پیشینه سکونت در دهلران به 30 تا 40 هزار سال قبل می رسد

2 فوریه 2016 - 13:20 dsfr.ir/cj5jr

پیشینه سکونت در دهلران به 30 تا 40 هزار سال قبل می رسد
پارسیان دژ
نمایی از منطقه پهله زرین آباد شهرستان دهلران

با مطالعات جدید و بررسی های بیشتر پیشینه سکونت در دهلران طبق شواهد و داده های باستان شناسی و تایید باستان شناسان تا 30 تا 40 هزار سال پیش به عقب خواهد رفت.

"رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان دهلران"

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی استان ایلام، فرج فاضلی اظهار داشت: با انجام بررسی ها و مطالعات انجام شده در دشت دهلران سابقه سکونت در این دشت به احتمال زیاد به 30 تا 40 هزار سال پیش باز می گردد.

وی گفت: با بررسی های انجام گرفته در حوزه رودخانه دویرج و منطقه وسیعی از بخش موسیان شهرستان دهلران، محوطه ها و سایت هایی از دوره های پارینه سنگی میانی، جدید و فراپارینه سنگی تا دوره اسلامی یافت شده اند.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان دهلران تصریح کرد: از محوطه های که مربوط به دوران پارینه سنگی می باشند داده ها و اطلاعاتی مانند ابزارهای سنگی همچون سنگ های مادر، خراشنده ها، تراش ابزارها، سوراخ کننده ها به دست آمده است که نشان می دهد شهر دهلران خیلی قدیمی تر از دوره نوسنگی و نه هزار سال پیش است.

وی افزود: همچنین در این بررسی ها بعضی از محوطه ها و سایت های مربوط به پیش از تاریخ یافت شده اند که داده هایی مانند ابزارهای سنگی، سفال های منقوش، دست ساخته های سنگی نظیر کوبنده ها، سنگ سابها از آن ها به دست آمده است. محوطه های از دوره های آغاز ادبیات همزمان با دوره های اوروک و جمدت نصر بین النهرین هم در این بررسی ها به دست آمده است.

فاضلی اظهار داشت: تا کنون طبق مطالعات باستان شناسی انجام شده در شهرستان دهلران، تپه علی کش با نه هزار سال قدمت به عنوان قدیمی ترین اثر شناسایی شده مطرح بود ولی با مطالعات جدید و بررسی های بیشتر پیشینه سکونت در دهلران طبق شواهد و داده های باستان شناسی و تایید باستان شناسان تا 30 تا 40 هزار سال پیش به عقب خواهد رفت.

وی گفت: سرپرست برنامه پژوهشی بررسی و شناسایی شبکه زهکشی 23 شهرستان دهلران به عهده کارشناس مجرب باستان شناسی پژوهشکده باستان شناسی کشور و باستان شناس مشاور اداره کل میراث فرهنگی استان ایلام شقایق هورشید است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
2 + 3 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1