سند جهانی شدن میمند رونمایی می شود

8 فوریه 2016 - 16:00 dsfr.ir/3v2by

سند جهانی شدن میمند رونمایی می شود
ساره تجلی
نمایی از روستای تاریخی میمند

فردا طی مراسمی از لوح ثبت جهانی منظر فرهنگی میمند در روستای تاریخی میمند رونمایی می شود.

آیین رونمایی از لوح ثبت جهانی منظر فرهنگی میمند در مراسمی با حضور رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، استاندار کرمان، مدیر و نماینده دفتر منطقه ای یونسکو در ایران و سفیر ایران در یونسکو فردا (سه شنبه 20 بهمن) در روستای تاریخی میمند برگزار می شود.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، محمدحسن طالبیان، معاون سازمان میراث فرهنگی با اعلام این خبر گفت: لوح ثبت «چشم انداز میمند» به همراه سه لوح شهر تاریخی «شوش» و دو لوح ثبت «کلیات سعدی» و «مسالک المالک استخری» در فهرست حافظه جهانی در پایان دیدار مدیرکل یونسکو با رئیس جمهور کشورمان در سفر اخیر ایشان به فرانسه به دکتر روحانی هدیه شد.

طالبیان با بیان اینکه ایران با پیشنهاد ثبت جهانی منظر فرهنگی و تاریخی روستای میمند توانست برای نخستین بار بحث مناظر فرهنگی کویری را در کمیته میراث جهانی یونسکو مطرح کند گفت: روستای میمند دستاوردی بی نظیر از نبوغ هنری بشر با معماری دستکند ویژه خاص خود به دلیل ارتباط تنگاتنگ سنت زیست و معیشت و سنت ساخت از طبیعت پیرامون است که در طول سال ها به صورت نسبتا سالم باقی مانده است.

وی با اشاره به اینکه میمند در مرز بیابان لوت قرار گرفته و دارای منظر نیمه بیابانی است، کوچ سه مرحله ای اهالی این روستا را از ویژگی های خاص این روستای تاریخی عنوان کرد و گفت: تفاوت کوچ اهالی میمند با دیگر کوچ ها در این است که در دیگر کوچ ها، دام ها همراه انسان است، در حالی که در میمند دام ها ثابت و انسان ها در حرکت هستند.

به گفته او، استفاده از مراتع سرسبز اطراف روستا در چهار ماه اول سال برای دام ها و انتقال کامل سکونت به این مکان، استفاده از محصولات مزارع و باغات در چهار ماه دوم سال و انتقال سکونت در جوار باغات و مزارع در تابستان و استفاده از بستر طبیعی کنده شده در دل کوه جهت پناه بردن از سرمای زمستان در 4 ماه آخر سال 3 مرحله اقامتگاهی اهالی میمند محسوب می شود.

معاون میراث فرهنگی کشور چشم اندازهای طبیعی بسیار بکر و دست نخورده، پوشش گیاهی استثنایی از منظر زمین شناسی و وجود میراث های ناملموس را از دیگر ویژگی های میمند برشمرد و گفت: نشان های خطوط چوپانی و شواهد به دست آمده بیانگر آن است که این روستا پیش از ظهور اسلام وجود داشته است.

طالبیان در ادامه افزود: سال هاست که سازمان و پایگاه میمند سعی در حفاظت، مرمت و توسعه پایدار محیط با همکاری دستگاه های محیط زیست، منابع طبیعی، مسئولین محلی و مردم را در دستور کار خود قرار داده و در این راستا عرصه و حریم ویژه، دستور العمل و پلان مدیریتی جامع برای این روستای تاریخی در نظر گرفته است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
5 + 5 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1