نمایشگاه «تهران، کهن شهر من» در موزه ملی

24 فوریه 2016 - 16:20 dsfr.ir/bo6pn

نمایشگاه «تهران، کهن شهر من» در موزه ملی
kojaro.com
موزه ملی ایران

آثار بدست آمده از کاوش های باستان شناسی تهران در نمایشگاهی با عنوان «تهران، کهن شهر من» از 24 اسفند تا 25 فروردین ماه 95 در موزه ملی ایران برگزار می شود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی استان تهران؛ رجبعلی خسروآبادی مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان تهران با اعلام این خبر گفت: پس از کشف بانوی هفت هزار ساله در خیابان مولوی، نگاه ها به شهر تهران کاملا تغییر کرد، تا جایی که شهروندان بیش از گذشته به دنبال شناخت هویتِ تاریخی پایتخت خود هستند.

او افزود: این جریان فکری بازتاب خود را در علاقه مندی شهروندان به کسب اطلاعات از تابلو عکس های بانوی هفت هزار ساله که در نهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری تهران نمایش داده شد، نشان داد. تهران به عنوان پایتخت ایران بر خلاف بسیاری از پایتخت های جهان که به دنبال هویت ساختگی برای خود هستند، نیازی به این کار ندارد، چون یافته های به دست آمده از کاوش های باستان شناسی در خیابان «مولوی»، منطقه «قیطریه» و «دروس» از وجود فرهنگ هایی کهن در این شهر در هزاره های پیش از میلاد حکایت می کند.

خسروآبادی «شب تهران» را از دیگر برنامه های جانبی نمایشگاه «تهران، کهن شهر من» بیان کرد و افزود: این برنامه در ایام نوروز ویژه عموم شهروندان اجرا می شود و شهروندان در کنار برنامه های فرهنگی و آئینی در حال اجرا، فرصت دارند تا از موزه ملی ایران و نمایشگاه بازدید کنند .

وی موزه تخصصی برای شهر تهران را یکی از نیازهای توسعه فرهنگی پایتخت دانست و ادامه داد: این نیاز باید با برگزاری جلساتی با حضور اعضای شورای اسلامی شهر تهران به درستی تبیین تا به عنوان مصوبه ای قانونی ساخت آن به شهرداری تهران اعلام شود. با این اقدام میراث فرهنگی تهران در حمایت های فنی و کارشناسی کاملا در کنار مجموعه مدیریت شهری از این طرح حمایت می کند.

مدیرکل میراث فرهنگی تهران با اظهار اینکه برنامه ریزی برای توسعه پایدارِ شهری بدون در نظر گرفتن فاکتور هویت شهری امکان پذیر نخواهد بود، افزود: ایجاد حس تعلق مکانی به شهروندان باعث افزایش مشارکت های اجتماعی، فرهنگی و سیاسی در جامعه خواهد شد.

او تاکید کرد: با نمایش آثار موزه ای به دست آمده از کاوش های باستان شناسی استان تهران، به مناسبت های مختلف در نظر داریم موجی را در سطح جامعه ایجاد کنیم که موجب افزایش تعلق خاطر شهروندان و در نهایت عِرق ملی می شود.

نمایشگاه «تهران، کهن شهر من» با همکاری موزه ملی ایران و امور گردشگری معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران برگزار می شود و آثار بدست آمده از کاوش های باستان شناسی محوطه «کیلان» دماوند، تپه «چشمه علی» شهرری، «قره تپه شهریار»، تپه «فردیس» قرچک، تپه «شغالی» و «سفالی» پیشوا، تپه «ولیران» دماوند، تپه «قیطریه» و قلعه «ایرج» پیشوا به نمایش عموم گذاشته خواهد شد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
10 + 7 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1