شناسایی 53 محوطه باستانی در دشت سومار

29 فوریه 2016 - 14:20 dsfr.ir/7w1mj

شناسایی 53 محوطه باستانی در دشت سومار
آنا
دشت سومار

کاوش های باستان شناسی منجر به شناسایی 53 محوطه متعلق به دوران پارینه سنگی قدیم تا اسلامی متأخر در سومار شد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، اردشیر جوانمردزاده سرپرست هیأت کاوش در دشت سومار با اعلام این خبر گفت: دی ماه 1394 بررسی های باستان شناسی در محدوده جغرافیایی حوزه رود گنگیر در دشت سومار و تراس های پیرامون رودخانه به سمت شمال آن تا محدوده سد شرفشاه شروع شد.

این باستان شناس اظهار داشت: با توجه به اینکه هدف اصلی طرح یاد شده بررسی و شناسایی شواهد باستان شناسی موجود در محدوده انتقال آب و شبکه زهکشی آبیاری سومار بود نهایت دقت به عمل آمد تا مبادا اثری قبل از شناسایی و مطالعه تخریب و نابود شود.

جوانمرد زاده تصریح کرد: با این وجود، متأسفانه در اغلب نقاط دشت سومار شبکه انتقال آب و زهکشی زمین های کشاورزی منطقه برای استفاده از آبیاری تحت فشار کامل شده و یا در مراحل نهایی قرار دارد که این مسئله باعث تخریب و تسطیح محوطه هایی در داخل زمین های کشاورزی شده است.

او گفت: انتظار می رفت پس از شناسایی و اعلام موقعیت محوطه ها و آثار باستانی منطقه به مجریان طرح عمرانی یاد شده، عملیات انتقال آب شروع شود؛ اما متأسفانه این امر از قبل شروع شده و هم اکنون مراحل نهایی خود را می گذراند.

این باستان شناس افزود: طبیعی است که تخریب ها و تهدیدات ناشی از این مسئله، موضوع نجات و جلوگیری از تخریبات را بسیار الزامی می کند از این رو باید تمام تلاش خود را در این راستا به کار گیریم.

وی با اشاره به اینکه اغلب محوطه های موجود در داخل زمین های کشاورزی در معرض تسطیح هستند و یا اینکه قبلا تسطیح شده اندتصریح کرد: از میان 53 اثر و محوطه شناسایی شده تقریبا نیمی به صورت مستقیم در معرض تخریبات ناشی از طرح انتقال آب گرمسیری و مکانیزه کردن شبکه آبیاری قرار دارند.

سرپرست هیأت کاوش در دشت سومار با ابراز تأسف تصریح کرد: که در مواردی محوطه ها کاملا تسطیح شده و نهشته های آنان از بین رفته است. در مواردی نیز به دلیل مدفون شدن بخش های پیرامون تپه ها توسط رسوبات آبرفتی، محدوده محوطه ها مشخص نیست و احتمالا هر نوع فعالیت عمرانی و خاکبرداری منجر به تخریب لایه های فرهنگی آنان خواهد شد. امیدواریم با همت و همکاری مسئولین ذیربط در نهادهای مرتبط عمرانی بتوانیم آثار نیاکان خود را حفظ و صیانت کنیم.

طرح موسوم به طرح گرمسیری طرح ایجاد شبکه های انتقال آب به دشت های استان های ایلام و کرمانشاه است که توسط شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران و بدون انجام هیچگونه هماهنگی با میراث فرهنگی و مطالعات فرهنگی-تاریخی اجرا می شود.

گفتنی است، بر اساس بندج ماده 114 قانون برنامه 5 ساله چهارم، تمامی وزارتخانه ها، سازمان ها و موسسات دولتی موظفند قبل ازاجرای پروژه های بزرگ عمرانی و در مرحله امکان سنجی و مکان یابی نسبت به انجام مطالعات فرهنگی-تاریخی «میراث فرهنگی» اقدام و در طراحی و مکان‌یابی پروژه‌های یاد شده نتایج مطالعات را رعایت کنند.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 5 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1