شهربازی ها؛ بازارهایی با درآمدهای میلیاردی

19 فوریه 2016 - 12:00 dsfr.ir/q70y1

شهربازی ها؛ بازارهایی با درآمدهای میلیاردی
picofile.com
دیزنی لند یکی از مهم ترین شهربازی های جهان

صنعت شهربازی در سال های اخیر گسترش زیادی در سطح بین المللی یافته و خصوصا در اروپا و ژاپن تمرکز بیشتری پیدا کرده است.

شهربازی ها و پارک های تفریحی، امروزه، یکی از مهم ترین مراکز سرگرمی و تفریحی هستند که خصوصا در قرن بیستم رشد قابل توجهی پیدا کرده اند. شاید بتوان گفت با افتتاح دیزنی لند در آمریکا، شهربازی های مدرن پا به عرصه وجود گذاشتند و امروزه در بسیاری از شهرهای بزرگ دنیا این مراکز تفریحی به چشم می خورند.

تمایل زیاد خانواده ها به این پارک ها، تنوع سرگرمی های موجود در آن ها، استانداردهای بالا و کیفیت مناسب تعمیر و نگهداری وسایل بازی و ... از جمله عواملی هستند که باعث شده یک فرد بتواند بین پنج تا هفت ساعت از وقت خود را در این شهرهای بازی بگذراند و حتی گذر زمان را نیز متوجه نشود.

صنعت شهربازی در سال های اخیر گسترش زیادی در سطح بین المللی یافته و خصوصا در اروپا و ژاپن تمرکز بیشتری پیدا کرده است. در آمریکا نیز از اواخر دهه 50 و اوایل دهه 60، صنعت پارک های تفریحی حرکت خود را آغاز کرده و خصوصا با ظهور دیزنی لند، تحولی عظیم در صنایع تفریحی آمریکا ایجاد شده است.

در حال حاضر کشورهای اروپایی و برخی کشورهای آسیایی، در آغاز راه صنعت پارک های تفریحی خود قرار دارند، اگرچه تجربه ایالات متحده آمریکا در این صنعت قابل تکرار نخواهد بود، اما اروپا و کشورهای آسیایی در سال های آینده رشد قابل توجهی در این صنعت پیدا می کنند. ضمن اینکه رشد این صنعت در سال های اخیر نیز در این مناطق، قابل توجه است.

بازار اروپا

صنعت شهربازی در اروپا خصوصا در کشورهایی نظیر آلمان، فرانسه و انگلستان رشد زیادی پیدا کرده و این گسترش به سوی اروپای جنوبی نیز کشیده شده و پروژه های مختلفی در کشورهایی نظیر اسپانیا، ایتالیا، ترکیه و یونان نیز اجرا شده است.

در دهه های اخیر، اروپا با داشتن 19 مورد جاذبه اصلی در این صنعت و با داشتن چیزی بیش از یک میلیون جاذبه متوسط، گردشگران زیادی را در شهرهای بازی خود دارد.شهربازی های اروپا با حضور سالانه 70 میلیون نفر، درآمد تقریبی 1.5 میلیارد دلاری دارند. البته جالب است بدانید که درآمد صنعت شهربازی اروپا تقریبا به اندازه یک سوم این درآمد در ایالات متحده آمریکا است.

بازار آسیا

کشورهای آسیایی خصوصا ژاپن، تایوان و چین نیز از جمله کشورهای موفق در زمینه صنعت شهربازی هستند که در دهه های اخیر رشد قابل توجهی در این زمینه پیدا کرده اند. در این میان ژاپن با داشتن پارک های تفریحی مدرن و زیادی که در شهرهای مهم خود دارد، در میان کشوهای آسیایی جایگاه ویژه ای در این صنعت یافته است.

ژاپن با داشتن حدود 29 شهربازی بزرگ و حدود یک ونیم میلیون متر مربع پارک، چیزی حدود 75 میلیون بازدیدکننده داشته و درآمدی بالغ بر یک میلیارد دلار را به خود اختصاص داده است. البته این درآمد در مقایسه با آمریکا، تنها 30 درصد از کل درآمد آمریکا در صنعت پارک های تفریحی محسوب می شود و با این حساب، آمریکا، کماکان جلودار صنعت شهرهای بازی در جهان است.

بازار ایالات متحده آمریکا

همان گونه که پیش تر نیز ذکر شد، آمریکا در صنعت پارک های تفریحی، پیشرو بوده و وفور شهربازی ها و تنوع سرگرمی های موجود در آن ها، باعث شده است که پارک های تفریحی آمریکا، مانند دیزلنی لند معروف، زبانزد خاص و عالم باشند و طرفداران زیادی در سراسر جهان داشته باشند.

ایالات متحده آمریکا بزرگ ترین صنعت پارک های تفریحی را در جهان داراست. با وجود 40 شهربازی بزرگ، در سال های اخیر درآمد سالانه ای بالغ بر 4.5 میلیارد دلار در صنعت مذکور داشته و سالانه بیش از 159 میلیون نفر بازدیدکننده دارد.

دیزنی لند: موفق ترین شهربازی

با ورود پارک های تفریحی دیزنی لند در اکثر نقاط دنیا، تحولی عظیم در این صنعت رخ داده است. این شرکت بزرگ تفریحی که در دهه 50 در آمریکا تأسیس شد، یکی از مهم ترین شهربازی های جهان محسوب شده و در بسیاری از نقاط دنیا شعبه دارد. امرزه صنعت یورودیزنی، نمونه گسترش موفق این شهربازی در اروپاست که در بسیاری از کشورهای این قاره ریشه دوانده است.

ضمن اینکه گسترش این شرکت به کشورهای آسیایی نیز رسیده است. اگرچه آمار دقیق درآمد این شرکت جایی بروز نمی کند، اما تحلیلگران حدس می زنند که درآمد روزانه آن، قطعا یک مبلغ چند میلیون دلاری خواهد بود.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
2 + 3 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1