نتایج کمپین تحریم سفر به دبی و ترکیه از نگاه یک فعال بخش خصوصی

تغییر جریان بدرفتاری با توریست های ایرانی

27 ژانویه 2016 - 13:00 dsfr.ir/dy5qr

تغییر جریان بدرفتاری با توریست های ایرانی
airliners.net
مسافران در فرودگاه مهرآباد

شکل گیری کمپین تحریم سفر به کشورهایی همچون امارات و ترکیه، به عنوان یک حرکت خودجوش از سوی مردم، نشان از دمیده شدن امید در دل شهروندان ایرانی دارد.

یک آژانس دار فعال در حوزه گردشگری، شکل گیری کمپین مردمی تحریم سفرهای نوروزی به کشورهای حامی داعش سیاه و سفید را اقدامی مثبت ارزیابی کرد. در همین حال اما، سهند عقدایی بر مردمی ماندن این جریان و دوری از سیاسی کردن آن تاکید کرد و به «دنیای اقتصاد» گفت: «این کمپین حرکتی رو به جلو و مطلوب است و می تواند کشورهایی همچون ترکیه و امارات را نسبت به تغییر رفتار و رویه شان نسبت به اتباع ایرانی جدی تر کند.»

این فعال بخش خصوصی با اشاره به چالش های سیاسی سال های اخیر ایران در حوزه روابط بین الملل، اظهار کرد: «در تمام این مدت، برخوردهای نامناسب زیادی با گردشگران ایرانی در کشورهای مختلف شده اما از آنجایی که حجم سفرها به ترکیه و امارات بیشتر بوده، بی احترامی ها در این کشورها پررنگ تر به نظر رسیده است.»

عقدایی ادامه داد: «حتی در کشورهای آفریقایی که نامشان کمتر شنیده شده و به واقع کشورهایی محروم و فقیر به حساب می آیند نیز گردشگران ایرانی با برخوردهایی از این دست مواجه و به دلیل بازرسی های طولانی در مبادی ورودی به این کشورها، ساعت ها معطل شده اند.»

این فعال گردشگری، وابستگی اقتصادی و سیاسی این کشورها به قدرت های جهانی را از دلایل اصلی چنین رفتارها و برخوردها عنوان و تصریح کرد: «با به وجود آمدن موقعیت جدید کشورمان، احتمال چنین برخوردهایی کاهش می یابد. همچنین با توجه به رویکرد خوب و قدرتمند دولت یازدهم در حوزه دیپلماسی خارجی و تاکید بر حفظ منزلت شهروندان ایرانی، انتظار می رود که حساسیت ها نسبت به این موضوعات نیز بیشتر شود.»

عقدایی، لغو روادید یا رایزنی برای ارائه ویزا در مبادی ورودی به مقاصد گردشگری ایرانیان را یکی از مهم ترین اقداماتی دانست که دولت ایران برای حفظ کرامت شهروندانش در کشورهای دیگر می تواند انجام دهد. وی با بیان این مطلب، اقدام مذکور را یکی از راهکاریی دانست که دولت در سطح روابط دیپلماتیکش با سایر کشورها می تواند پیگیرانه دنبال کند.

به اعتقاد عقدایی، در حال حاضر دورانی که کشورها به دلیل جبهه گیری جامعه و دول غربی در برابر ایران، به خود اجازه اعمال هرگونه رفتار دور از شأن نسبت به اتباع ایرانی را می دادند به سر آمده و به دلیل حضور موثر و قدرتمند ایران در عرصه تعاملات سیاسی، ایران باید در زمینه احقاق حقوق شهروندانش پرقدرت تر حاضر شود و در این رابطه تلاش ها و حرکت های مردمی قطعا موثر خواهد بود.

مطالبات کمپین تحریم سفر

حالا مدتی از تشکیل کمپین مردمی تحریم سفرهای نوروزی به کشورهای حامی داعش سیاه و سفید می گذرد؛ کمپینی که توجه ها را به این سو جلب می کند که تعامل اقتصادی ایران با کشورهایی نظیر ترکیه و دبی باید بر پایه تعاملی برد-برد باشد.

موافقان این تحریم بر این باورند که در حال حاضر به رغم آنکه کشورهای مذکور از شهروندان (گردشگران و سرمایه گذاران) ایرانی نفع مادی می برند، اما در عمل سعودی ها در جبهه مقابل آنها قرار گرفته و از لحاظ اقتصادی و سیاسی به روی ایرانیان شمشیر کشیده اند. علاوه بر آن مردم می خواهند از این طریق دولت های کشورهای دیگر را نسبت به رفتارهای ناشایست با گردشگران ایرانی آگاه کنند. از سوی دیگر جلب توجه دولت ایران برای توسعه گردشگری داخلی و اتخاذ سیاست های کارآمد در زمینه سیاست گذاری برای سفرهای خارجی اتفاقی است که در ادامه این کمپین رخ خواهد داد.

