حاشیه های روز هوای پاک؛

شعاری بی پاسخ از محیط زیستی ها؛ نقش من در حفظ هوای پاک چیست؟

19 ژانویه 2016 - 16:00 dsfr.ir/q29t1

شعاری بی پاسخ از محیط زیستی ها؛ نقش من در حفظ هوای پاک چیست؟
doe.ir
کمپین مقابله با آلودگی هوا در تهران

بزرگداشت روز هوای پاک با شعار «نقش من در هوای پاک چیست؟» در حالی برگزار شد که شاخص آلاینده ها نشانگر شرایط ناسالم برای گروه های حساس بود و مسئولان و مهمانان دعوت شده تنها به ارائه گزارش عملکرد و یا بیان انتقادات به مسئولان قبلی پرداختند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، مراسم بزرگداشت روز هوای پاک روز دوشنبه و در یکی از روزهای آلوده دی ماه با حضور مسئولان سازمان حفاظت از محیط زیست و جمعی از مهمانان دستگاه های مختلف در پارک پردیسان و محل سازمان محیط زیست برگزار شد که حاشیه هایی را به همراه داشت.

گلایه ابتکار از منتقدان

عملکرد معصومه ابتکار که مورد توجه کارشناسان و منتقدان قرار دارد و اهالی رسانه گاهی نسبت به آن واکنش نشان می دهند سرانجام موجب نارضایتی رییس سازمان حفاظت از محیط زیست شد و وی لب به اعتراض گشود و در روز هوای پاک از نقدها به عنوان تخریب یاد کرده و از آن گلایه کرد.

ابتکار و همراهانش که دل خوشی از انتقادها نداشتند در حاشیه مراسم و در مواجهه با خبرنگار رسانه ملی نیز این گلایه را مطرح کردند و از برخی نقدها به عنوان تخریب یاد کرده و خواستار همراهی بیشتر کارشناسان و اهالی رسانه شدند؛ در این میان خبرنگار رسانه ملی و سایر اصحاب رسانه نیز رویکرد خود را در راستای مطالبه گری و کمک به بهبود وضعیت زیست محیطی دانستند.

همه چیز تقصیر قبلی هاست

معصومه ابتکار رییس سازمان حفاظت از محیط زیست و همچنین سعید متصدی معاون وی در جواب اینکه علت اصلی آلودگی هوا چیست و چه زمانی باید خاتمه یابد؟بر این تاکید کردند که این مهم یک برنامه بلند مدت بود و از سال 79 آغاز شد که باید ادامه می یافت ولی در دولت های قبل اجرایی نشده و حال در دولت تدبیر و امید به آن توجه ویژه ای شده است.

این مسئولان با مقصر خواندن دولتی های سابق آنها را در جهت اجرای برنامه کاهش آلودگی هوا کم کار خواندند و بر رسیدگی دولت یازدهم به مسائل محیط زیستی تاکید کردند.

بنزین بدون بنزن دستاورد ما بود

ابتکار و معاونش یکی از دستاوردهای محیط زیست دولت یازدهم را حذف بنزین های پتروشیمی عنوان کرده و در همین زمینه تاکید کردند: بنزین های پتروشیمی که در سالهای گذشته وجود داشت بسیار آلوده و دارای بنزن بود ولی اکنون در تمامی کلانشهرها بنزین یورو 4 و بدون بنزن وجود دارد و شاهد بهبود وضعیت در آینده هستیم.

قول های چند ساله برای رفع آلودگی هوا

ابتکار و متصدی در حاشیه مراسم روز هوای پاک تاکید کردند در طی 5 تا 10 سال آینده آلودگی هوا از میان می رود و هوای کلانشهرها و بویژه تهران بهبود پیدا می کند؛ البته قول آنها به مردم با توجه به اجرا شدن برنامه های بلند مدت دولت در حوزه محیط زیستی بود.

پیشنهاد نجار برای دوچرخه سواری

اسماعیل نجار رییس سازمان مدیریت بحران  نیز خودروهای فرسوده را عامل مهمی در افزایش آلودگی هوا دانست و تاکید کرد: این خودروها سهم بسزایی در آلودگی هوا دارند و مردم باید از خودروهای عمومی و در مسیرهای کوتاه از دوچرخه استفاده کنند؛البته من نیز در ایامی برای عبور و مرور به محل کارم پیاده روی می کردم و مسیر نارمک تا کریم خان را با پای پیاده طی می کردم.

سایر مسئولان این مراسم که به مناسبت روز هوای پاک برگزار شد بر رفع آلودگی در بلند مدت تاکید کردند و از اهتمام سازمان محیط زیست و دولت برای رفع معضل آلودگی هوا خبر دادند؛ آلودگی که این روزها مردم از آن رنج می برند تبدیل به یکی از دغدغه های این روزهای مسئولان و مردم شده و همگان آرزوی رفع آن را دارند.

میلیون ها انسانی که در کشور از آلودگی هوا در امان نیستند همچنان گوش به سخن مسئولان ذیربط دارند چرا که هر کدام طرح و برنامه متفاوتی را ارائه می دهند؛ مردم انتطار دارند راههای مقابله با آلودگی هوا به ثمر بنشیند و از متولیان امر هم می خواهند پاسخ دهند که نقش شما در حفظ هوای پاک چیست؟

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
3 + 2 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1