انقلاب اسلامی، پساتحریم و شکوفایی گردشگری

8 فوریه 2016 - 11:20 dsfr.ir/sx7o7

انقلاب اسلامی، پساتحریم و شکوفایی گردشگری
بیژن شیخ علیزاده
مسعود سلطانی فر معاون رییس جمهور و رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری

مسعود سلطانی فر معاون رییس جمهور و رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، در یادداشتی از آغاز فصل شکوفایی گردشگری ایران خبر می دهد.

این روزها 2 رویداد مبارک، ایران عزیزمان را حال و هوایی دیگر بخشیده است؛ فرا رسیدن سی و هفتمین سالگرد پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی و موفقیت بزرگ جمهوری اسلامی ایران در اجرایی شدن برجام که شهد شیرینش کام ملت صبور، مقاوم و انقلابی ایران را شیرین کرد و میوه های مذاکرات بی وقفه و تلاش خستگی ناپذیر تیم مذاکره کننده به بار نشست. اکنون در سایه همدلی و همراهی دولت و ملت ایران چشم انداز روشن دیگری فراروی فردای سرزمین سرافرازمان قرار گرفته و انگیزه ای مضاعف برای تلاش و همت بیشتر در وجود یکایک ایرانیان دمیده شده است. بی شک این موفقیت بزرگ نیز در ادامه دستاوردهای انقلاب شکوهمند اسلامی مان است؛ انقلابی که هرچه داریم از برکات آن است.

یکی از حوزه هایی که گام های تحول را به سرعت طی می کند و در سال های آتی شاهد اثرات شگرف آن در عرصه های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی در ابعاد داخلی و بین المللی خواهیم بود حوزه گردشگری است. سرزمین ما با توجه به داشته های بی شمار تاریخی، طبیعی، و جلوه های متنوع در عرصه تولیدات صنایع دستی و هنرهای سنتی ظرفیتی شگرف در زمینه  گردشگری دارد، به ویژه در مقطع پساتحریم که فصل شکوفایی گردشگری ایران آغاز شده و به اذعان رسانه های بین المللی، تولدی دوباره در صنعت توریسم ایران اتفاق افتاده است. در واقع ایران برای سال 2016 از سوی بسیاری از سازمان ها، مراکز و نشریات معتبر گردشگری دنیا به عنوان یکی از مهمترین مقاصد گردشگری جهان در سال 2016 معرفی شده است.

خوشبختانه بازار گردشگری ایران بنا به ظرفیت هایی که گفته شد، بازار پرجاذبه و پررونقی برای حضور سرمایه گذاران و گردشگران کشورهای مختلف است. در یک سال گذشته 10 وزیر و مقام  عالی رتبه گردشگری از کشورهای مختلف همچون، فرانسه، ایتالیا، اسپانیا و صربستان پس از بررسی دقیق بازار گردشگری ایران، آمادگی خود را برای حضور در این بازار اعلام کردند. اگرچه تحریم های ناعادلانه مانع از سرمایه گذاری این کشورها در ماههای گذشته بود، اما سرمایه گذاران عرب و مسلمان که تحریم ها را مانع فعالیت خود نمی دانستند، ساخت هتل در شهرهای زیارتی ایران را آغاز کردند.

در حال حاضر هر هفته 100 تا 200 نفر از سرمایه گذاران از کشورهای مختلف به ایران می آیند و علاقمند به سرمایه گذاری در کشورمان هستند و نکته جالب اینجاست که بخش عمده ای از آنان از همین 38 کشوری هستند که آمریکا محدودیت ویزا برای آن ها ایجاد کرده است، از این رو حتی مصوبه کنگره آمریکا نیز مانع ورود گردشگران به ایران نخواهد شد.

آمارها گویای آن است که درخواست آمریکایی ها برای سفر به ایران درسال 2016 به بیش از 2 برابر افزایش یافته و افزایش تقاضای سفر به کشورمان از سوی برخی کشورها 3 تا 4 برابر بوده است. هرچند طی سال های گذشته تبلیغات منفی علیه ایران و وجود تحریم های بین المللی ضربه های سنگینی را به صنعت گردشگری وارد کرد، اما با رفع تحریم ها و تغییر ذهنیت دنیا نسبت به ایران، آینده درخشانی در انتظار گردشگری کشورمان است؛ آینده ای که همراه با توسعه زیرساخت های گردشگری، رشد چشمگیری را در این صنعت برای ما رقم خواهد زد.

