معاون توسعه مدیریت در نشست مدیران کل استان ها؛

افزایش 51 درصدی اعتبارات ملی برای میراث فرهنگی و گردشگری

17 فوریه 2016 - 15:40 dsfr.ir/zq6br

افزایش 51 درصدی اعتبارات ملی برای میراث فرهنگی و گردشگری
ostan-hm.ir
سمیع الله مکارم حسینی

اعتبارات ملی در سه بخش میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری 51 درصد افزایش داشته است.

به گزارش میراث آریا؛ نشست مدیران کل استانی با رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و معاونین سه حوزه از صبح امروز 28 بهمن ماه در مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران در حال برگزاری است.

در این جلسه سمیع الله مکارم حسینی معاون توسعه مدیریت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: وظیفه ما حفاظت، پژوهش و معرفی میراث ملموس و ناملموس است و نوروز به عنوان یکی از مهم ترین آئین های فرهنگی ناملموس باید بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد. این آئین بزرگ که با مشارکت 12 کشور و محوریت جمهوری اسلامی ایران به ثبت جهانی رسیده است، آثار فرهنگی، اجتماعی و زیست محیطی گسترده ای را شامل می شود، بر همین اساس ستاد نوروز که به صورت دائمی فعالیت خواهد کرد، تشکیل شده است.

معاون توسعه مدیریت سازمان تصریح کرد: 12 استان برای برگزاری جشن نوروز در سال جاری انتخاب شده است، انتخاب این استانها براساس میزان برنامه های محلی نوروز و همچنین احیاء برخی آئین های فراموش شده نوروز انتخاب شده اند. جشن نوروز فقط مربوط به این 12 استان نیست و تمامی استانها می توانند در این امر مشارکت داشته باشند، برگزاری این جشن ملی می تواند جاذبه بسیار مهمی برای رشد گردشگری باشد.

مکارم حسینی در ادامه این نشست به افزایش بودجه سازمان در سال 95 نسبت به سال 94 اشاره کرد و گفت: اعتبارات ملی در سه بخش میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری 51 درصد افزایش داشته است. در بخش گردشگری به منظور شرکت در نمایشگاه ها، فعالیت تبلیغی با کاربرد در رسانه، شرکت در جشنواره ها، تهیه و توزیع اقلام تبلیغاتی برای گردشگران داخلی، حمایت از تورها و ستاد هماهنگی خدمات سفر،  راهبری خدمات گردشگری و کمک به انجمن ها، اعتبارات مناسبی در نظر گرفته شده است. در دو بخش صنایع دستی و گردشگری هم منابع مورد نیاز برای پیشبرد برنامه ها در نظر گرفته شده است.

در ادامه این نشست مرتضی رحمانی موحد، معاون گردشگری با اشاره به اینکه گردشگری صنف نیست و صنعت است، افزود: باید تلاش کنیم تا موانع سرمایه گذاری در کشور مرتفع شود. در حوزه صنعت گردشگری ما نیازمند ایجاد یک تشکل حرفه ای وتوانمند هستیم وتا زمانی که این تشکل ایجاد نشود سازمان وظیفه قانونی و حاکمیتی خود را در صنعت گردشگری اعمال می کند. با توجه به اتفاقات مثبتی که پس از توافق وین و اجرای برجام افتاده است، رفت و آمد گروههای خارجی در کشور افزایش یافته ما باید از این فرصت برای جذب سرمایه گذاری استفاده کنیم.  

یادآور می شود در این نشست، زارع صفت مدیرکل میراث فرهنگی استان خراسان رضوی، اللهیاری مدیرکل میراث فرهنگی استان اصفهان و کریمی مدیرکل میراث فرهنگی استان گلستان به نمایندگی از تمامی استان ها، مشکلات و موانع موجود را مطرح کردند.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
2 + 8 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1