باربی های ایرانی هم آمدند!

29 فوریه 2016 - 13:30 dsfr.ir/tk1t9

باربی های ایرانی هم آمدند!
کبریا حسین زاده
عروسک های باربی ایرانی

عروسک های باربی چینی با لباس های اقوام ایرانی به اسم عروسک های محلی-سنتی ایرانی به قیمت 20 هزار تومان در بازار به فروش می رسد.

زمانی دست هر دختر بچه ای یکی از عروسک های دست ساز مادربزرگ هایشان بود. عروسک هایی که با ابزار ساده و دور ریختنی درست می شدند و لباسی از پارچه های دورریختنی تن شان می کردند، اما حالا عروسک های پولیشی و پلاستیکی باربی همه بازار را قبضه کرده اند و جایی برای عروسک های محلی سازگار با محیط نگذاشته اند!

در حال حاضر کمتر فروشگاهی عروسک های محلی اقوام ایرانی عرضه می کند، البته در فروشگاه های صنایع دستی خیابان ویلا هنوز هم تعدادی از این عروسک ها دیده می شود.

به گزارش ایسنا؛ «جواد کریمی» به جز عروسک های باربی جراحی شده محلی، عروسک هایی هم با نام "خاتون" دارد که ایرانی تر هستند و صورت پهنی دارند. خاتون ها از جنس خمیر گُل چینی درست می شوند. قیمت آن ها از عروسک های جراحی شده چینی کمی گران تر و هر کدام 30 هزار تومان است که آن را با تخفیف هم می فروشد.

او می گوید: یک سال و نیم است که این کار را انجام می دهم و نخستین بار این کار را با نیت خیر و کمک به یک زن شروع کردم.

این فروشنده عروسک های محلی ایرانی بیان می کند: فروش این عروسک ها تنها در شب های عید و یلدا خوب است. در روزهای دیگر از سال نمی توان آن را با موضوع نوروز و هفت سین مرتبط کرد و باید به همان شکل محلی فروخت.

کریمی اظهار می کند: تعدادی از زنان خانه دار که بیمه نمی شوند و منبع درآمدی هم ندارند این عروسک ها را خلق می کنند و من تولیدات آن ها را می فروشم.

او درباره اینکه چرا از عروسک های باربی ساخت کشور چین برای این کار استفاده می شود، می گوید: عمده این عروسک ها در بازار موجود است و به همین دلیل هم ما سراغ آن ها می رویم.

این فروشنده عروسک های محلی درباره اینکه چرا همه عروسک ها لباس های یک شکل پوشیده اند و تنها رنگ آن ها فرق می کند، بیان می کند: هر چه دوخت لباس عروسک ها راحت تر باشد آن را انجام می دهند و هرچه کار سخت تر شود قیمتش بالاتر و فروش آن پایین تر می آید. یک خانم، عروسک هایی با لباس های پیچیده برای ما آماده می کرد که بعد از مدتی آرتروز گردن گرفت و نتوانست این کار را ادامه دهد.

این فروشنده کارهای دیگری از جمله دار قالی تزئینی، تابلوهای دیواری سنتی، عروسک های حاجی فیروز هم عرضه می کند. چرخ های "طوّاف" این فروشگاه که روی آن در خیابان لبو و باقالی می فروشند و با سفره هفت سین یا سفره شب یلدا تزئین شده اند طرفداران زیادی دارد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
9 + 9 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1