ما هرچند در چشم انداز 20 ساله، 20 میلیون گردشگر را پیش بینی کرده ایم اما 32 میلیون گردشگر خارجی را هدفگذاری می کنیم تا به 20 میلیون نفر، یعنی رقم مطلوبمان برسیم. خوشبختانه در 2 سال گذشته شاهد رشد گردشگران خارجی بودیم و در این زمینه کشور ما حدود 12 درصد رشد داشته است که سه برابر میانگین جهانی است.

اگر بخواهیم تنها به برخی شاخص های آماری مهم در حوزه گردشگری اشاره کنیم، باید بگوییم در حال حاضر 950 پروژه گردشگری با اعتباری بالغ بر 30 هزار میلیارد تومان و با پیشرفت فیزیکی 50 درصدی در سطح کشور توسط بخش خصوصی در حال اجرا است، همچنین بسته پیشنهادی پساتحریم با 1500 پروژه و اعتبار 30 میلیارد دلاری در حوزه سه حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تهیه و به زبانهای انگلیسی، عربی، فرانسوی و ایتالیایی ترجمه شده است.

تا به حال بدون هیچ هزینه ای با استفاده از ظرفیت بخش خصوصی در 15 کشور دنیا دفاتر گردشگری خارجی  ایجاد کرده ایم و این روند همچنان ادامه دارد. هتل سازی در ایران سرعت گرفته و سرمایه گذاران خارجی بسیار علاقمند به سرمایه گذاری در بخش تاسیسات گردشگری و به ویژه هتل سازی و مدیریت هتل در ایران هستند. در این زمینه می توان از غول هتل سازی فرانسه (آکور) یاد کرد که چندی پیش با ایران قرارداد منعقد کرد. از هزار و 100 هتل و 600 هتل آپارتمان موجود در کشور، 140 هتل با درجه 4 و 5 ستاره فعالیت می کنند، این در حالی است که ما برای دستیابی به اهداف سند چشم انداز 20 ساله کشور، باید تعداد هتل های 4 و 5 ستاره را به 400 هتل برسانیم.

در این زمینه 5 هزار و 800 میلیارد ریال اعتبار از محل صندوق توسعه ملی اختصاص یافته که این اعتبار برای تکمیل 31 هتل 4 و 5 ستاره در نظر گرفته می شود و تمامی این هتل ها به بانک های عامل معرفی شده اند.

خوشبختانه ارقام بودجه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیز در لایحه بودجه سال 1395 نسبت به سال های گذشته رشد داشته، به طوری که بودجه جاری این سازمان 47 درصد و بودجه عمرانی 53 درصد رشد داشته است و این ارقام نشان دهنده رویکرد خوب و مثبت دولت به حوزه گردشگری است.

نکته قابل توجه دیگر اینکه در حال حاضر بیش از 90 درصد صنعت گردشگری کشور در اختیار بخش خصوصی است و چند درصد باقیمانده را نیز به بخش خصوصی واگذار خواهیم کرد، چراکه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری صرفا نقش حاکمیتی و نظارتی دارد و تمامی امور گردشگری دراختیار بخش خصوصی است. البته ما نهایت تعامل و همکاری را با بخش خصوصی خواهیم داشت تا روند اجرای طرح های فعالان گردشگری تسهیل شود و زود به نتیجه برسد.

در خاتمه باید گفت برای اولین بار در تاریخ کشورمان تمامی مسئولان نظام، مقام معظم رهبری، رئیس جمهور محترم، وزرا و سران قوه مقننه و قضاییه به این نتیجه رسیده اند که باید از حوزه گردشگری که ما از آن به عنوان گنج پنهان یاد می کنیم، استفاده مطلوب تری شود و همان گونه که گفته شد گردشگری می تواند یکی از مهم ترین محورها برای شکوفایی اقتصاد ایران باشد. امید است این نگاه ارزنده، خیلی زود ما را به سرمنزل مقصود برساند و فصلی دیگر از توفیقات و دستاوردهای حاصل از وفاق و همدلی، در تاریخ شکوهمند انقلاب اسلامی ایران ثبت شود.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 1 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1