بخشی از دیوار قلعه تاریخی فورگ مرمت شد

20 فوریه 2016 - 14:50 dsfr.ir/eh1d9

بخشی از دیوار قلعه تاریخی فورگ مرمت شد
سینا سروش
قلعه فورگ واقع در شهرستان درمیان

بخشی از دیوار قلعه فورگ که بارش باران و زلزله 2 ریشتری در شهرستان درمیان، سبب ترک خوردن و مرطوب شدن مصالح آن شد و به علت قدمت زیاد، ریزش کرده بود مورد مرمت قرار گرفت.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی؛ علی صالحی مسئول میراث فرهنگی درمیان گفت: بخشی از این دیوار با مصالح سنگ با اعتبار به مبلغ 100 میلیون ریال مورد بازسازی قرار گرفت که پس از تامین اعتبار ادامه دیوار مرمت خواهد شد.

وی بیان داشت: ساخت این بنا با توجه به اسناد موجود در کتاب دیوان لامع نوشته محمدرفیع بن عبدالکریم درمیانی در سال 1160 ه.ق در زمان حکومت نادرشاه افشار به وسیله میرزا بقاخان که از طرف نادرشاه به عنوان حاکم منطقه تعیین شده بود شروع و پس از وی توسط پسرش میرزا رفیع خان به پایان رسید. در زمان حکومت شوکت الملک بر منطقه بیرجند و قائنات، حاکم قلعه دست به شورش می زند که این  عمل باعث تخریب قلعه می شود.

صالحی گفت: این قلعه دارای پلان نامنظم بوده که مهم ترین عامل شکل دهنده قلعه شکل خاص کوه و توپوگرافی آن است. فضای داخلی قلعه از سمت شرق به غرب دارای سه قسمت اصلی است بخش اول در سمت شرق شامل انبار علوفه، محل زندگی خدمه، محل نگهداری احشام و حوض انبار بخش دوم که در فاصله 50 متری از محل زندگی احشام احداث شده به محل نگهداری آذوقه و تدارکات نظامی و محل سکونت سربازان اختصاص دارد سومین بخش که حالت مرکزیت قلعه را داراست در دو طبقه احداث شده  که محل سکونت حاکم و نزدیکانش بوده و مرتفع تر از سایر قسمت های قلعه بوده است.

وی اضافه کرد:  قلعه دارای 18 برج مدور جهت نگهبانی بوده و بیشتر مصالح بکار رفته در قلعه سنگ؛ آجر، خشت، گچ، آهک و ساروج بوده است بنای قلعه طوری احداث شده که بر کل روستا و راه های ارتباطی پیرامون منطقه اشراف داشته است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
8 + 2 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1