شناسایی 175 اثر تاریخی، فرهنگی و طبیعی قاینات

8 فوریه 2016 - 17:20 dsfr.ir/ik7aa

شناسایی 175 اثر تاریخی، فرهنگی و طبیعی قاینات
tishineh.com
قلعه کوه در شهرستان قائن

بررسی و شناسایی باستان شناسی در سال جاری در بخش مرکزی شهرستان قاین به شناسایی 175 اثر تاریخی، فرهنگی و طبیعی منجر شد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، مستنصر قلی نژاد مسئول هیات شناسایی و بررسی آثار باستانی و تاریخی بخش مرکزی شهرستان قاینات گفت: پیش از آغاز عملیات شناسایی سال جاری تعداد آثار ثبتی به دست آمده از این شهرستان 33 اثر طبیعی و تاریخی بود.

وی افزود: آثار شناسایی شده این بررسی در 7 دسته شامل 99 اثر معماری (3 آب انبار و حوض انبار، 2 آسباد، 24 آسیاب، 2 آرامگاه و مزار، 3 ارگ و کوشک، 15 برج، 3 بند و سد، 3 حمام، 11 خانه، 21قلعه، 2 مدرسه، 10 مسجد، 20 تپه و محوطه، 8 غار، 11 درخت کهنسال، 5 معدن و کوره، 1 سنگ نگاره، 1 کارگاه صنعتی و 30 گورستان قابل طبقه بندی است.

این باستان شناس با اشاره به اینکه برخی از این آثار به علت دخل و تصرف و فعالیت های کشاورزی و عمرانی بسیار آسیب دیده و یا از بین رفته و تعدادی هم در معرض خطر هستند گفت: از جمله مهم ترین آثار شناسایی شده تپه ها و محوطه های مهم پیش از تاریخی تا اسلامی در روستاهای باراز، کره، بیهوده و روستاهای دهستان مهیار، قلاعی در نقاط مختلف چون کلاته شیخعلی، اسفدن، پهنایی، گزنان و غارهای متعددی در دهستان قاین و دیگر آثار پراکنده در نقاط مختلف شهرستان است.

وی در رابطه با شیوه بررسی ها گفت: شیوه شناسایی با توجه به مرزهای سیاسی تعریف شده امروزه و نقشه های مصوب تعیین شده از سوی پژوهشکده باستان شناسی تعریف و طراحی شده است.

قلی نژاد افزود: برای بهتر شدن پژوهش ها پیش از آغاز پیمایش های زمینی اقدام به مشاهده و مطالعه نقشه های جغرافیایی و جست و جوهای مجازی از طریق نرم افزارهای گوگل ارث شد که در نهایت با انجام پیمایش های ترکیبی با تاکید بر روندهای توسعه ای و عمرانی تمرکز بیشتری بر مناطق در معرض خطر صورت گرفت تا از تخریب و نابودی آثار به جا مانده جلوگیری شود.

شهرستان قاین با حدود 7602 کیلومترمربع وسعت از شمال با استان خراسان رضوی از شرق با شهرستان زیرکوه، از جنوب با شهرستان بیرجند و درمیان و از غرب با شهرستان سرایان همسایه است.

از نظر تاریخی قاین به عنوان مرکز ایالت قهستان در شرق ایران همواره از اهمیت زیادی برخوردار بوده و نقش مرکزیت این منطقه را تا دوران صفویه بر عهده داشته است. از این شهر و نواحی اطراف آن به کرات در منابع تاریخی دوران اسلامی یاد شده است و از آبادانی و اهمیت آن در تولید و صنعت مدارکی به جا مانده است.

مجوز بررسی و شناسایی باستان شناسی بخش مرکزی شهرستان قاینات توسط سیدمحمد بهشتی رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری صادر شده است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
5 + 2 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1