صنعت گردشگری، جایگزینی جدید برای لبنیات نیوزیلند

11 فوریه 2016 - 22:30 dsfr.ir/h23wd

صنعت گردشگری، جایگزینی جدید برای لبنیات نیوزیلند
worldfortravel.com
گردشگران در حال بازدید از آتشفشان های گِلی و چشمه های آب گرم «وی-او-تاپو» در جزیره شمالی نیوزلند هستند.

توسعه صنعت گردشگری راه حل جدید نیوزیلند برای کسب درآمد است که البته پیامدهای منفی نیز در پی دارد.

هر کشوری به خاطر یک محصول خاص معروف است. در کشور دورافتاده اما زیبای نیوزیلند که از کمبود منابع طبیعی و سوخت های فسیلی رنج می برد، لبنیات مهم ترین کالای صادراتی بود که امروزه به دلایل مختلف، تقاضای آن رو به کاهش است.

صنعت گردشگری رونق یافته در نیوزلند، به عنوان اساس اقتصادی جدید این کشور در حال ظهور است. تا پیش از این اقتصاد نیوزیلند به علت کاهش صادرات لبنیات که از اقلام مهم صادراتی این کشور بوده، ضربه شدیدی خورده بود، اما سرازیر شدن انبوه جمعیت به محل فیلمبرداری (لوکیشن) فیلم های پرطرفداری مثل «هابیتون» (Hobbiton)، باعث ورود یک نفس تازه به منابع اقتصادی این کشور جزیره ای کوچک شده است.

با وجود این که تعداد رو به افزایش بازدیدکنندگان از نیوزیلند، درآمد مورد نیاز ساکنین آن را فراهم می کند، اما این افزایش آمار انتقادهای عمومی را نیز در پی داشته است که بیش تر آن ها متوجه گردشگرانی بوده که مناطق بکر طبیعی را آلوده می کنند و به مرور زمان این انتقادها بیشتر هم می شود. ساکنین بومی نیوزیلند، گردشگران خارجی را که با ماشین خود به این جزیره سفر می کنند به بی ملاحظگی در رانندگی و در نتیجه به وجود آمدن کشتار حیوانات در جاده ها سرزنش می کنند.

«کریس کوت» سخنگوی شورای محله «تاسمان» (Tasman) در جزیره جنوبی می گوید: «بزرگ ترین مشکل، آشفته بازاری است که گردشگران بعد از رفتن، از خود به جا می گذارند». تاسمان محلی است که افرادی موسوم به «اردو زنندگان آزادی» شب ها اتومبیل های خود را در مکان هایی که امکاناتی برای پارک کردن و چادر زدن ندارند، پارک می کنند و با استفاده از زمین های خالی به عنوان دستشویی، آلودگی های بسیاری را به جا می گذارند که همین امر ساکنان بومی را برافروخته کرده است.

تا همین اواخر صنعت لبنیات 25 درصد کل صادرات نیوزیلند را تشکیل می داد و ستون اصلی اقتصاد این کشور بود؛ اما به علت کاهش رشد اقتصادی چین که بزرگ ترین خریدار محصولات لبنی نیوزیلند بود و همچنین عرضه جهانی بیش از حد این محصول، قیمت لبنیات را که در سال 2013 به بالاترین حد خود رسیده بود، به شدت کاهش داد. در عین حال تعداد گردشگرهای خارجی تا آخر ماه نوامبر (نیمه دوم آبان و نیمه اول آذر) به رکورد 3.09 میلیون نفر در سال رسید.

انجمن «تی.آی.ای» (Tourism Industry Association: انجمن صنعت گردشگری) متعلق به بخش خصوصی کشور نیوزلند، درآمد حاصل از ورود گردشگران خارجی به نیوزلند را در بازه یک ساله منتهی به ماه سپتامبر سال 2015 رقمی برابر با 13.5 میلیارد دلار نیوزلند یعنی معادل 8.85 میلیارد دلار آمریکا (برابر با 31 هزار میلیارد و 860 میلیون تومان) برآورد کرده است که در مقایسه با همین بازه در سال قبل رقمی برابر با 13 میلیارد دلار نیوزلند که معادل 8.62 میلیارد دلار آمریکا است (حدود 31 هزار میلیارد و 530 میلیون تومان)، افزایش داشته است.

