زبان سمنانی در فهرست میراث معنوی کشور ثبت شد

23 ژانویه 2016 - 14:50 dsfr.ir/kj6bs

زبان سمنانی در فهرست میراث معنوی کشور ثبت شد
احسان کمالی
زنان محلی سمنانی در حال شستن فرش در آستانه نوروز

سرپرست اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان سمنان از ثبت زبان سمنانی در فهرست میراث معنوی کشور خبر داد.

آرزو گلکار روز شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: برای نخستین بار، زبان سمنانی در جلسه ثبت میراث معنوی کشور، به ثبت رسید و دستاورد بزرگی در حوزه ثبت میراث معنوی برای سمنان رقم خورد.

وی با بیان اینکه ثبت زبان سمنانی از اهمیت بالایی برخوردار است، اظهار داشت: فارسی، ترکی، کردی، بلوچی، ارمنی و عربی از جمله زبان های شناخته شده در ایران هستند و اضافه شدن زبان سمنانی به این ردیف، اهمیت بالایی دارد.

گلکار خاطرنشان کرد: زمانی که فهم مشترک از صحبت بین دو نفر از طرق کلامی و با توسل به ایماء و اشاره برقرار نشود، گفته می شود که دو نفر با دو زبان مختلف صحبت می کنند.

سرپرست میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری شهرستان سمنان این استان را جزیره لهجه ها و گویش ها دانست و گفت: ثبت زبان سمنانی، زمینه ثبت سایر گویش ها و لهجه های منطقه سمنان را فراهم می کند.

زبان سِمنانی، یکی از زبان های ایرانی است و از شاخهٔ زبان های ایرانی شمال غربی است و در عین حال زبان انتقالی میان زبان های ایران مرکزی و زبان گیلکی به شمار می آید. این زبان با برخی واژه های متداول در خانواده زبان های ایرانی، خود زبانی مستقل و کم و بیش خودکفا می باشد. در گروه بندی زبان های ایرانی نو، زبان سمنانی متعلق به گروه زبان های مرکزی ایران است.

گلکار از ثبت گولاچ (تکنیک های پخت نان آئین برات شهرستان سمنان) در فهرست میراث معنوی خبر داد و افزود: این پرونده نیز در جلسه اخیر ثبت آثار معنوی به ثبت رسید.

پیش از این 61 اثر معنوی استان شامل مراسم معنوی، صنایع دستی، فنون سنتی و ... در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است. مراسم گل غلتان نوزاد در دامغان، نذر سمنو پزان در سمنان، تهیه آب دعا در شاهرود، آئین های مرتبط با ازدواج در استان، نخل گردانی در مهدیشهر و شهمیرزاد از جمله مراسم معنوی استان سمنان است که در فهرست ملی ثبت شده اند.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 1 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1