سلطانی فر در آیین ثبت جهانی منظر فرهنگی میمند:

کویر یکی از عوامل توسعه و حضور گردشگران در ایران است

10 فوریه 2016 - 10:40

کویر یکی از عوامل توسعه و حضور گردشگران در ایران است
میراث آریا
مسعود سلطانی فر در حال سخنرانی در آیین ثبت جهانی منظر فرهنگی میمند

امروز دو کویر لوت و مرکزی ایران از عوامل توسعه کشور و حضور گردشگران داخلی و خارجی هستند.

"رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری"

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی استان کرمان، مسعود سلطانی فر شامگاه روز سه شنبه 20 بهمن ماه در آیین جشن انقلاب و ثبت جهانی منظر فرهنگی میمند در خانه شهر کرمان افزود: خوشبختانه بخش گردشگری کشور رونق دارد و امیدواریم در این بخش به اهداف سند چشم انداز 20 ساله برسیم.

معاون رئیس جمهوری بیان کرد: پیروزی بزرگ مردم ایران در فرآیند مذاکرات با شش قدرت جهانی منجر به فرجام برجام شد و ملت و کشور ما به دستاوردهایی که در این فرآیند دنبال می کرد مانند حفظ حقوق هسته ای و لغو تحریم ها رسید. شرایط جدید اقتصادی در کشور بوجود آمده است و انشاءالله با تدابیر دولت تدبیر و امید روز به روز در جهت حل مشکلات اقتصادی و معیشت مردم قدم های بزرگی برداریم.

وی با اشاره به سفر اخیر رئیس جمهوری به کشور فرانسه و دیدار با مدیرکل سازمان یونسکو ادامه داد: در این دیدار ضمن بحث و تبادل نظر در خصوص مسائل مختلف فرهنگی و آموزشی و اجرای مسئولیت های ایران و یونسکو در منطقه، چهار لوح از طرف یونسکو تقدیم رئیس جمهوری شد و لوح اول، لوح ثبت جهانی روستای میمند به مردم کرمان بود.

سلطانی فر اظهار کرد: منظر فرهنگی میمند در جلسه ای در تیرماه سال جاری به عنوان میراث جهانی در سازمان یونسکو به ثبت رسید و مدیرکل سازمان یونسکو تمایل داشتند تا لوح ثبت جهانی تقدیم رئیس جمهور ایران شود. وی با اشاره به مشکلات پرونده ثبت جهانی میمند گفت: ثبت جهانی میمند در شرایط استثنایی انجام شد، زیرا هر کشوری برای ثبت آثار سالانه یک سهمیه دارد و سال گذشته با تمهیدات مسئولان در یک سال دو اثر به ثبت میراث جهانی رسید و این افتخاری برای جمهوری اسلامی ایران است.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری افزود: امروز کرمان به یکی از مهم ترین قطب های گردشگری کشور و یکی از بزرگ ترین مقاصد گردشگران دنیا تبدیل شده و این افتخار بسیار بزرگی برای مردم کرمان است. در حال حاضر در استان کرمان بیش از 700 اثر ثبت ملی و 3 اثر ثبت جهانی وجود دارد و برای سال آینده پیشنهاد ثبت جهانی کویر لوت و قنات ها را داریم و امیدواریم با ثبت جهانی این دو اثر، آثار ثبت جهانی کرمان به پنج اثر افزایش پیدا کند.

سلطانی فر افزود: زمانی دو کویر لوت و مرکزی در فرآیند توسعه کشور ما به عنوان مانع بزرگ قلمداد می شد اما امروز در بخش گردشگری این کویرها یکی از عوامل توسعه و حضور گردشگران داخلی و خارجی است که با حضور خود باعث توسعه و رونق فرهنگی و اقتصادی بخش های وسیعی از کشورمان خواهند شد.

وی گفت: گردشگری خارجی در ایران به دو دسته تقسیم می شود که یک دسته گردشگران عرب و مسلمان که مقصد اول آن ها مکان های زیارتی است و در بخش دیگر گردشگران فرهنگی و تاریخی عمدتا از کشورهای غربی و آسیای جنوب شرقی هستند که اماکن تاریخی و طبیعت کویری را بازدید می کنند. طی دو سال گذشته روند ورود گردشگران خارجی به کشور با تدابیر دولت و تعامل با دنیا رشد سه برابری داشته و سالیانه هزاران گردشگر از کویر بازدید و در صورت امکان یک یا دو شب در مناطق کویری اسکان می کنند.

سلطانی فر تصریح کرد: بیش از 950 پروژه شامل هتل، اماکن اقامتی و تاسیسات گردشگری با اعتباری بالغ بر 30 هزار میلیارد تومان توسط بخش خصوصی در حال اجراست.

معاون رئیس جمهوری تصریح کرد: اگرچه استان کرمان دارای ظرفیت های فراوانی در بخش معادن است و صنایع بزرگی ایجاد شده و مشغول به کار است اما مطمئنا با ظرفیت ها و جاذبه های فرهنگی، تاریخی و طبیعی، محور اصلی توسعه اقتصادی استان بخش گردشگری خواهد بود.

سلطانی فر همچنین گفت: حامل سلام گرم دکتر روحانی رئیس جمهور خردمند و با تدبیر جمهوری اسلامی ایران برای شما مردم هستم و امیدواریم با برنامه ریزی که انجام خواهد شد در اولین ماه های سال 95 با روحیه، صمیمیت و صفایی که دارید میزبان رئیس جمهور و هیات دولت در استان کرمان باشید.

لوح ثبت جهانی منظر فرهنگی میمند صبح روز سه شنبه با حضور مسعود سلطانی فر رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، رئیس دفتر منطقه ای یونسکو در تهران، نماینده دائم ایران در یونسکو و جمعی از مسئولان کشوری و استانی در این روستای صخره ای و تاریخی رونمایی شد.

چشم انداز فرهنگی میمند به عنوان نوزدهمین اثر ایران و سومین اثر تاریخی استان کرمان 13 تیر امسال در فهرست میراث جهانی به ثبت رسید.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
2 + 8 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1