آغاز نهمین جشن راهنمایان ایران در اصفهان

20 فوریه 2016 - 12:40 dsfr.ir/vp8vl

آغاز نهمین جشن راهنمایان ایران در اصفهان
سمیه حسنلو
گردهمایی راهنمایان تور همزمان با روز جهانی راهنمایان

نهمین گردهمایی راهنمایان گردشگری کشور شب گذشته (جمعه 30 اسفند) با رونمایی از تمبر راهنمایان در اصفهان افتتاح شد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، این گردهمایی که با حضور حدود 400 راهنمای تور از سراسر کشور در شهر اصفهان و همزمان با روز جهانی راهنمایان در حال برگزاری است، شب گذشته شاهد رونمایی از تمبر راهنمایان گردشگری با تصویری از نشان فدراسیون جهانی راهنمایان، انجمن صنفی راهنمایان استان اصفهان، جشن نهمین گردهمایی و کنوانسیون سال 2017 بود.

این تمبر همچنین در حاشیه این مراسم به فروش گذاشته شد تا از این طریق حمایت های مالی برای پوشش برنامه های مربوط به راهنمایان جلب شود.

در ادامه مراسم، بازرس جدید کانون سراسری انجمن های صنفی که پیش از آغاز جشن انتخاب شده بود ، معرفی شد. در این دور مجتبی جماعتی از استان گیلان به عنوان بازرس جدید معرفی شد. همچنین «اویس کیایی» به عنوان بازرس علی البدل انتخاب شد.

در ادامه مهدی نریمانی، رئیس اتحادیه هتل داران استان اصفهان که تعدادی از هتل های شهر اصفهان را به صورت رایگان در اختیار این گردهمایی و راهنمایان شرکت کننده قرار داده است، اظهار کرد: به عنوان خانواده بزرگ گردشگری هدف ما حمایت از سایر مجموعه های گردشگری است. حمایت از راهنمایان دلایل مختلفی دارد، آن ها پیشانی گردشگری و عامل انتقال و تمدن ایران هستند.

وی راهنما را حلقه اصلی صنعت گردشگری دانست و افزود: آن ها می توانند در توسعه گردشگری نقش مهم و موثری داشته باشند.

«نریمانی» همچنین خطاب به مسئولان گفت: درخواست می کنم به جای آن که انسجام تشکل ها را از هم دور کنید، با حمایت ها انسجام بخش خصوصی به ویژه راهنمایان را بیشتر برقرار کنید.

«اشکان بروج»، از اعضای کانون سراسری انجمن های صنفی راهنمایان تور که اجرای این برنامه را بر عهده داشت، بیان کرد: ما تنها صنفی در ایران هستیم که 9 گردهمایی پیاپی بدون توقف برگزار کردیم و بیشترین تعداد انجمن های نو صنف ها را در ایران داریم.

وی همچنین با اشاره به آزاد شدن ویزای ایران برای 180 کشور به جز 9 کشور نام برده از سوی وزارت خارجه اظهار کرد: با این اقدام گردشگران بسیاری از کشورها بدون مانع می توانند ویزای خود را از فرودگاه تهیه کنند. این یعنی موج جدید ورود گردشگران به کشور. بنابراین ما به راهنمایان حرفه ای نیاز داریم، نه به راهنمایانی برای اجرای تورهای شاد شاد شاد.

در این مراسم مجله «گیل گمش» که جنس ورق هایی از سنگ است، رونمایی شد که انتشار این مجله به عنوان نخستین حرکت زیست محیطی راهنمایان اعلام شد. اشکان بروج هنگام رونمایی از این فصلنامه گفت: گیل گمش نه تنها ارزش مالی، بلکه ارزش زیست محیطی دارد.

این فصلنامه گردشگری با نویسندگی 30 راهنمای تور تهیه شده که قیمت آن 10 هزار تومان است. ورق های این مجله نه پاره و نه خیس می شود. همچنین اعلام شد در قبال یک تُن کاغذی که برای چاپ این مجله استفاده شده، از قطع 16 درخت جلوگیری می شود.

در ادامه مراسم افتتاحیه، همزمان با برگزاری دوره آموزشی حرفه ای (HOT) بود و اعلام شد این دوره به زودی به زبان فارسی توسط شش مدرس ملی فدراسیون جهانی راهنمایان در همه استان ها برگزار می شود.

سپس «جن وان»، یکی از مدرسان فدراسیون جهانی راهنمایان که برای تدریس در این دوره آموزشی به ایران آمده، با ابراز خوشحالی از حضورش در ایران گفت: این دوره های آموزشی به خوبی در ایران پایان یافت و 36 دانش آموز آن با موفقیت آن را پشت سر گذاشتند.

«اسکیف مک الی»، مدرس دیگری از فدراسیون جهانی راهنمایان بیان کرد: سطح ارتقای شرکت کنندگان این دوره آموزشی از روز اول تا پایان دوره اصلا قابل مقایسه نیست. من حالا به دانش آموزانم که از اصفهان کرمان و تهران بودند افتخار می کنم.

«آناستازیا گایتانو» نیز با توصیه به راهنمایان تور ایرانی گفت: اگر می خواهید راهنما باشید و همچنان این کار را ادامه دهید، باید بدانید چه کار می خواهید انجام دهید و هدف تان چیست، در این صورت است که می توانید کارتان را ارتقا دهید.

در ادامه مراسم با حضور شهردار رشت که به عنوان "شهر خلاق غذا و خوراک" انتخاب شده، با اهدای تابلوی رشتی دوزی که هنر دستی گیلان محسوب می شود از سه استاد فدراسیون جهانی راهنمایان تور تقدیر شد.

همچنین این تجلیل از «آرش نورآقایی»، رئیس کانون سراسری انجمن های صنفی راهنمایان تور نیز صورت گرفت.

او گفت: این تقدیر شایسته همه آن هایی است که در این سال ها برای این گردهمایی تلاش کرده اند. استان های اصفهان، کرمان، ارومیه، خوزستان، مازندران، آذربایجان شرقی یزد و تهران که در طی 9 سال میزبان راهنمایی از سراسر کشور بودند.

مراسم افتتاحیه نهمین دوره گردهمایی راهنمایان سراسر کشور که از روز جمعه در اصفهان آغاز شده، فردا (یکشنبه) با برگزاری مراسم اختتامیه پایان می یابد. کارگاه های آموزشی برای راهنمایان تور همزمان از روز گذشته آغاز شده که مباحثی چون گردشگری تخصصی، دیپلماسی عمومی و انگلیسی تخصصی را آموزش می دهد. همزمان با این کارگاه ها تور بازی در شهر نائین نیز برای مدرسان فدراسیون جهانی و خبرنگاران برگزار شد.

بعد از ظهر امروز زنجیره انسانی از راهنمایان تور در میان میدان نقش جهان نقش خواهد بست.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
13 + 5 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1