صنایع دستی سمبل اقتصاد مقاومتی است

21 فوریه 2016 - 09:30 dsfr.ir/cz9hd

صنایع دستی سمبل اقتصاد مقاومتی است
golestanchto.ir
معاون صنایع دستی در حال افتتاح مرکز تخصصی ابریشم در شهرستان رامیان

آینده صنایع دستی درخشان است و با توجه به بومی بودن، درون زایی و زایش گری می تواند نمونه ای از اقتصاد مقاومتی باشد.

"معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری"

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان، بهمن نامورمطلق روز شنبه در مراسم افتتاح مرکز تخصصی ابریشم در رامیان واقع در شرق استان گلستان اظهار داشت: اقتصاد مقاومتی در صنایع دستی باید نمود یافته و به روز شود.

وی همچنین گفت: استان گلستان با توجه به قرار گرفتن در مسیر جاده ابریشم قدمتی دیرینه در بحث ابریشم و صنایع دستی داشته و با ایجاد چنین مراکز تخصصی می تواند تامین کننده نیازهای استان و کشور در بحث صنایع دستی و مواد اولیه باشد.

نامورمطلق، ابریشم طبیعی را یکی از نیازهای فرش و صنایع دستی کشور دانست و افزود: ابریشم یکی از نیازهای مهم در صنایع دستی، فرش و پوشاک است و با توجه به اینکه در سال گذشته توانستیم تبریز را به عنوان شهر جهانی فرش مطرح کنیم، می تواند از اهمیت بالایی برخوردار باشد. وی همچنین قول مساعد در خصوص پیگیری طرح جامع نوغانداری داد.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گلستان در حاشیه مراسم افتتاح این مرکز تخصصی گفت: پیرو پیگیری های صورت گرفته و تفاهم نامه با فرمانداری رامیان، این مرکز کار خود را آغاز کرد.

ابراهیم کریمی افزود: با توجه به اینکه نوغانداری و ابریشم بافی از دیرباز تاکنون در این شهرستان رواج داشته و تولید صنایع دستی در این منطقه قدمت تاریخی دارد، این مرکز می تواند کمک شایانی در بحث تولید، معرفی و درآمدزایی مردم این منطقه داشته باشد.

وی با بیان اینکه در این مرکز صفر تا 100 امور مربوط به ابریشم بافی و تولید محصولات بعدی انجام می شود، افزود: این مجموعه دارای چهار فضای کارگاهی است که می تواند کمک حال کارآموزان و تولیدکنندگان باشد.

به گفته وی، متقاضیان و بازدیدکنندگان می توانند در این مرکز مراحلی همچون پرورش پیله، پخت، آهار و رنگرزی، ابریشم کشی و نخ ریسی و بافت پارچه را دیده و یاد بگیرند.

کریمی تصریح کرد: در فضاهایی دیگر کارهای تکمیلی همچون تبدیل ابریشم به البسه و محصولات تابعه و متنوع دیگر انجام می شود.

وی با اشاره به فضاهایی همچون کتابخانه و قسمت طراحی در این واحد، گفت: در این مجموعه 15 نفر همکاری می کنند.

مدیرکل میراث فرهنگی گلستان از مزایای این مرکز به ساماندهی عوامل تولید ابریشم و بافندگان، بهبود کیفیت ابریشم و محصولات ابریشمی، طراحی و بازاریابی بهتر جهت ارائه خدمات و محصولات اشاره کرد و افزود: این مرکز تمامی خدمات و امور تخصصی مربوط به بحث ابریشم بافی و نوغانداری را ارائه می دهد و می تواند مرکز مهمی برای معرفی محصولات کار ابریشم بافان و تولیدکنندگان باشد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
7 + 1 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1