تفتان میزبان گردشگران و کوهنوردان خارجی و داخلی

5 فوریه 2016 - 11:00 dsfr.ir/ln7ud

تفتان میزبان گردشگران و کوهنوردان خارجی و داخلی
حسین امانی
کوهنوردان در حال صعود به قله تفتان

منطقه زیبا، پر جاذبه و منحصر بفرد تفتان خاش در استان سیستان و بلوچستان روز پنجشنبه میزبان جمع زیادی از گردشگران و کوهنوردان داخلی و خارجی، استاندار سیستان و بلوچستان و شماری از مسئولان این استان بود.

به گزارش ایرنا، وجود قله 4050 متری آتشفشانی نیمه فعال تفتان بام شرق ایران، گل فشان پیرگل؛ در کنار چشمه های آب سرد و گرم و درختان سرو کهنسال و دهها اثر طبیعی و تاریخی دیگر شهرستان خاش بسیاری از گردشگران داخلی و خارجی را به خود جذب کرده است.

حضور شمار زیادی از گردشگران و کوهنوردان داخلی و خارجی در این شهرستان نوید می دهد که خاش به یکی از قطب های مهم حوزه گردشگری سیستان و بلوچستان تبدیل شده است. جمع گرم و صمیمی گردشگرانی از کشورهای آلمان، لیتوانی و استرالیا و گردشگران داخلی و همچنین حدود 300 نفر از کوهنوردان سراسر کشور که به مناسبت دهه مبارک فجر قصد صعود به قله تفتان را دارند، شور و نشاط خاصی به تفتان و روستاهای حاشیه این طبیعت بکر بخشیده است.

کریستوفر نی ت گردشگر آلمانی در این باره گفت: من و همراهانم از 3 ماه پیش در ایران هستیم و از نقاط مختلف این کشور زیبا دیدن کرده ایم اما خاش و منطقه سیستان و بلوچستان برایم خیلی جالب اما ناشناخته است. دیدن قسمت های تفتان و جاذبه های دیگر منطقه برایم چشم نواز و پر خاطره بود و به نظرم تفتان و سواحل دریا تک بودند و وجود کوه و دریا و طبیعت جذاب و آثار زیبا واقعا این منطقه را برجسته کرده است.

این گردشگر آلمانی بیان کرد: سیستان و بلوچستان واقعا جای ناشناخته ای است بطوری که من و دوستانم که از طریق خاک پاکستان و استان های داخلی ایران به این استان سفر کرده ایم هیچ چیزی در مورد آن نمی دانستیم که باید به کجا برویم و از کجا دیدن کنیم. اطلاع رسانی باید در این استان تقویت شود تا گردشگران و توریست ها به منطقه بیایند. یک سری اقدامات پایه ای مانند نصب تابلو و بیلبوردها و تهیه و توزیع نقشه منطقه و مشخص کردن راه ها و نقاط گردشگری با زبان های مختلف که نیاز به کار و زمان زیادی نیز ندارد به راحتی می تواند در معرفی جاذبه ها و جذب توریست ها موثر و مفید باشد.

الیزابت از دیگر همراهان کریستوفر نی ت و از اتباع آلمانی نیز گفت: من مانند کریستوفر بر این عقیده هستم که این استان از توانمندی های زیادی بهره می برد اما نا شناخته مانده است. پیشنهاد من به مقامات کشور ایران و سیستان و بلوچستان این است که برای آسان کردن ورود گردشگران و جذب آنان در ایستگاه های بازرسی از پلیس های پر توان و آشنا به زبان های خارجی بهره ببرند چون واقعا این از معضلات مهمی است که سبب ایجاد مشکلات فراوانی برای گردشگران خارجی می شود چون ما زبان یکدیگر را نمی فهمیم. در کشورهای اروپایی مکان ها و سامانه هایی مانند 118 و غیره وجود دارد که اگر برای فردی ابهام و مشکلی پیش بیاید از این طریق آن ها را راهنمایی می کنند.

ساسان از گردشگران داخلی ایران نیز گفت: تقویت گردشگری دریایی در سیستان و بلوچستان و معرفی مناطق منحصر بفرد و بکر مانند تفتان به خوبی می تواند به معرفی استان کمک کند. سواحل زیبای گواتر و جاذبه های زیبای استان باید به دنیا معرفی شوند زیرا از طریق رونق گردشگری دریایی شغل و در آمد ایجاد می شود و یک گردشگر دریایی می تواند برای شش نفر شغل پدید آورد و این موضوع خود یک ظرفیت بسیار خوبی است که باید از آن استفاده کرد.

