سلطانی فر در مراسم رونمایی از لوح ثبت جهانی میمند:

نام میمند در هزاران سایت گردشگری جهان قرار می گیرد

9 فوریه 2016 - 15:00 dsfr.ir/yn7ap

نام میمند در هزاران سایت گردشگری جهان قرار می گیرد
ساره تجلی
روستای صخره ای و تاریخی میمند در شهربابک کرمان

روز ثبت جهانی میمند یک روز به یاد ماندنی برای مردم ایران است.

"رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری"

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی استان کرمان؛ مسعود سلطانی فر در مراسم رونمایی از لوح ثبت جهانی منظر فرهنگی میمند که صبح امروز 20 بهمن ماه برگزار شد، افزود: آیین گرامیداشت ثبت جهانی میمند یک روز تاریخی و به یادماندنی نه تنها برای مردم شهربابک بلکه برای مردم کرمان و ایران است.

معاون رئیس جمهور با بیان اینکه همه ایرانی ها در سراسر جهان خون شان برای عزت و آبادانی ایران جوشش دارد، اظهار داشت: با ثبت جهانی یک اثر، نام آن بنا در چندین هزار سایت گردشگری درج و به مقصد اصلی گردشگران تبدیل خواهد شد.

سلطانی فر با اشاره به اینکه محتوای اصلی پکیج های گردشگران خارجی مقوله های فرهنگی، تاریخی، مذهبی، زیارتی و طبیعی است، تصریح کرد: در حال حاضر بسیاری از پژوهشگران و باستان شناسان جهان در تلاش هستند تا در محوطه های تاریخی کشورمان فعالیت کنند و به مطالعه و تحقیق بپردازند.

وی با اشاره به سفر اخیر خود به همراه رئیس جمهور به کشور فرانسه افزود: در حال حاضر به تعدادی از دانشجویان فرانسوی زبان فارسی آموزش می دهند تا در آینده در تعاملات موزه ای با ایران همکاری داشته باشند.

معاون رئیس جمهور خطاب به مردم روستای میمند تصریح کرد: قهرمان شدن سخت و قهرماندن سخت تر است بنابراین از این پس علاوه بر نظارت های میراث فرهنگی، یونسکو نیز بر روستای میمند به عنوان یک اثر جهانی نظارت خواهد داشت. اگر مردم یک کشور و یا یک منطقه نتوانند به خوبی از اثر ثبت جهانی خود حفاظت و حراست کنند در مرحله اول در فهرست آثار در معرض خطر قرار داده خواهد شد و در صورت ادامه از فهرست میراث جهانی خارج می شود.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور با اشاره به اینکه 19 اثر، سایت و محوطه تاریخی از ایران در فهرست جهانی یونسکو ثبت شده است، افزود: از این تعداد 3 اثر شامل ارگ بم، باغ شاهزاده ماهان و میمند از استان کرمان در این فهرست قرار دارد.

وی با بیان اینکه رتبه ایران به لحاظ آثار ثبت شده در فهرست میراث جهانی رتبه یازده است، بیان داشت: در حال حاضر 45 اثر دیگر در نوبت ثبت جهانی قرار دارد.

سلطانی فر با اشاره به اینکه بر اساس قوانین یونسکو در هر سال از هر کشور یک اثر جهت ثبت در فهرست میراث جهانی مطرح می شود، اظهار داشت: از آنجاییکه بین 200 تا 300 اثر دیگر از ایران قابلیت ثبت جهانی را دارند تا 2 الی 3 قرن آینده ایران در هر سال یک اثر برای طرح در یونسکو برای ثبت جهانی دارد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 1 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1