معاون گردشگری مطرح کرد:

تنظیم برنامه های ویژه گردشگری در پساتحریم

25 ژانویه 2016 - 17:40 dsfr.ir/uh6vm

تنظیم برنامه های ویژه گردشگری در پساتحریم
javananhelal.ir
مرتضی رحمانی موحد معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی

معاون گردشگری کشور از تبیین برنامه های عملیاتی و پیش بینی بودجه لازم برای گردشگری در دوران پس از تحریم خبر داد.

مرتضی رحمانی موحد در گفت و گو با خبرنگار گردشگری ایسنا، از دوران پساتحریم با عنوان مدیریت امور در شرایط عادی نام برد و اظهار کرد: چند سالی بود به دوران تحریم عادت داشتیم و محدودیت هایی حاکم بود که سلایقی را ایجاد می کرد، اما حالا با اجرای برجام و رفع تحریم ها، به شرایط عادی برمی گردیم که مدیریت امور را الزامی می کند.

وی افزود: در این شرایط مهم ترین اقدام، اعتلاء، ارتقاء و هم افزایی علمی است، تلاشی که باید از سوی زنجیره های گردشگری به سیاست های کلان نظام منتج شود.

رحمانی موحد معتقد است: در شرایط پس از برجام، استاندارد و ضوابط جایگزین سلایق و شاخص های دوران خاص می شود. وقتی ضوابط و معیارهایی که از مدل های موفق جهانی الگو گرفته شده، جایگزین علایق و شاخص های قبل شود، موفقیت امور نیز حاصل خواهد شد.

معاون گردشگری با تاکید بر اینکه در دوره مدیریت عادی امور، باید به کیفیت خدمات توجه شود، گفت: اعتقادی وجود دارد مبنی بر اینکه گردشگر باید دوباره به مقصد برگردد، اگر این اتفاق رخ دهد، یعنی موفقیت در زنجیره گردشگری حاصل شده است. برای همین لازم است ارتقاء کیفی در زیرساخت های موجود را جدی بگیریم. نمی توان از بیزنس هتلداری صحبت کرد، بدون آنکه به ضوابط و استاندارد جهانی توجه شود.

هتل فقط فروش اتاق نیست

او ادامه داد: صنعت هتلداری در دنیا فقط فروش اتاق نیست، بلکه بخش عمده ای از خدمات جانبی را تامین و هتل را به مقصد ماندگار تبدیل می کند، بنابراین در این بحث نیازمند ارتقاء کیفیت خدمات هستیم تا مدیریت بهره برداری متناسب با این شرایط شکل گیرد.

رحمانی موحد فراهم شدن زمینه حضور برندهای شناخته شده در ایران را از الزامات دوران جدید برشمرد و افزود: وجود برندهای معتبر علاوه بر متنوع سازی، باعث ارتقاء خدمات و کیفیت خواهد شد.

او همچنین ارتقاء کمی و کیفی منابع انسانی را از دیگر شاخص های مدیریت امور در شرایط عادی ذکر کرد و گفت: براساس آنچه در برنامه ها و سیاست ها تببین شده، استفاده از نیروهای ماهر الزامی می شود. امروزه دنیا آموزش را جزو سرمایه های ثابت اقتصادی می داند و به عنوان تسهیلات با آن برخورد نمی کند.

کاهش نقش دولت در چه شرایطی؟

معاون گردشگری همچنین ایجاد شرایط رقابت پذیر و کاهش نقش دولت را از شاخص های مهم دوران جدید دانست و گفت: این شاخص بسیار اهمیت دارد و وقتی حاصل می شود که دولت و بخش خصوصی به نقطه ای از جابجایی و تعامل برسند. ضمن آنکه بخش خصوصی قوی و کارآمد به دولت کمک می کند این امور سریع تر واگذار شود.

رحمانی موحد افزود: در شرایطی که مقام معظم رهبری در برنامه ششم توسعه، بر پنج برابر شدن تعداد گردشگران خارجی تاکید فرموده اند، شرایط اقتضا می کند با اتکا به شاخص های مدیریت امور، گردشگری را به این سطح از جایگاه برسانیم.

او با اعتقاد بر اینکه برنامه ششم به گردشگری پررنگ پرداخته تا آن را به جایگاه مطلوب برساند، بیان کرد: در برنامه ششم به طور افصل و اکمل در بخش هایی مثل اهداف کلان و راهبردی به حوزه گردشگری پرداخته شده و اهداف کمی به طور جزیی مشخص شده است.

اشتیاق جهان، محدودیت اخیر آمریکا علیه ایران را نمی پذیرد

معاون گردشگری کشور سپس با اشاره به برخی تهدیدهای بین المللی پس از برجام و تاثیر آن بر صنعت گردشگری ایران گفت: مطمئن هستیم تاثیرات آنچه در سطح بین الملل اتفاق می افتد، مثل مصوبه اخیر آمریکا، به مرور کمرنگ خواهد شد، چون شرایط عمومی بین المللی و اشتیاق جهانی نسبت به ایران، این محدودیت ها را نمی پذیرد. این مسائل در نهایت رنگ اصلی خود را می بازند و به جریان عادی تبدیل می شوند.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1