مرمت تابلو نقاشی چشم انداز جهانی متعلق به کاخ صاحبقرانیه

15 فوریه 2016 - 14:10 dsfr.ir/kr652

مرمت تابلو نقاشی چشم انداز جهانی متعلق به کاخ صاحبقرانیه
wikimedia.org
کاخ - موزه صاحبقرانیه

پروژه مطالعه و حفاظت و مرمت تابلو نقاشی رنگ روغن با عنوان چشم انداز جهانی از اتاق منشی کاخ صاحبقرانیه به پایان رسید.

به گزارش روابط عمومی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران این تابلو که شامل تصاویری از دامنه سر سبز کوه می باشد با امضای هنرمند علی در سال 1306 و در ابعاد 42*32 خلق شده است.

اثر یاد شده از دسته آثار نمایشی کاخ صاحبقرانیه است که در ضلع شرقی اتاق منشی قرار دارد. این تابلو به دلیل آسیب های مختلفی همچون آلودگی های بیولوژیکی، ریختگی بستر، ریختگی رنگ، اسیدیته بالا تکیه گاه، ترک در لایه رنگ، سستی پارچه تکیه گاه، تیرگی و زرد شدگی ورنی، آسیب های مختلف بیولوژیکی و مکانیکی قاب و دیگر آسیب ها به آزمایشگاه و کارگاه حفاظت و مرمت مجموعه انتقال یافت.

بررسی ریخت شناسی میکروسکوپی لایه ها، شناسایی عناصر لایه رنگ و بستر به روش دستگاهی و میکروسکوپی، شناسایی لایه ورنی به روش آزمایشگاهی، شناسایی ماکروسکوپی و میکروسکوپی ساپورت، بررسی ماکروسکوپی و میکروسکوپی آسیب ها، تست حلال و بررسی اسیدیته از جمله مطالعات ساختار شناسی و آسیب شناسی اثر مذکور می باشد.

همچنین عملیات حفاظت و مرمت انجام شده بر روی این اثر شامل پاکسازی وکیوم خشک و تر، اسیدزدایی تکیه گاه، استحکام بخشی لایه رنگ و بستر، وصالی، نوارگیری، آسترگیری تکیه گاه، بستر سازی بخش کمبود و ریختگی، موزون سازی رنگی و اجرای پوشش ورنی همراه با اجرای حفاظت پیشگیرانه نمایش به روش پوشش دیرتی پاکت با لحاظ موارد گردش هوا بر کلاف اثر مذکور هستند.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
3 + 2 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1