تپه میل تهران نیازمند کاوشی گسترده است

3 فوریه 2016 - 09:30 dsfr.ir/bo5sl

تپه میل تهران نیازمند کاوشی گسترده است
resket.com
تپه میل واقع در شهر ری

تپه میل تهران با توجه به ظرفیت بالا، موقعیت استقرار و پرسش هایی که هنوز در نحوه کاربری آن از سوی باستان شناسان مطرح است نیازمند کاوشی گسترده است.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری؛ فرشید مصدقی پژوهشگر باستان شناسی تهران تصریح کرد: کاربری، یکی از مجهولاتی است که در مورد این تپه واقع در جنوب شرقی شهرری به سوی ورامین، وجود دارد.

مصدقی افزود: با توجه به ظرفیت فراوان تپه میل، امکان حفاری های باز در این محوطه باستانی وجود دارد و گمانه زنی و لایه نگاری روش هایی هستند که در اینجا به کار نمی آیند. احتمال اینکه این بنا آتشکده، راهنما، سربازخانه، منطقه نظامی، کوشک و ... بوده باشد نیز وجود دارد.

وی با اشاره به کاوش های تیم دمرگان و اشمیت در تپه میل، مرمت های انجام شده، سقف گذاری و راهنما و ... را نتیجه کاوش های باستان شناسی تیم کوثری و شیبانی اعلام کرد که در نیمه دوم دهه 70 انجام گرفته است.

مصدقی تصریح کرد: پس از کاوش این تیم ها تا به امروز اقدامات دیگری در این محوطه تاریخی صورت نگرفته است.

وی با اشاره به نیاز این بنا به مرمت دو ساله افزود: مشکلات بودجه ای و تغییرات سیاستی و مدیریتی باعث شده که کاوش در تپه میل به تعویق افتاده و یا لزوم آن احساس نشود. به عنوان مثال هیچ وقت با تغییر رییس جمهور فرانسه مدیر موزه لوور تغییر نکرده است، زیرا او حافظ یک فرهنگ است و برنامه های بلند مدتی را دنبال می کند که قابل تغییر نیستند اما در ایران با این قبیل تغییرات در سطح زیادی مواجه هستیم. آثار با ارزشی در ری وجود دارد که بیان کننده سیر تطوری فرهنگ ایران است.

به گفته وی آثار تاریخی تهران به کاخ نیاوران و سعدآباد و گلستان محدود نیست بلکه آثاری در شهر ری وجود دارد که با اینکه دور از چشم است خیلی مهم به نظر می رسد.

تپه میل که از آن آتشکده بهرام و آتشکده ری نیز نام برده می شود از آثار دوره ساسانیان در شهر ری است. گمان می رود که این بنا آتشگاه بهرام گور بوده باشد. این تپه در حدود 12 کیلومتری جنوب شرقی شهر ری به سوی ورامین بر بلندای تپه ای پهناور در روستای قلعه نو چال طرخان واقع شده است و سبب این نامگذاری دو پایه بزرگ بنا است که از دور شبیه به میل است.

جهت بنا به صورت شرقی و غربی است. در جبهه شرقی ایوانی با چهار ستون مدور بوده. بخشی از بنای آتشکده ری در زمان حمله اسکندر به ایران خراب شد و تنها قسمتی از بنای چهارطاقی و زیبای این آتشکده به صورت دو میل باقی ماند. بیشتر قسمت های غربی بنا از میان رفته در بخش زیرین مجموعه یک راهروی کم پهنا وجود دارد که سراسر طول بنا را طی می کند. بقایای معماری تپه میل دارای ساختاری، تشکل از گل، خشت، لاشه سنگ، گچ و از نظر دیرینگی متعلق به دوره ساسانیان (حدود 1800 سال پیش) است و به آتشکده بهرام گور نیز معروف است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
14 + 2 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1