مترو نیاوران به خط یک در تجریش متصل می شود

21 فوریه 2016 - 16:40 dsfr.ir/1z6c4

مترو نیاوران به خط یک در تجریش متصل می شود
os-sarir.com
ایستگاه مترو تجریش

زمانی که طراحی پروژه های امام علی و صدر انجام می شد به این نتیجه رسیدیم خط مترو تا قائم ادامه پیدا کند و ایستگاه مترو نیاوران به خط یک در تجریش متصل شود.

"شهردار تهران"

شهردار تهران در دویست و چهلمین جلسه شورای اسلامی شهر تهران در جریان بررسی بودجه 1395 شهرداری تهران گفت: موضوع خط جدید حداقل 6 سال است مورد بحث قرار دارد. زمانی که طراحی پروژه های امام علی و صدر انجام می شد به این نتیجه رسیدیم خط مترو تا قائم ادامه پیدا کند و ایستگاه مترو نیاوران به خط یک در تجریش متصل شود.

محمدباقر قالیباف، درباره تبصره 23 با اشاره به بار ترافیکی خیابان ولیعصر خاطرنشان کرد: وقتی خط BRT خیابان انقلاب در حال اجرا بود حمزه شکیب تاکید داشت اجرای خط چهار مترو زیر مسیر این خط بی آر تی منطقی نیست. ما همان موقع نیازهای ترافیکی را توضیح دادیم و این خط احداث شد. امروز خط 4 و بی آر تی وجود دارد و ظرفیت اتوبوس های آن تکمیل شده است.

شهردار تهران ادامه داد: این خط مترو همزمان با اجرای طرح بی آرتی خیابان ولیعصر مطالعه شده اما کار اداری آن انجام نشده است. در کمیسیون ماده 5 برای سه پروژه بر اساس زمین های بزرگی که در خیابان ولیعصر وجود دارد بحث شده و ایستگاه های این خط را در همین زمین ها قرار خواهیم داد.

وی با بیان اینکه این بند از نظر اجازه دادن بارگذاری ها برای ساخت ایستگاه ها و تامین بودجه خط جدید پیشنهاد شده است که باید نظرات کمیسیون حمل و نقل نیز درآن اعمال شود،‌ تصریح کرد: ایستگاه های مترو خط ولیعصر می تواند از درآمد خودشان این خط را احداث کنند و اختیار تصمیم گیری با شورای شهر است.

سید جعفر تشکری، معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران نیز در این جلسه گفت: طرح LRT در چند مسیر کوتاه و مجموعا در حدود 5 کیلومتر در فاز نخست احداث می شود. LRT طرحی است که بخشی از نیازمندی تردد شهروندان تهرانی را در محدوده پیاده راه ها و نقاط متمرکز بازار تأمین خواهد کرد.

وی در پاسخ به این پرسش که قطار سبک شهری تا چه میزان در اولویت توسعه حمل و نقل شهر تهران قرار دارد؟ گفت: با توجه به جاذبه های توریستی و تامین نیازهای گردشگری منطقه طرح قطار سبک شهری یا LRT به عنوان مد مکمل مترو مطرح است و به هیچ عنوان جایگزین مترو نخواهد شد.

معاون حمل و نقل و ترافیک با تاکید براینکه طرح LRT در صورت تصویب در شورای شهر، امکان اجرا پیدا خواهد کرد، تصریح کرد: البته ساخت مسیر LRT با مترو قابل مقایسه نیست. چرا که قطار شهری به دلیل نداشتن تونل، ایستگاه زیرزمینی و ظرفیت کم جابجایی نمی تواند در مقایسه با مترو قرار بگیرد.

تشکری هاشمی اعلام کرد: ساخت یک کیلومتر مسیر LRT حدود 12 میلیون دلار هزینه دارد. اگر این هزینه را در مقایسه با ساخت یک کیلومتر مترو مقایسه کنیم تقریبا 20 درصد قیمت تمام شده یک کیلومتر مترو خواهد بود.

وی درباره نگاه شورای شهر نسبت به طرح LRT، اظهارکرد: ایستگاه های متفاوتی در این زمینه وجود دارد؛ اما در هر صورت LRT به عنوان یک مد گردشگری و مکمل سایر مدهای حمل و نقل در محدوده کوچک بازار مطرح است که می تواند جذابیت های خاص خود را داشته باشد.

معاون شهردار تهران تاکید کرد: ساخت مسیر LRT در بسیاری از کشورهای اروپایی وجود دارد و تنها برای سفرهایی با حجم کم مسافر مناسب است.

در پایان قالیباف؛ رییس شورای شهر پیشنهاد کمیسیون را با اضافه کردن عبارت (در صورت تصویب شورا و  مراجع ذیصلاح) به رای گذاشت و این تبصره به تصویب رسید.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری شبستان » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 9 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1