با توجه به دو نکته خرید مهم توسعه گردشگری یعنی کاهش قیمت دلار نیوزلند و همچنین افزایش ظرفیت خطوط هوایی به نظر نمی رسد این روند متوقف شود. مدیر اجرایی انجمن «تی.آی.ای» می گوید: در حال حاضر ما در یک دوره رونق به سر می بریم و انتظار داریم که بتوانیم این روند رو به رشد را با همین میزان فعلی حفظ کنیم.

تورهای مخصوص بازدید از محل فیلمبرداری (لوکیشن) فیلم «هابیتون» در شهر «ماتاماتا» واقع در جزیره شمالی وجود دارد که از محل های اصلی ساخت فیلم های معروف و پرفروشی چون «ارباب حلقه ها» و «هابیت» است. این تورها با بازدید روزانه 2500 نفر توانسته اند تجارت خود را نزدیک به 40 درصد افزایش دهند، البته این آمار مربوط به ماه مارس (نیمه دوم اسفند و نیمه اول فروردین) 2015 است.

به گفته «راسل آلکساندر» مدیرعامل هاستل «گرین دراگون»، روزانه 1000 پرس غذا سرو می کنند و کسانی که بدون رزرو قبلی وارد این شهر می شوند، معمولا نمی توانند محل اقامتی پیدا کنند چون تورها پیشاپیش به صورت آنلاین تمام اتاق ها را رزرو کرده اند.

در «کوئینز تاون» که یک مرکز ماجراجویانه در جزیره جنوبی است که گردشگران زیادی را هم به خود جلب می کند، هتل کافی برای تأمین محل اقامت برای گردشگران به ویژه در زمان اوج سفر، مثل کریسمس و تعطیلات سال نو چینی وجود ندارد. همچنین محل های ویژه برگزاری مراسم سال نو چینی مثل هتل «کپترن» و اقامتگاه «کوئینزتاون لیک فرانت» در زمان سال نو چینی یعنی 7 فوریه (18 بهمن) جای خالی ندارند.

با این حال اتهام رانندگی خطرناک گردشگران باعث ایجاد اختلاف نظرهایی شده است. یک ویدیو که لوییس کول انگلیسی (عضو فعال یوتیوب) را در هنگام متوقف شدن توسط پلیس به خاطر سرعت غیرمجاز نشان می دهد، در نیوزلند به طور گسترده ای پخش شد و مورد انتقادات فراوانی قرار گرفت. در این ویدیو پلیس به «کول» که 1.6 میلیون دنبال کننده در یوتیوب دارد، می گوید: ممکن است گواهینامه ات به خاطر رانندگی با سرعت غیرمجاز 141 کیلومتر بر ساعت که بسیار بیشتر از سرعت مجاز 100 کیلومتر بر ساعت است، تعلیق شود. کول در جواب می گوید: من حقیقتا نمی دانم محدودیت سرعت در نیوزلند چقدر است.

فردی زیر این ویدیو با 152 هزار بازدیدکننده نوشته: همین باعث می شود تعداد زیادی نیوزلندی به خاطر رانندگی بد گردشگران کشته شوند و تلفات جاده ای در این کشور بسیار زیاد شود. طبق آمار اداره حمل و نقل نیوزیلند، در مناطقی از جزیره جنوبی که بین گردشگران محبوبیت زیادی دارند، تصادفاتی که راننده مقصر آن، یک گردشگر خارجی است یک چهارم کل تصادفات جاده ای را شامل می شود.

پاسخ دولت به این مشکل، سرمایه گذاری میلیون دلاری در افزایش ضریب ایمنی، توسعه نرم افزارهای موبایل، وب سایت ها و ویدیوهایی آموزشی برای گردشگران بوده است.

به اعتقاد «کلیو متیو- ویلسون» فردی فعال در زمینه ایمنی جاده ها، باید اقدامات بیشتری در این زمینه انجام گیرد. مثلا به افرادی که به تازگی با پروازهای طولانی به نیوزلند آمده اند تا 24 ساعت اتومبیل اجاره داده نشود و از آن ها یک آزمون کامپیوتری ساده برای صلاحیت رانندگی گرفته شود. او می گوید: بسیاری از این حوادث زیر ذره بین قرار دارند و به طور گسترده ای در خارج از کشور خبررسانی می شوند. این حوادث در نهایت به وجهه بین المللی نیوزلند ضربه خواهند زد.

« دنیای سفر » این نوشته را از « Reuters » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 7 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1