نرگس آبیار مطرح کرد؛

انتقاد از تخریب بافت تاریخی روستای «ابرندآباد» یزد

23 ژانویه 2016 - 13:10 dsfr.ir/4u1eo

انتقاد از تخریب بافت تاریخی روستای «ابرندآباد» یزد
hamgardi.com
قلعه ابرندآباد

تخریب بافت تاریخی روستای «ابرندآباد» نه تنها از لحاظ میراث فرهنگی مهم است بلکه از بین بردن باغات جنبه محیط زیستی هم دارد.

"نرگس آبیار"

ابرندآباد نام روستایی در 12 کیلومتری شهر یزد است که دوره تاریخی آن به زمان ساسانیان بر می گردد. ایراندخت دختر خسرو پرویز به یکی از سرهنگ های خود به نام ابرند دستور داد که املاکش را در یزد سر و سامان بدهد. وقتی کار ابرند تمام شد در نزدیکی یزد روستایی خوش آب و هوا پبدا کرد و همان جا قلعه ای ساخت و نام خودش را بر آنجا گذاشت به این ترتیب ایران آباد به ابرند آباد تغییر نام یافت. قلعه ابرندآباد هم هنوز در این روستا از همان زمان باقی مانده است.

روستای ابرندآباد در مجاورت دو روستای دیگر به نام های گردفرامرز و نصرت آباد واقع شده است. این سه روستا با هم تلفیق شده و شهر شاهدیه را به وجود آورده اند.

در زمان های قدیم وقتی قنات ابرندآباد حفر می  شد محاسبات قنات اشتباه از آب در می آمد و مردم به این نتیجه رسیدند که با این کار آب قنات به درد ابرندآباد نمی خورد و باید قنات را ادامه داد تا در جای دیگری به سطح زمین برسد و یا اینکه سطح زمین را پایین ببرند تا به آب برسد مردم ابرندآباد راه دوم را انتخاب کردند و سطح زمین را با حفاری پایین بردند بعد از آن شروع به ساخت باغ کردند به این ترتیب بافت تاریخی ابرندآباد صورتی طبقاتی پیدا کرد.

اما مدتی است که مردم به صورت کاملا خودجوش اقدام به تخریب قسمت هایی از محله های قدیمی روستا کرده اند تا خیابان ایجاد کنند. این کار باعث تخریب خانه های زیادی در مسیر ایجاد خیابان و خانه قدیمی زیادی در اطراف آن شده است. همچنین ایجاد خیابانی با نام مسجد جامع، خرابی بسیار زیادی را برای بافت تاریخی شاهدیه به همراه داشته است.

نرگس آبیار کارگردان فیلم «شیار 143» که روستای ابرندآباد روستای آبا و اجدادیش محسوب می شود، در همین زمینه، از تخریب خانه های قدیمی و از بین بردن بافت تاریخی روستا و خشک کردن باغات انتقاد کرد و گفت: روستای ابرند آباد روستایی باستانی است و دارای خانه باغ های متعدد و بافت خشتی و گلی بوده است. البته تصور می کنم تنها باغ شهر استان یزد باشد.

وی افزود: خانه های این روستا داخل باغ قرار دارد و از سطح زمین پایین تر هستند و هنوز بافت تاریخی آن طبقاتی است. بخش هایی از این بافت ثبت ملی شده است. حتی این روستا حسینیه 700 ساله نیز دارد اما متاسفانه وقتی برای فیلمبرداری پروژه «نفس» به این روستا رفتم متوجه شدم که مردم به جان خانه ها و باغ ها افتاده اند و آن ها را خشک می کنند تا خانه جدید بسازند.

وی با بیان اینکه به تازگی سه باغ را خشک کرده و یک خانه قدیمی را نیز تخریب کرده اند گفت: حدود یک چهارم پروژه فیلم نفس را در آنجا کار کرده ام و متوجه شدم که قیمت زمین در روستا بالا رفته و سود نگهداری از باغ به اندازه سود فروش زمین نیست به همین دلیل باغ ها را خشک می کنند.

این کارگردان سینما افزود: مردم خانه ها را تخریب می کنند تا جای پارک ماشین داشته باشند. سازمان میراث فرهنگی نیز کاری انجام نمی دهد. این موضوع نه تنها از لحاظ میراث فرهنگی مهم است بلکه از بین بردن باغات جنبه محیط زیستی هم دارد. چون این روستا به واسطه باغ هایش هوای تمیزی داشت.

آبیار گفت: یک خانه قدیمی در کنار حسینیه قرار داشت که آن را هم تخریب کرده و به جایش سرویس بهداشتی ساخته اند! در اینجا برخی دیگر از خانه های دوره صفویه هم بود که تخریب شد و به جایش حسینیه ساختند اما در این روستای کوچک تعداد بسیار زیادی حسینیه وجود دارد و بعضی از این حسینیه های قدیمی را به بهانه مرمت، کاهگل مالی کرده اند.

آبیار در حالی از تخریب خانه باغ های ابرندآباد انتقاد کرد که چندی پیش در نوزدهمین همایش یزدشناسی شرکت کرده و گفته بود: پدران ما درگذشته با بنا کردن خانه ها بر روی تلی از خاک، تنها بافت طبقه بندی شده در کویر را شکل دادند اما متأسفانه امروزه برخی نسبت به این اثر فاخر بی تفاوت هستند. ابرندآباد تنها بافت طبقاتی موجود است که در دل کویر به وجود آمده است.

وی گفته بود: در دوران کودکی وقتی از تهران به یزد می آمدیم و وارد روستاهای این منطقه می شدیم فکر می کردم در دنیای اساطیری پا گذاشته ام. آن کوچه باغ های زیبا، آثار فاخر باستانی، هماهنگی چشم نواز تل خاک و باغ های سرسبز کجا رفته و چرا نسبت به تخریب آن ها واکنشی نشان نمی دهید؟

کارگردان «شیار 143» تأکید کرده بود: متأسفانه برخی مسئولان این منطقه، کمر به قتل این آثار بسته بودند و چنان به تخریب این آثار دست زدند که بنده شخصا به مقام معظم رهبری نامه نوشتم و از ایشان درخواست کردم این مسئله را پیگیری کنند.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری مهر » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
7 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1