سمیعی از راهنمایان و تورگردانان گردشگری نیز اظهار داشت: مهربان ترین مهربانان و صمیمی ترین مردم دنیا در ایران و این منطقه زندگی می کنند و مناطق مستعد سرشار از جاذبه های دیدنی و منحصر بفردی ایران فراوان است که متاسفانه بسیاری از آن ها ناشناخته مانده اند. وی با تاکید بر فراهم کردن زیرساخت های گردشگری در سیستان و بلوچستان گفت: معرفی جاذبه ها و از همه مهم تر مهمان نوازی مردمان خونگرم استان سیستان و بلوچستان ظرفیت بسیار برجسته ای است که باید از آن به خوبی بهره گرفته شود.

مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان نیز بیان کرد: این استان از سال آینده به ویژه سال 96 مقصد گردشگرانی خواهد بود که تاکنون ناشناخته های ما را ندیده اند.

کامبیز مشتاق گوهری افزود: تلاش می کنیم از محل بازار بین المللی گردشگران برای رونق فعالیت ها در این موضوع بهره ببریم و سیستان و بلوچستان و ظرفیت های آن را به دنیا معرفی کنیم. به تصویر کشیدن چهره واقعی و زیبای استان از اهداف دولت است و در این موضوع از توان تورگردان ها و راهنمایان و گردشگران داخلی و خارجی بهره خواهیم برد.

استاندار سیستان و بلوچستان نیز در جمع گردشگران داخلی و خارجی و تورگردان ها گفت: سال آینده و سال 96 استان سیستان و بلوچستان به عنوان یک هدف و مقصد مهم برای گردشگران داخلی و خارجی خواهد بود و این استان پذیرای خیل عظیم و گسترده مهمانان می شود.

علی اوسط هاشمی افزود: هر فرد ساکن در سیستان و بلوچستان به معرفی جاذبه ها و ناشناخته های منطقه می پردازد و یقینا تحول بزرگی در انتظار استان است. جای بسیار خوشحالی و مسرت است که در ایام دهه فجر و آیین های جشن و شادی پیروزی انقلاب اسلامی فرصت پذیرایی از مهمانان داخلی و خارجی را به دست آورده ایم از این سبب به خود می بالیم.

استاندار سیستان و بلوچستان ادامه داد: حقیقت اسلام و زیبایی های کشور و ظرفیت های بزرگ ملت ایران در نگاه رسانه های خارجی پوشیده مانده و جلوی بیان واقعیت های کشور ما گرفته شده که این نهفته ماندن توانمندی های ایران اسلامی و سیستان و بلوچستان آسیب زاست.

هاشمی بیان کرد: یقین بدانیم که غبار برجای مانده از انعکاس نیافتن ظرفیت ها و برجستگی های یک فرهنگ و تمدن غنی نمی تواند رد پای عزت و شکوفایی را از بین ببرد. از اینکه شما دوستان و مهمانان گرامی برای دیدن سواحل زیبای دریای مکران و جنگل های حرا، رقص دلفین ها و تفتان سربلند این استان را برگزیده اید جای بسی خوشحالی است و انتظار داریم عزیزان این تفاوت ها و جذابیت ها را ببینند و به دنیا معرفی کنند.

وی گفت: سیستان و بلوچستان به لحاظ کثرت سکونت اقوام و مذاهب و استحکام رشته های وحدت و همدلی و داشتن مردمی با فرهنگ و بینش بالا برای جهان الگو است و ظرفیت ها و زیبایی های آن در سایر نقاط کشور و دنیا کمتر یافت می شود.

محمداکبر چاکرزهی فرماندار شهرستان خاش نیز با عرض خیر مقدم و خوشامدگویی به مهمانان و بیان جاذبه های دیدنی منطقه خاش اظهار داشت: وجود قله تفتان و گل فشان پیرگل و ده ها اثر متعدد تاریخی و طبیعی از این امر حکایت دارد که خاش بعنوان مقصد مهم گردشگران برای آینده تبدیل خواهد شد. وی افزود: 230 اثر جذاب و ارزشمند در شهرستان خاش در ابعاد گردشگری و صنایع دستی این منطقه را در این موضوع برجسته ساخته است.

ملک مسعود ریگی رئیس اداره میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری از حضور تیم 50 نفره از گردشگران داخلی و خارجی در خاش خبر داد و گفت: در این جمع 5 توریست آلمانی، و 2 توریست از لیتوانی و استرالیا حضور دارند. این گردشگران از نقاط مختلف شهرستان و از جمله قله تفتان و روستاهای اطراف آن و نیز قلعه های تاریخی خاش دیدن کردند.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
2 + 7 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1