ساخت و سازها در سرای دادرس اهواز هنوز متوقف نشده است

29 فوریه 2016 - 10:10 dsfr.ir/x97j7

ساخت و سازها در سرای دادرس اهواز هنوز متوقف نشده است
seiriran.com
سرای قاجاری دادرس در مرکز شهر اهواز، به شماره 9764 در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است.

با وجود مخالفت و اعتراض فعالان میراث فرهنگی، ساخت و ساز در سرای دادرس اهواز از حدود دو هفته گذشته شروع شده و هنوز متوقف نشده است.

یک فعال میراث فرهنگی خوزستان با بیان اینکه ساخت و سازها در سرای تاریخی دادرس در اهواز از دو هفته گذشته هنوز متوقف نشده، گفت: بی تفاوتی مسئولان میراث فرهنگی در خصوص این مکان تاریخی موجب از بین رفتن آن می شود.

احمد جعفری ماجد یکشنبه اظهار کرد: سرای دادرس یکی از بناهای مهم دوره قاجاریه و ثبت ملی شده و می تواند یکی از آثار تاریخی مهم اهواز باشد اما متاسفانه بی تفاوتی مسئولان میراث فرهنگی در خصوص این مکان را می بینیم.

وی افزود: 11 بهمن امسال در این مکان تاریخی آتش سوزی رخ داد که هیچ واکنشی از سوی میراث فرهنگی دیده نشد و خیلی بی تفاوت از کنار این موضوع گذشتند. همچنین 25 بهمن پس از آتش سوزی، ساخت و ساز مغازه و مرکز تجاری در بخشی از این مکان تاریخی شروع شد که این اقدام نیز از سوی میراث فرهنگی نادیده گرفته شد.

وی با بیان اینکه مالک سرای دادرس اظهار کرده اقدامات ساخت و ساز را با مجوز میراث فرهنگی انجام داده، گفت: این در حالی است که مهندس معمار و کارگران این ساخت و سازها همگی کارگران و کارکنان میراث فرهنگی خوزستان هستند.

این فعال میراث فرهنگی با اشاره به اینکه تصاویر و فیلم ساخت و ساز در سرای دادرس موجود است اظهار کرد: معاون میراث فرهنگی خوزستان به تازگی در گفت و گو با یک نشریه سراسری موضوع ساخت و ساز را به کلی تکذیب کرده است.

جعفری ماجد اضافه کرد: در هسته مرکزی شهر اهواز چندین بنای معروف تاریخی از جمله سرای دادرس، سرای معین التجار، هتل قو و آثار تاریخی وجود دارد. این مکان های تاریخی را می توان به عنوان مجموعه ای فرهنگی در کشور معرفی کرد و از آنجا که شهر اهواز فاقد موزه و مکان های فرهنگی چندانی است می تواند جایگزین آن شود.

سرای دادرس بنایی در مرکز شهر اهواز در خیابان عبدالحمید و بازمانده از دوره قاجاری است که در سال 1382 به شماره 9764 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1