پیشنهاد مقصد نوروزی

راهنمای سفر به طبیعت کوهستانی اقلید

29 فوریه 2016 - 14:00 dsfr.ir/5k5xn

راهنمای سفر به طبیعت کوهستانی اقلید
akhtarsepehr.ir
تنگ براق یکی از دیدنی ترین جاذبه های طبیعی شهرستان اقلید

راهنمای سفرهای داخلی و دیدار از جاذبه های گردشگری، تاریخی، فرهنگی و طبیعی ایران: شهرستان اقلید.

بخشی از مردم ایران، پیرو کمپینی که آن ها را به دیدن ایران در نوروز پیش رو به جای ترکیه و دبی دعوت می کند تصمیم دارند به سفرهای داخلی بپردازند؛ اما مساله این است که بسیاری از جاذبه های گردشگری، تاریخی و طبیعی ایران برای آن ها ناشناخته است. معرفی مقصد گردشگری امروز، شهرستان اقلید.

اقلید از شهرهای شمالی استان فارس یکی از مناطق کوهستانی و سرسبز این استان به شمار می آید و دارای آب و هوای سرد و زمستانی است. ارتفاعات برفگیری دارد که مناظر زیبای برفی را به وجود آورده و تقریبا تا اوایل فصل بهار بسیاری را به خود جذب می کند.

کوه های بلند در طول مسیر، جاده ای زیبا پدید آورده اند و وجود دشت های بسیار وسیع و حاصلخیز مانند آسپاس و بکان در فصل بهار چشم اندازی روح نواز را برای هر گردشگر تصویر می کنند.

چشمه محمد رسول الله در فاصله 5 کیلومتری اقلید یکی از جاذبه های طبیعی است که از زیر یک تپه سنگی و خاکی می جوشد. تنگ براق نیز از تفرجگاه های طبیعی و کوهستانی اقلید است که در فاصله 80 کیلومتری جنوب شهر قرار گرفته و دارای پوشش گیاهی فراوان و دره سبز و خرمی در پایه رشته کوه لیله مند است. در این تنگه، کتیبه ای به خط پهلوی ساسانی نیز وجود دارد.

چشمه قدمگاه در نزدیکی دهستان سده و در محلی با پوشش گیاهی مناسب و محوطه ای سرسبز و درختکاری شده قرار دارد که معمولا گردشگران بعد از تنگه براق و در مسیر بازگشت، در این تفریحگاه استراحت می کنند.

دریاچه کافتر یا شادکام با مساحتی در حدود 48 کیلومترمربع نیز یکی از دریاچه های آب شیرین استان فارس است که در جنوب شرقی اقلید واقع شده و از زیستگاه های ارزشمند پرندگان مهاجر محسوب می شود.

همچنین رودخانه شادکام که در گذشته به نام رودخانه ساریاتن مشهور بوده و از چشمه ای به همین نام در ارتفاعات کوه آلمالیجه سرچشمه می گیرد و چشمه حاجی آباد یا بالنگان، هر یک اوقات آرامی را برایتان رقم خواهند زد. روستاهای محمدآباد، خسروشیرین، دزدکر و آسپاس از جمله روستاهای دیدنی این شهرستان هستند.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
4 + 2 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1