سلطانی فر مطرح کرد:

80 درصد از اهداف سند چشم انداز 20 ساله گردشگری عقب هستیم

23 فوریه 2016 - 17:00 dsfr.ir/g519z

80 درصد از اهداف سند چشم انداز 20 ساله گردشگری عقب هستیم
مجید عسگری پور
مسعود سلطانی فر رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری

با گذشت 10 سال از تدوین سند چشم انداز کشور، اکنون باید میزبان 9 میلیون گردشگر می شدیم اما حدود 80 درصد از این سند عقب هستیم.

"رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری"

به گزارش خبرگزاری مهر، نشست تبیین برنامه های ششم توسعه در حوزه فرهنگ با حضور وزیر ارشاد، وزیر ورزش و جوانان، رئیس سازمان میراث فرهنگی و معاون امور زنان ریاست جمهوری و مشاور فرهنگی رئیس جمهور در سالن اجلاس سران عصر روز چهارم اسفند ماه برگزار شد.

در این برنامه مسعود سلطانی فر رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گزارشی از عملکرد این سازمان ارائه داد و گفت: برای اولین بار بخش میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، کارگروه مستقلی در این برنامه داشته است و توانسته ایم بسیاری از زوایای مرتبط با این بخش ها را مطرح کنیم. در سال 2014 حدود یک میلیارد و 100 میلیون نفر در جهان از کشوری به کشور دیگر سفر کرده اند و حدود یک هزار و 476 میلیارد دلار درآمد حاصل از این سفرها نصیب کشورها شده است که سهم ایران در این زمینه تنها نیم درصد بوده است.

وی ادامه داد: در سال 93 ایران 7 میلیون گردشگر خروجی داشته است که برای ایران تراز منفی به حساب می آید یعنی 5 میلیون گردشگر خارجی وارد ایران شده و در مقابل 7 میلیون ایرانی از ایران به کشورهای دیگر سفر کرده اند. استراتژی سازمان میراث فرهنگی در طول برنامه ششم توسعه این است که این تراز منفی را مثبت کنیم و با ایجاد مقاصد جدید گردشگری، ذهن گردشگران ایرانی را متوجه جاذبه های گردشگری، فرهنگی و تاریخی ایران کنیم.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تصریح کرد: از نظر اقتصاددانان و کارشناسان باید سهم ایران در هر سال از تعداد و درآمد گردشگری دنیا 2 تا 3 درصد باشد. دو بند 51 و 50 برنامه ششم توسعه مرتبط با وظایف میراث فرهنگی است که یکی از آن اهداف کمی، بخش گردشگری را تبیین کرده و مسائل مربوط به میراث فرهنگی و صنایع دستی است. از بین 5 میلیون گردشگری که سال گذشته به ایران آمده اند، 52 درصد آن ها مقصدشان جاذبه های زیارتی ایران بوده است.

سلطانی فر گفت: طبق سند چشم انداز توسعه باید با گذشت 10 سال، اکنون میزبان 9 میلیون گردشگر خارجی می شدیم ولی در حال حاضر حدود 80 درصد از اهداف سند چشم انداز عقب هستیم.

وی تصریح کرد: مسائل مربوط به صدور ویزا را تسهیل کرده ایم و ویزای فرودگاهی را در 190 کشور، از 15 روز به 30 روز ارتقا دادیم و ویزای الکترونیکی را تا قبل از پایان سال 2016 عملیاتی می کنیم. در نظر داریم تا با تعداد بیشتری از کشورها لغو روادید انجام دهیم.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری افزود: رویکرد ما در حوزه میراث فرهنگی، استفاده از مشارکت مردم است. ما انجمن ها و هیات امنای میراث فرهنگی را راه اندازی کرده ایم و بخش های مختلف موزه ها را برخی بعد از 35 سال و برخی بعد از 10 سال راه اندازی کردیم. از بین بناهای تاریخی ایران، 19 بنا در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده و 60 بنا نیز در انتظار ثبت هستند.

وی اظهار داشت: در حوزه صنایع دستی نیز ما جزو سه قدرت برتر دنیا هستیم. چالش ما در حوزه صنایع دستی، فروش محصولات و بازرگانی است. سعی شده با کمک دستگاه های مختلف و سیستم بانکی، چند هزار کارگاهی که در سال های گذشته از مدار فعالیت خارج شده بودند را به حوزه تولید برگردانیم چون تولید صنایع دستی ارزان قیمت و بدون نیاز به خروج ارز است. وی در پایان گفت: تنها دو فروشگاه اینترنتی صنایع دستی در کشور داشتیم اما امروزه 171 مجموعه به صورت اینترنتی صنایع دستی می فروشند.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
11 + 2 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1