صنعت گردشگری از زیرساخت های توسعه و پیشرفت لرستان

24 ژانویه 2016 - 15:20 dsfr.ir/vx4mn

صنعت گردشگری از زیرساخت های توسعه و پیشرفت لرستان
داریوش جعفری
آبشار آب سفید در الیگودرز

لرستان با وجود آب های روان، طبیعت چهار فصل و وجود بناهای تاریخی و باستانی همه ساله در فصول مختلف سال می تواند پذیرای خیل عظیم گردشگر و توریست باشد.

صنعت توریسم و گردشگری از زیرساخت های توسعه و پیشرفت هر جامعه ای به شمار می روند. این صنعت حیاتی در استان لرستان بنا به برخی دلایل مانند ضعف زیرساخت ها و نبود سرمایه گذاری بخش خصوصی در روند توسعه استان تأثیرگذار نبوده است.

گردشگری لرستان با مشکلات متعددی روبه روست و نیازمند بازنگری در سیاست ها و اصلاح استراتژی های گذشته است. تلاش همه جانبه نهادهای مربوطه برای به چرخه درآوردن این حوزه مهم در استان ضروری به نظر می رسد.

این در حالیست که لرستان به واسطه بهره مندی از ظرفیت ها و جاذبه های بی شمار تاریخی، طبیعی و فرهنگی قطب مهمی در صنعت گردشگری کشور به شمارمی رود. لرستان با وجود آب های روان، طبیعت چهار فصل و وجود بناهای تاریخی و باستانی همه ساله در فصول مختلف سال می تواند پذیرای خیل عظیم گردشگر و توریست باشد.

این استان با داشتن جاذبه های گردشگری فراوان مانند تالاب، آبشار، رودخانه های جاری و چشم نواز در حاشیه جاده، جنگل های بلوط و همچنین مناطق زیبای کوهستانی و بناهای تاریخی به ویژه پل های باستانی منحصر به فرد در واقع گنجینه ای طبیعی و تاریخی برای ایران به شمار می رود.

در حوزه ای که به دلایلی در چند سال اخیر بی ثبات شده و مدیرانش پیاپی می آیند و می روند، سخن گفتن از یک برنامه بلند مدت و فراگیر برای گسترش و رونق صنعت گردشگری بی معنا خواهد بود. در 2 سال گذشته بیش از 4 مدیرکل در حوزه میراث فرهنگی عزل و نصب شده اند که با توجه به اهمیت بخش میراث فرهنگی ورود مسائل سیاسی یا دخالت های بیرون سازمانی در امور آن آفت تلقی می شود.

زیرساخت های میراث فرهنگی و گردشگری لرستان با برنامه ریزی و توجه به آن ها ظرفیتی نهفته هستندکه می توانند احیا شوند و در راستای توسعه اقتصادی و ایجاد اشتغال موثر واقع شوند. نبود مراکز اقامتی و ضعف در زیرساخت هایی نظیر هتل ها و امکانات هم راستا با جذب توریست و گردشگر از جمله مشکلات اساسی حوزه میراث فرهنگی لرستان است.

لازم است مناطق نمونه گردشگری لرستان احصا و به بخش خصوصی اعلام شوند تا در خلأ سرمایه گذاری دولت، هم اشتغال ایجاد شود و هم زمینه برای گسترش میراث فرهنگی و گردشگری فراهم شود.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 7 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1