نامه به رهبر برای تجدیدنظر در "قانون حفظ اراضی کشاورزی"

9 فوریه 2016 - 12:00 dsfr.ir/av59g

نامه به رهبر برای تجدیدنظر در "قانون حفظ اراضی کشاورزی"
mizanonline.ir
تخریب منابع طبیعی

در صورت اجرایی شدن "قانون حفظ اراضی کشاورزی" تاراج منابع طبیعی کشور توسط متصرفین و زمین خواران در سطح گسترده ای صورت می پذیرد.

دبیرخانه هماهنگی سازمان های مردم نهاد تخصصی منابع طبیعی با ارسال نامه ای به مقام رهبری خواهان توجه ایشان به مصوبه ضدمحیط زیستی «قانون حفظ اراضی کشاورزی» شد.

در متن این نامه آمده است:

محضر مبارک رهبر معظم انقلاب اسلامی

حضرت آیت الله العظمی خامنه ای (مدظله العالی)

موضوع: درخواست تجدید نظر در مصوبه مورخ 11/11/1394 کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی با عنوان "قانون حفظ اراضی کشاورزی"

با حمد و سپاس به درگاه الهی و اهدا سلام و تحیات؛

با صلوات بر محمد و آل محمد (ص) به استحضار می رساند در مورخ 11/11/1394 کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی، اقدام به تصویب قانون حفظ اراضی کشاورزی نموده که تصویب آن موجب نسخ قانون قبلی با عنوان "اصلاح قانون تغییر کاربری اراضی زارعی و باغی مصوب سال 1374 و اصلاحیه آن در سال 85" می گردد.

همان گونه که حضرتعالی مستحضر می باشید، حفاظت از محیط زیست و منابع طبیعی با استناد به اصل 50 قانون اساسی وظیفه همه مردم است و طی منویات و تاکیدات حضرتعالی در دیدار با مسئولان و فعالان محیط زیست و منابع طبیعی مورخ 17 اسفند 93 ضمن اشاره به پدیده زمین خواری، فرمودید" در جرم انگاری تخریب محیط زیست، علاوه بر دستگاه های قضایی و دستگاه های ضابط، بیش از آن ها قوانین مجلس باید روی آن تکیه کند".

سخنان حکیمانه و نقدهای منصفانه حضرتعالی امیدها را در دل متخصصان، دلسوزان و عاشقان طبیعت ایران زنده کرد که به موجب آن، در سایه هدایت و حمایت معظم له، امیدوارتر و شجاع تر از گذشته، از توسعه پایدار که در آن حقوق منابع طبیعی و محیط زیست رعایت شود دفاع نمایند.

از زمان ارائه این طرح در کمیسیون مربوطه، دغدغه هایی بین صاحب نظران، دوست داران و فعالان حوزه منابع طبیعی و محیط زیست کشور شکل گرفت که نهایتا طرح فوق با داشتن ایراداتی، به تصویب کمیسیون رسیده و در حال تکمیل مراحل قانونی برای ارجاع به شورای محترم نگهبان می باشد. لذا دبیرخانه هماهنگی تشکل های تخصصی منابع طبیعی کشور، ضمن درخواست تجدیدنظر در مفاد این طرح، برحسب وظیفه شرعی و قانونی خود نکاتی را محضر معظم له عنوان می دارد:

طبق ماده یک این طرح، تغییر در ساختار حاکمیتی و مدیریت کلان اراضی مطرح گردیده است، به گونه ای که تشکیلات جهادکشاورزی در استان ها به صورت سازمان و سطح تشکیلات استانی سازمان امور اراضی به اداره کل ارتقاء یافته و سایر ادارات کل و سازمان های تابعه همگی تحت نظارت سازمان جهادکشاورزی استان قرار خواهند گرفت. در صورت تغییر در ساختار به شکل مطرح شده، حفاظت از اراضی و عرصه های طبیعی در اختیار این مجموعه قرار خواهد گرفت که ذاتا با اصل حفاظت در تعارض می باشد و دور از انتظار نخواهد بود که اراضی و عرصه های طبیعی که طی سالیان طولانی از گزند فرصت طلبان و سودجویان محفاظت شده، در غالب اختیارات در نظر گرفته شده برای امور اراضی استان ها (برای مثال بند ب ماده ششم که مدیر امور اراضی استان به عنوان عضو به کمیسیون ماده (5) اضافه شده)، تماما تغییر کاربری شده و نابود گردد.

همچنین با تصویب این قانون، بخشی از اختیارات حاکمیتی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور از این سازمان سلب و به سازمان امور اراضی که یک واحد غیرحاکمیتی است واگذار می گردد که این موضوع راه سودجویی و تصرف گسترده را هموارمی سازد.

