مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اصفهان:

حال سی و سه پل بد نیست

20 فوریه 2016 - 18:00 dsfr.ir/ez1n4

حال سی و سه پل بد نیست
عبدالرضا درویش
سی و سه پل

حال سی و سه پل بد نیست و بهتر شده است. برای تَرک ها و حل مشکلات آن نیز برنامه ریزی می کنیم.

"مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اصفهان"

به گزارش خبرگزاری ایسنا؛ مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اصفهان، در نشست خبری نهمین گردهمایی راهنمایان سراسر کشور که هم اکنون در اصفهان در حال برگزاری است، در پاسخ به سوالی درباره خروج دستگاه حفر تونل مترو که به پایه های سی و سه پل رسیده بود، توضیح داد: آن زمان بحث های زیادی درباره مترو مطرح شد. دستگاه حفر تونل هم اکنون خارج شده و مسیر باز است.

او با اشاره به تعدد پل های تاریخی روی زاینده رود گفت: پایگاه حفاظت از زاینده رود به عنوان ساختار حفاظت از پل های تاریخی راه اندازی می شود. ما معتقدیم پل های تاریخی اصفهان از نظر مبلمان شهری باید در سطح استاندارد باشند. برای همین می خواهیم این پل ها را حفاظت کنیم.

الهیاری در ادامه درباره نصب تلویزیون شهری در نزدیکی سی و سه پل که حریم منظری آن را مخدوش کرده است، اظهار کرد: این تلویزیون خیلی وقت پیش در نزدیکی سی و سه پل نصب شد. حفاظت از بناهای تاریخی یکی از دغدغه های جدی ما است. من حتما این موضوع را به چشم خریدار نگاه می کنم تا ببینم مشکل از کجا است.

او ادامه داد: از دو سال گذشته حرکت های چشمگیری در مرمت آثار تاریخی اصفهان صورت گرفته که شاید به لحاظ تاریخی دوره ویژه ای محسوب شود. مثلا مرمت چهل ستون، عالی قاپو، مسجد امام و مدرسه چهارباغ که با شتاب ویژه ای با وجود محدودیت های مالی در حال انجام است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اصفهان درباره برنامه این استان برای رفع کمبود اقامتگاه اظهار کرد: ظرفیت اقامتی اصفهان تا سال آینده به 20 هزار نفر می رسد. 34 هتل، مهمان پذیر و اماکن اقامتی در دست احداث است که با توجه به تخصیص تسهیلات به زودی به نتیجه خواهند رسید. با این تسهیلات پیش بینی شده دست کم شش هتل تا سال آینده به بهره برداری می رسند.

به گفته او، برای ساخت 20 هتل دیگر مجوز صادر شده و زمینه جذب سرمایه گذار برای استفاده از بناهای تاریخی نیز در دستور قرار گرفته است.

الهیاری اضافه کرد: از سال گذشته حدود هفت خانه و کاروانسرای تاریخی در اصفهان برای تغییر کاربری واگذار شده اند که 20 بنای دیگر در حال صدور مجوز است. صفحه الکترونیکی نیز برای معرفی بناهای تاریخی راه اندازی شده که هم اکنون اطلاعات 50 بنا با تعریف کاربری های مناسب ثبت شده است.

وی از آماده سازی سند ساخت هتل در شهر اصفهان خبر داد و گفت: زمین ها و اراضی قابل تبدیل به هتل شناسایی شده تا از این فضاها برای ساخت هتل استفاده شود.

الهیاری از تنظیم تفاهم نامه ای با اداره کل پایانه های اصفهان برای ایجاد مجتمع های خدماتی بین راهی خبر داد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اصفهان درباره دادوستد برخی راهنمایان با مراکز فروش صنایع دستی در اصفهان و ایجاد این تصویر که اصفهان شهر گرانی برای خرید صنایع دستی است، توضیح داد: ممکن است برخی با انجام این داد و ستدها تخلف کنند و انگیزه های منفعت طلبانه ای داشته باشند. معتقدم باید نظارتی از سوی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و اصناف مرتبط صورت گیرد. اگر فروشگاه های صنایع دستی زدوبند دارند متخلف محسوب می شوند که نباید عمل آن ها را به راهنمایان تور نسبت داد. باید برخورد لازم صورت گیرد.

وی بیان کرد: امیدواریم آنقدر تعداد گردشگر در اصفهان زیاد شود که فروشگاه های صنایع دستی مملو از متقاضیان صنایع دستی شود.

«الهیاری» درباره تعامل با نیروی انتظامی، پلیس راه و اداره اماکن برای رفع مشکلاتی که برای گردشگران در شهر اصفهان پیش می آید، گفت: ما بحث های زیادی با این نهادها داشتیم. شهرداری هم می تواند نقش موثری ایفا کند. امیدواریم با توجه به علاقه شهرداری، شاهد عملیاتی شدن ایده ها و برنامه ها باشیم.

او درباره برخورد با تورهای مختلفی که اخیرا در اصفهان زیاد شده است، گفت: بیش ترین هماهنگی ها را در این بخش با پلیس داشته ایم و سعی کردیم دیدگاه های متفاوت را به هم نزدیک کنیم. مشکلات تقریبا حل شد و تورهای مجاز مشکلی نخواهند داشت.

وی درباره استفاده از خانه های بوم گردی در اصفهان با توجه به تأکید شهرداری بر اولویت دادن به هتل ها اظهار کرد: بوم گردی ها در اصفهان جایگاه مهمی دارند و یکی از محورهای اساسی برنامه های ما محسوب می شوند. تمرکز آن ها بیشتر در شرق استان است و حالا می خواهیم در جنوب و غرب نیز این فعالیت را گسترش دهیم.

او با اشاره به وام 100 میلیون تومانی که از طریق صندوق کارآفرین امید به صاحبان اقامتگاه های بوم گردی اعطا می شود، گفت: در حال حاضر 60 نفر متقاضی تأسیسات بوم گردی در استان اصفهان هستند.

الهیاری درباره اقدامات استان برای معرفی شهر خلاق صنایع دستی اظهار کرد: ما می خواهیم میدان امام اصفهان را به برند صنایع دستی ایران تبدیل کنیم. اقداماتی در حال حاضر شروع شده از جمله اعطای نشان ملی اعتماد به فروشگاه های صنایع دستی اصفهان که تاکنون 60 فروشگاه موفق به دریافت این نشان شدند و 9 فروشگاه دیگر در انتظار گرفتن آن هستند. ما همچنین فروشندگان را مجاب خواهیم کرد که برچسب قیمت روی کالاهای خود درج کنند. معتقدیم در تجارت باید هر روز به سمتی برویم که از ابزارها و شیوه های نوین استفاده کنیم.

او همچنین درباره مبارزه با قاچاق صنایع دستی اظهار کرد: در استان ستاد مبارزه با قاچاق صنایع دستی و کالا وجود دارد که کشفیات، برخورد و جریمه هم داشته است. با تلاش این ستاد مبادی که صنایع دستی بی کیفیت خارجی را وارد کشور می کنند شناسایی شدند ولی با این وجود اصفهان شهر بزرگی است که پراکندگی عرضه کالا دارد.

او با اذعان اینکه میدان امام اصفهان عاری از صنایع دستی خارجی است، گفت: ممکن است گاهی تخلفاتی در این مرکز بزرگ صنایع دستی مشاهده شود ولی مطمئنا در صورت اطلاع با آن برخورد خواهد شد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
6 + 3 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1