دلیل عدم پخش تیزر گردشگری ایران در شبکه های خارجی

7 فوریه 2016 - 15:20 dsfr.ir/6s8ef

دلیل عدم پخش تیزر گردشگری ایران در شبکه های خارجی
premium-sat.ru

هزینه پخش تیزرهای تبلیغاتی گران است. یورونیوز برای هر ثانیه حدود 350 یورو هزینه می گیرد.

"یک مقام مسئول در سازمان میراث فرهنگی"

مدیرکل بازاریابی و تبلیغات گردشگری در پاسخ به اینکه، چرا تیزرهای تبلیغی گردشگری ایران در خارج از کشور پخش نمی شود گفت: پخش تیزرهای تبلیغاتی با وجود اینکه در تغییر تصویر ایران در مردم جهان بسیار تاثیر گذار است اما هزینه زیادی را می خواهد. ما برآورد کرده ایم که برای پخش تیزرهای تبلیغاتی در این شبکه ها باید هزینه های هنگفتی پرداخته شود به همین دلیل منتظر تخصیص اعتبار برای این کار هستیم. به عنوان مثال هر ثانیه تبلیغات در شبکه چینی CCTV حدود 500 دلار است که اگر بخواهیم یک تیزر 30 ثانیه ای از جاذبه ها و ظرفیت های گردشگری ایران را برای 80 نوبت در یک سال پخش کنیم نیازمند اعتباری معادل یک میلیون و 200 هزار دلار یعنی بیش از 4 میلیارد تومان هستیم، البته قیمت ها متناسب با ساعات پیک و غیرپیک و نوع خبرگزاری ها متفاوت است، مثلا خبرگزاری یورونیوز برای هر ثانیه بین 200 تا 350 یورو هزینه تبلیغات می گیرد.

علی باقر نعمتی زرگران گفت: ما متناسب با میزان اعتبارمان برنامه ریزی می کنیم و منتطر تخصیص اعتبار برای تبلیغات هستیم چون فعلا اعتباری نیست حتی برنامه اش را داریم ولی الان تیزری پخش نمی شود این تیزرها روی تصویر ایران در نزد سایر ملل و جذب گردشگران خارجی خیلی تاثیر دارد.

وی درباره تعامل صدا و سیما با شبکه های خارجی نیز گفت: هم می توان از تعامل بین صدا و سیمای ایران با کشورهای دیگر استفاده کرد و هم می توانیم خودمان اقدام کرده و در تعامل با آن ها بخواهیم این تیزرهای تبلیغاتی پخش شود.

باقر نعمتی درباره بازنگری کشورهای هدف گردشگری براساس اتفاقات اخیر سیاسی نیز گفت: ما بر اساس 13 شاخص مهم نظیر جمعیت، سطح روابط سیاسی، تعداد گردشگران ورودی، تعداد مسلمانان، درآمد سرانه و ... بازارهای هدف توسعه گردشگری را مورد بازبینی قرار دادیم و 40 کشور را در 3 گروه متفاوت به عنوان بازار هدف تعیین کردیم. با توجه به محدودیت های اعتباری عمده تلاش و توان خود را برای حضور در بازارهای کشورهای گروه اول که شامل 16 کشور از کشورهای همسایه، بازارهای سنتی و بازارهای نوظهور مثل چین و روسیه است قرار دادیم این 16 کشور عبارتند از عراق، چین کویت، ترکیه، عربستان، سوریه، آلمان، آذربایجان، هند، قطر، امارات، ایتالیا، عمان، ترکمنستان، افغانستان و مالزی.

وی افزود: امسال در 3 نمایشگاه مهم گردشگری چین شامل نمایشگاه یونن، پکن و شیان حضور خواهیم داشت و برای دومین سال در نمایشگاه MITT مسکو با برپایی غرفه ای حدود 4 برابر سال گذشته تلاش می کنیم حضور باشکوهی داشته باشیم. در مجموعه طی امسال با همکاری بخش خصوصی و مجموعه هایی مثل مناطق آزاد قشم و کیش خوشبختانه هم بر تعداد نمایشگاه های خارجی اضافه کردیم و هم بر متراژ غرفه ها افزوده شده است.

نعمتی در پاسخ به اینکه آیا کشورهایی مثل چین و روسیه می توانند بازارهای هدف ایران باشند در حالیکه گردشگران این کشورها هدف شان سفرهای زیارتی و فرهنگی نیست و البته هنوز در ایران راهنمای گردشگری چینی و یا روسی زبان به اندازه کافی نداریم گفت: چین بازار گردشگری بزرگی است حتی سازمان جهانی جهانگردی هم پیش بینی نمی کرد که بازار چین با این سرعت رشد کند. پیش بینی سازمان جهانی جهانگردی این بود که گردشگران خروجی چین در سال 2014 به حدود 70 میلیون گردشگر خارجی می رسد در حالیکه در سال گذشته از 100 میلیون عبور کرد و این نشان می دهد حتی سازمان های تخصصی بین المللی نیز انتظار این رشد و جهش خروجی از چین را نداشتند و در واقع غافلگیر شدند.

باقر نعمتی ادامه داد: با توجه به قرابت ها تاریخی و فرهنگی معتقدم که ایران می تواند سهم خوبی از بازار چین را نصیب خود کند. انتظار نداریم جزو 4 کشور هدف اصلی چین باشیم اما می توانیم سهم خودمان را داشته باشیم. 115 میلیون نفر از چین سفر می کنند اگر بتوان نیم درصد آن ها را به ایران بیاوریم حدود 600 هزار نفر ورودی از چین خواهیم داشت. در آن صورت گردشگری ما را متحول می کنند. چون هر 9 گردشگری که وارد کشور شود طبق گزارش UNWTO یک شغل ایجاد می کند.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری مهر » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه ها

  • جهانگرد 7 فوریه 2016 - 22:39

    مبالغی که اعلام شده شاید برای یک شرکت خصوصی زیاد به نظر برسه، ولی در سطح کلان و تبلیغات ملی یک کشور هزینه ی زیادی نیست. یکی از مشکلات صنعت گردشگری ایران تبلیغات گسترده علیه کشور ماست که موجب شده گردشگران تصویر غیر واقعی از ایران داشته باشند. مثلا یک گردشگر فرانسوی که سال 93 به ایران آمده بود می گفت " قبل از سفر به ایران حتی مطمئن نبودم که بتونم در کشور شما به اینترنت وصل بشم، ولی الان دارم نرم افزار گوشی آیفنم رو آپدیت میکنم"
    برای اصلاح این تصویرها از ایران باید روی تبلیغات بین اللمللی تمرکز کرد. و البته همون طور که می دونیم تبلیغات در کسب و کار، یک سرمایه گزاری هست و صنعت گردشگری هم خیلی حساس به تبلیغ

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 14 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1