پیشنهاد مقصد نوروزی

شهر سوخته؛ شهر تمدن 5 هزارساله ایران

16 فوریه 2016 - 08:40 dsfr.ir/8e7zv

شهر سوخته؛ شهر تمدن 5 هزارساله ایران
wikimedia.org
گورستان شهر سوخته

راهنمای سفرهای داخلی و دیدار از جاذبه های گردشگری، تاریخی و فرهنگی ایران: شهر سوخته زابل.

بخشی از مردم ایران، پیرو کمپینی که آن ها را به دیدن ایران در نوروز پیش رو به جای ترکیه و دبی دعوت می کند تصمیم دارند به سفرهای داخلی بپردازند؛ اما مساله این است که بسیاری از جاذبه های ایران برای آن ها ناشناخته است.

در 56 کیلومتری شهر زابل و در حاشیه جاده زابل-زاهدان، شهری باستانی واقع شده که نامش شهر سوخته است و بنا بر تخمین های باستان شناسان بیش از پنج هزار سال قدمت دارد. این شهر در 3200 سال قبل از میلاد پایه گذاری شده و مردم در چهار دوره بین سال های 3200 تا 1800 قبل از میلاد در این شهر سکونت داشته اند.

وسعت شهر سوخته و یافته های کاوشگران، این محوطه باستانی را از صورت یک محوطه عادی دوران مفرغ خارج کرده و به این نتیجه رسانده که زندگی در شهر سوخته با دوران آغاز شهرنشینی در فلات مرکزی ایران و بین النهرین همزمان است. سند یا کتیبه ای که نام واقعی و قدیمی این شهر را مشخص کند هنوز به دست نیامده و به دلیل آتش سوزی در دو دوره زمانی بین سال های 3200 تا 2750 قبل از میلاد، شهر سوخته نامیده می شود.

بر مبنای یافته های باستان شناسان، شهر سوخته 151 هکتار وسعت دارد و بقایای آن نشان می دهد که این شهر دارای 5 بخش مسکونی بوده است. مساحت بخش مسکونی شهر سوخته، 80 هکتار بوده است.

از عجایبی که در اکتشافات شهرسوخته به دست آمده، می توان به نخستین چشم مصنوعی جهان، جراحی مغز در شهر سوخته، خط کش 5 هزار ساله در شهر سوخته، قدیمی ترین تخته نرد جهان، نخستین انیمیشن جهان، جواهرسازی و گورستان آن اشاره کرد.

برای رفتن به زابل و رسیدن به شهر سوخته می توانید با وسیله شخصی، قطار یا تور راهی سفر شوید. این راه طولانی را برای دیدن زیبایی هایی در دل کویر و طبیعت خشک سیستان و در نهایت رسیدن به شهر 5 هزار ساله سوخته را باید به جان خرید و یکی از عجایب و شگفتی های تمدن و معماری ایران را از نزدیک دید.

« دنیای سفر » این نوشته را از « دنیای اقتصاد » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
14 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1