آبادان؛ سفر به شهر خورشید

17 فوریه 2016 - 11:40 dsfr.ir/nj1kg

آبادان؛ سفر به شهر خورشید
دریافتی
مسجد رنگونی ها در آبادان

راهنمای سفرهای داخلی و دیدار از جاذبه های گردشگری، تاریخی و فرهنگی ایران: سفر به آبادان

بخشی از مردم ایران، پیرو کمپینی که آن ها را به دیدن ایران در نوروز پیش رو به جای ترکیه و دبی دعوت می کند تصمیم دارند به سفرهای داخلی بپردازند؛ اما مساله این است که بسیاری از جاذبه های ایران برای آن ها ناشناخته است.

آبادان در جنوب غربی ایران و در استان خوزستان قرار دارد و بعد از اهواز مهم ترین شهر خوزستان به حساب می آید که از زمان جنگ جهانی دوم یکی از مهم ترین شهرهای خاورمیانه و ایران بوده.

در سفر به آبادان جاذبه های بسیاری هست که باید دید. مسجد رنگونی ها اثری به جامانده از نخستین گروه هایی است که به آبادان آمدند؛ یعنی کارکنان پالایشگاه رنگون پایتخت کشور برمه. با توجه به روایات مختلف، این مکان در ابتدا عبادتگاه سیک ها بوده و بعد از آن به کلی تخریب و روی آن مسجد رنگونی ها ساخته شده است.

سینما در آبادان و اکران فیلم های روز در آن ها قدمت زیادی دارد و حتی گفته شده عمر یکی از آن ها یعنی سینما شیرین به عمر نخستین پالایشگاه نفت می رسد. همچنین سینما نفت نیز طراحی کلی اش تداعی کننده هیبت یک شیر نشسته و از قدیم این بنا را به نگهبان شهر آبادان معروف کرده است. در نهایت سینما رکس آبادان که شب 28 مرداد 1357 و هنگام نمایش فیلم گوزن ها دچار آتش سوزی شد و امروز جز تندیس چیزی از این مکان باقی نمانده نیز از دیگر سینماهای مهم این شهر است.

از دیگر جاذبه هایی که می توانید در این شهر ببینید پل کابلی آبادان، موزه آبادان که متاثر از گنبد دانیال نبی در شوش ساخته شده و کلیسای سورت گاراپت آبادان است. همچنین بازارهای کویتی ها، امیری، احمدآباد، ته لنجی ها، مرکزی و ... به دلیل همجواری آبادان با کشورهای خلیج فارس دارای اجناس متنوع با قیمت های مناسب است که می توانید برای خرید به آن ها هم سری بزنید.

« دنیای سفر » این نوشته را از « دنیای اقتصاد » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
4 + 9 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1