثار دوره ساسانی است که بعدها بناهایی همچون مسجد و حمام در آن ساخته شد. این قلعه در فاصله 57 کیلومتری شمال آباده است و شباهت زیادی به ارگ بم کرمان دارد. اگر از سمت اصفهان به آباده می روید، می توانید قبل از رسیدن به آباده و در ایزدخواست، سری به این قلعه تاریخی بزنید.

از تیمچه صرافیان که از آثار دوره قاجاریه و در بازار قدیمی آباده قرار دارد، هم دیدن کنید. همچنین از دیگر آثار دیدنی آباده می توان به سد ساسانی ایزدخواست، عمارت کلاه فرنگی سورمق، چاپارخان چهل زرعی کاروانسرای خان خوره و عمارت خواجه اشاره کرد.

علاوه بر این ها جاذبه های طبیعی آباده نیز دیدنی است که منطقه شکار ممنوع بصیران در 4 کیلومتری جنوب آباده از جمله آن ها است.

« دنیای سفر » این نوشته را از « دنیای اقتصاد » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
6 + 2 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1