سابقا با کمک گرفتن از تصاویر ماهواره ای و نقشه های کاربری، مستثنیات تعیین و ملی بودن و مالکیت اراضی مشخص می گردید. ولی در طرح جدید به منظور کاهش تعارضات متصرفین و کشاورزان و کاهش پرونده های قضایی در این حوزه، اعلام شده تصرفاتی که تا قبل از سال 85 از عرصه های منابع طبیعی کشور انجام شده طی فرایندی به متصرفین واگذار گردد. در صورت اجرایی شدن این قانون تاراج منابع طبیعی کشور توسط متصرفین و زمین خواران که دغدغه بحق معظم له نیز بوده و هست، در سطح گسترده ای صورت می پذیرد. طبق تبصره یک از ماده دوم این طرح اشاره شده "طرح های تملک دارایی مصوب مجلس شورای اسلامی یا هیات وزیران یا طرح های تملک دارایی استانی مصوب شورای برنامه ریزی و توسعه استان ها، نیاز به مجوز تغییر کاربری نداشته و همچنین معاف از پرداخت عوارض شده اند"؛ در حالی که سابقا طی فرایندی کاملا مشخص و با نظر گرفتن تمامی مقررات و ضوابط و با اخذ استعلامات لازم، فرایند تغییر کاربری صورت می پذیرفت. این ماده عملا دست سودجویان را جهت هجوم به عرصه های طبیعی باز گذاشته و در ظرف اندک زمانی باندهای قدرت و فساد، با ارائه طرح های بدون ضابطه و ارزیابی نشده اقدام به تصرف اراضی طبیعی خواهند نمود.

طبق تبصره دوم ماده دوم نیز به اداره کل امور اراضی استان اختیار داده شده است، در صورتی که مالکان یا متصرفان قانونی اراضی کشاورزی درخواست تغییر کاربری مسکونی دهند، متناسب با اراضی و الگوی کشت در دو واحد مستقل و در مجموع پانصد متر مربع سطح اشغال و حداکثر سیصد مترزیربنا پس از تصویب در کمیسیون و دریافت عوارض مجوز صادر نماید. این تبصره نیز در صورت عملیاتی شدن، با اختیارات در نظر گرفته شده برای اداره کل امور اراضی استان ها و با توجه به ساختار مدیریتی این حوزه، در زمان اندکی باعث حجم بالای ساخت و ساز در اراضی طبیعی شده و در نهایت نابودی این عرصه ها را در پی دارد.

لذا از حضرتعالی خواهشمند با توجه به وضعیت خاص کشور از نظر کمبود عرصه های طبیعی اعم از جنگل، مرتع و معضلات کنونی محیط زیستی و تخریب های شدید صورت گرفته توسط سودجویان در عرصه های طبیعی، دستورات لازم را جهت ابطال و یا تجدیدنظر در مفاد این طرح که تلاش دارد با راه های به کارگیری ظاهرا قانونی دامنه تغییر کاربری و سوء استفاده متصرفان در عرصه های ملی و انفال را گسترش داده صادر فرمایید.

ضمن آروزی سلامتی و توفیق روزافزون حضرتعالی، همگی تهیه کنندگان این نامه بعنوان سربازان تحت فرماندهی معظم له، اعلام می دارند تا آخرین قطره خون در پاسداری از اسلام و کشور عزیزمان ایستادگی خواهیم نمود.

بهمن ماه 1394

- دبیرخانه هماهنگی ستادی
- دبیرخانه استان البرز
- دبیرخانه استان تهران
- دبیرخانه جنوب استان کرمان (منطقه جیرفت و کهنوج)
- دبیرخانه استان آذربایجان شرقی
- دبیرخانه استان قم
- دبیرخانه استان آذربایجان غربی
- دبیرخانه استان هرمزگان
- دبیرخانه استان اردبیل
- دبیرخانه استان مرکزی
- دبیرخانه استان خراسان جنوبی
- دبیرخانه استان سمنان
- دبیرخانه استان چهارمحال بختیاری
- دبیرخانه استان همدان
- دبیرخانه استان فارس
- دبیرخانه استان مازندران
- دبیرخانه استان گیلان
- دبیرخانه استان یزد
- دبیرخانه استان اصفهان
- دبیرخانه استان سیستان و بلوچستان
- دبیرخانه استان خوزستان
- دبیرخانه استان قزوین

رونوشت:
- آیت الله العظمی جناب آقای جنتی؛ ریاست محترم شورای نگهبان جهت استحضار.
- جناب آقای دکتر روحانی؛ ریاست محترم جمهوری جهت استحضار.
- جناب آقای دکتر لاریجانی؛ ریاست محترم مجلس شورای اسلامی جهت استحضار.
- سرکار خانم دکتر ابتکار؛ معاون محترم رئیس جمهور و ریاست سازمان حفاظت محیط زیست جهت استحضار.
- جناب آقای مهندس حجتی؛ وزیر محترم جهادکشاورزی جهت استحضار.
- جناب آقای مهندس خداکرم جلالی؛ معاون محترم وزیر و رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور جهت استحضار.
- جناب آقای دکتر هادربادی؛ مدیرکل محترم دفتر ترویج و مشارکت های مردمی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور جهت استحضار.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
4 + 2 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1