این کمپین که تاکنون بازتاب گسترده ای در شبکه های اجتماعی و رسانه ها داشته، به عنوان نخستین حرکت دسته جمعی و مردمی در راستای حقوق گردشگران ایرانی و با توجه به مسائل مربوط به این صنعت کمتر دیده شده، مطرح می شود. در واقع ایجاد این گفتمان در جامعه باعث برانگیختن بیش از پیش مردم نسبت به حقوق انسانی، ملی و بین المللی در قالب پیام خطاب به دولت های خارجی خواهد شد و آنها را در مقام پاسخگویی قرار می دهد.

سیاست های ترکیه برای حفظ بازار ایران

در همین حال عقدایی، با اشاره به اینکه ایران سومین و حالا پس از قطع روابطش با روسیه دومین بازار گردشگری این کشور است، واکنش مردمی نسبت به کم کردن یا تحریم سفر به این کشور را بسیار کارساز عنوان و تصریح کرد: «در ماه های اخیر و به دلیل رکود اقتصادی ایران، سفرها به ترکیه کاهش یافت و ترکیه در پی افت تعداد گردشگران ایرانی، اقدام به دادن یارانه به خط های فعال هوایی در مسیر ایران کرد تا به این وسیله، با کاهش قیمت بلیت هواپیماها از هزینه سفر به کشورش بکاهد.» وی اضافه کرد: «در چنین شرایطی بسیار بدیهی است که شکل گیری و استقبال از این کمپین، به خوبی می تواند بر رفتار دولت و شهروندان این کشور با گردشگران ایرانی تاثیرگذار باشد.»

این فعال بخش خصوصی گردشگری اما با اشاره به اینکه با همه این احوالات، به احتمال زیاد مسافرت ها به ترکیه همچنان ادامه خواهد داشت، گفت: «ترکیه به دلیل ویژگی هایی که دارد همچنان به عنوان یک مقصد مطلوب برای گردشگران ایرانی مطرح خواهد ماند اما بدیهی است که با تعریف مقاصد متنوع و جدید، بخشی از تقاضاها برای سفر به این کشور، به سوی مقاصد دیگر سرازیر خواهد شد.» از این رو عقدایی یادآور شد که با برداشته شدن تحریم ها، برقراری پروازهای مستقیم به کشورهای کمتر شناخته شده برای ایرانیان، می توان با تغییر مسیر گردشگری خارجی، اهداف این کمپین را محقق کرد و مقاصد خارجی سنتی را بیش از پیش برای جذب گردشگران ایرانی به تکاپو انداخت.

این آژانس دار، کشورهایی همچون مالزی، تایلند و هند را از جمله مقاصدی عنوان کرد که می تواند بخشی از گردشگران رویگردان از ترکیه و امارات را به خود جذب کنند. عقدایی به روسیه نیز اشاره کرد و مقاصدی همچون لبنان، ویتنام و کشورهای آفریقایی را از جمله دیگر کشورهایی برشمرد که با جاذبه های کشف نشده شان برای گردشگران ایرانی، مقاصدی جذاب و مطلوب به حساب خواهند آمد. مقاصدی که با توجه به نزدیکی سفرهای نوروزی، بسته های پیشنهادی خوبی از سوی آژانس های گردشگری برای گردشگران خروجی خواهند بود.

به گزارش «دنیای اقتصاد»، شکل گیری کمپین تحریم سفر به کشورهایی همچون امارات و ترکیه، به عنوان یک حرکت خودجوش از سوی مردم، نشان از دمیده شدن امید در دل شهروندان ایرانی دارد. در واقع ایجاد حساسیت نسبت به چنین مقولاتی، شاهدی بر رشد آگاهی های عمومی نسبت به حقوق بحقشان و دلیلی بر فراتر رفتن سطح مطالبات عمومی از نیازهای اولیه است؛ اتفاقی که در پی یک دوره هشت ساله درگیر بودن مردم با مشکلات معیشتی، می تواند نویددهنده اتفاقات مثبت در سطح کشور باشد. با این همه اگر دولتمردان آنگونه که بایسته و شایسته است به همراهی و درایت مردم پاسخ ندهند، فرصتی تاریخی را نادیده گرفته و این سرمایه اجتماعی را که می تواند نیروی محرکه تحول و پیشرفت کشور باشد از دست خواهند داد.

دیدگاه ها

  • مریم 29 ژانویه 2016 - 12:29

    برای حفظ ارزش هویت ایران و ایرانی تا زمانی که رفتار اینگونه کشورها با گردشگران ایرانی رفتاری که شایسته و شان ملت ماست، تغییر نیابد با کمپین تحریم سفر به این کشورها موافقم.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
7 + 5 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1