برندگان و بازندگان گردشگری در 2015

24 ژانویه 2016 - 12:20 dsfr.ir/oh5xi

برندگان و بازندگان گردشگری در 2015
eurasia.travel
آرامگاه رودکی در روستای بنج رودک یا پنجکنت در 170 کیلومتری شمال شهر دوشنبه قرار دارد

در سال 2015 تعداد گردشگران در سطح بین المللی با 4/4 درصد افزایش به بیش از 184 میلیارد نفر رسید. گردشگری ایران در سال گذشته با روندی رو به رشد، چشم انداز مثبتی دارد.

سال گذشته بازار گردشگری جهانی همچنان روند صعودی داشت با این حال در نقشه جهانی از نظر رشد و جذب گردشگر برخی کشورها همانند تاجیکستان و ایران با وجود عدم حضور در نقشه جهانی گردشگری، چشم انداز مثبتی دارند و برخی همانند ترکیه و اکراین با وجود حضور قدرتمند در این جدول، چشم انداز روشنی در پیش رو ندارند.

طبق آمارهای منتشر شده از سوی سازمان گردشگری جهانی در سال 2015 تعداد گردشگران در سطح بین المللی با 4.4 درصد افزایش به بیش از 184 میلیارد نفر رسید.

این سازمان که هر سال آمار گردشگران در مقصدهای مختلف را منتشر می کند، فرصتی به فعالان این صنعت می دهد تا با توجه به روند رشد و یا افول این صنعت در سال گذشته، چشم اندازی نیز از سال پیش رو بدست آورند. بنابراین نگاهی به این جدول آماری برندگان و بازندگان این صنعت را در سال گذشته تا حدی مشخص می کند.

طبق همین بررسی ها در منطقه خاورمیانه با وجود ادامه بی ثباتی ها و افزایش حملات به گردشگران در بسیاری از کشورهای آفریقایی و عربی، سال گذشته سالی بی سابقه از نظر تعداد سفرهای خارج از کشور بود.

در منطقه خاورمیانه عربستان سعودی سال گذشته شرایط مثبتی را پشت سر گذاشت و روند رو به رشدی را آغاز کرد. این کشور  19 میلیون گردشگر خارجی در سال 2015 داشته است. دیگر کشورها همانند تایلند و کره جنوبی و سوئد و ویتنام و ایران نیز در دهه گذشته با افزایش دوبرابر تعداد گردشگران خارجی مواجه بوده اند. این گروه از کشورها با توجه به ادامه روند رشد چشم انداز امیدوارانه ای در پیش روی خود ایجاد کرده اند.

فرانسه با وجود حوادث تروریستی اواخر سال، همچنان در صدر پربازدید کننده ها در جدول جهانی گردشگری باقی ماند. این کشور در سال 2014 بیش از 83.8 میلیون گردشگر بخود جذب کرد. هرچند آمارهای مربوط به سال 2015 منتشر نشده اما ارقام پیش بینی شده حکایت از 86.3 میلیون گردشگر خارجی دارد که به هرحال تحت تاثیر حملات مرگبار پاریس در نوامبر این سال با کاهش نیز مواجه بوده است.

در سال 2015 تاجیکستان با 94 درصد افزایش تعداد گردشگران خارجی مواجه بود

آمریکا نیز همچنان در سال گذشته در ردیف دوم محبوب ترین مقصدهای گردشگری جهان با 77.9 میلیون گردشگر حدود 75 درصد از سال 2014 افزایش داشت. اسپانیا در ردیف سوم حدود 68 درصد گردشگر خارجی جذب کرد که پس از آن کشور چین بود با جذب 56 میلیون و ایتالیا با حدود 50.8 میلیون گردشگر در ردیف های نخست جدول جهانی گردشگری در سال 2015 جای گرفتند. انگلستان در ردیف هفت جدول بود با رقم 33.9 میلیون که حدود 4 درصد افزایش داشته است.

در فهرست ده گانه برترین های گردشگری جهان در سال 2015 ترکیه با جذب 39.3 میلیون گردشگر همچنان در ردیف شش جدول باقی ماند. سپس آلمان با 35 میلیون و انگلستان در ردیف هفتم جای گرفت. کشورهای مکزیک و روسیه هم دو ردیف آخر این جدول ده گانه را از آن خود کرده اند.

بزرگ ترین درصد افزایش از نظر تعداد گردشگر خارجی سال گذشته از آن پاراگوئه بود که در سه ماه نخست سال 2015 حدود 97 درصد رشد نسبت به سه ماه نخست سال گذشته آن داشت. اما دیگر کشورهای آمریکای جنوبی با استقبال چندانی در سال گذشته مواجه نشدند که میانگین آن حدودا 1.28 میلیون گردشگر بیشتر از سال پیش از آن برآورد شده است.

سایر کشورهایی که موفق به افزایش تعداد گردشگر ان خارجی شدند به ترتیب کشور تاجیکستان است که با 94 درصد رشد مواجه بود. سپس ژاپن که تا 47 درصد رشد موفق شد 20 میلیون گردشگر بیشتر به کشور جذب کند. این کشور در سال 2016 هم یکی از مقصدهای مسافرتی برتر است که به دلیل کاهش ارزش پول آن ین در مقایسه با دیگر ارزهای خارجی به ویژه محبوب گردشگران اروپایی بخصوص بریتانیایی بوده است.

در این حدول کشور تایلند نیز با 22 درصد رشد نسبت به سال 2014 گردشگر بیشتری جذب کرده است.

اکراین که در سال 2014 از 12.7 میلیون گردشگر پذیرایی کرد در سال گذشته با 24.7 درصد کاهش در سال 2015 روبرو شد

در جدول کشورهایی که به دلیل ناآرامی های داخلی آمار مثبتی ارایه نداده اند کشور سیرالیون به دلیل ویروس ابولا و کشورهای آفریقایی دیگر شاهد کاهش 45.6 درصدی بوده اند در حالی که تونس شاهد کاهش 25.2 درصدی گردشگران خارجی بود که به دلیل بروز حوادث مرگبار و حمله مردان مسلح در ماه ژوین و مرگ 38 نفر رخ داد. گردشگری تونس احتمالا در پی تکرار حملات بعدی در نواحی ساحلی با تنزل شدیدتری نیز در ماه گذشته منتهی به سال 2016 مواجه بوده است.

در مجموع در فهرست بازندگان اصلی در نقشه گردشگری جهانی سال 2015 می توان نام کشورهایی چون سن مارینو، تونس، لوکزامبورگ، کنیا و کشور آذربایجان را مشاهده کرد که موقعیت نامناسبی نسبت به سال 2014 داشته اند.

کشورهای منطقه کاراییب با 7.4 درصد افزایش از برندگان جدول 2015 بوده اند. کشورهای اروپایی نیز با جذب 609.1 میلیون گردشگر بیشتر از دیگر نقاط جهان در ردیف برندگان این جدول جای می گیرند. ماه های جولای و آگوست همچنان ماه های محبوب سال برای گردشگران بوده و ماه فوریه کمترین تعداد سفر را داشته است.

سال 2015 ششمین سال پیاپی رشد در گردشگری جهان است. آخرین تنزل در سال 2009 رخ داد که پیش از آن از زمان شروع رکود اقتصاد جهانی در سال 2008-2007 شروع شده بود.

تعداد گردشگران به کشور مالزی با 7.6 درصد کاهش مواجه بود. احتمالا عواقب منفی ناشی از حوادث فاجعه بار هوایی برای مالزی در سال 2014 همچنان بر گردشگری این کشور ادامه یافته است.

برخی کشورهای اروپایی نظیر اسلواکی، مجارستان، ایرلند، یونان، کرواسی، سوئد، پرتقال و نروژ نیز از جمله کشورهایی بودند که در سال 2015 موفق شدند روند رو به رشد را در جذب تعداد گردشگران خارجی به کشور خود حفظ کنند.

تعداد گردشگران جذب شده به ترکیه در سال گذشته حدود 39.3 میلیون نفر بود که نسبت به جذب 9.6 میلیون نفر در سال 2000 اکنون رکورد 30 میلیون نفری ارزشمندی تلقی می شود اما ترکیه با مخاطرات و تهدیدهای گوناگونی مواجه است که مهم ترین آن از دست دادن گردشگران روس و بروز ناآرامی های داخلی در این کشور است.

اکراین که در سال 2014 از 12.7 میلیون گردشگر پذیرایی کرد در سال گذشته با 24.7 درصد کاهش در سال 2015 روبرو شد.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری میراث فرهنگی » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
7 + 3 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1