برنامه های گسترده سازمان میراث فرهنگی برای نوروز 95

11 ژانویه 2016 - 17:40 dsfr.ir/362qi

برنامه های گسترده سازمان میراث فرهنگی برای نوروز 95
ایرج یارمحمدزهی
نوروز در روستای گرانچین از توابع شهرستان خاش

سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برنامه های گسترده ای را برای نوروز 95 تدارک دیده است.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان ميراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری؛ در نشست هماهنگی جشن نوروز که روز گذشته (20 دی ماه) با حضور دو تن از معاونان سازمان میراث فرهنگی و مدیر کل روابط عمومی سازمان صدا و سیما و اعضای شورای سیاست گزاری جشن نوروز در محل ستاد مرکزی سازمان میراث فرهنگی برگزار شد رئوس این برنامه های تشریح شد.

سميع الله حسينی مکارم، معاون توسعه مدیریت سازمان ميراث فرهنگی و گردشگری و دبير شورای سياست گزاری جشن نوروز در این نشست اعلام کرد: برنامه های سازمان میراث فرهنگی برای نوروز 95 شامل برگزاری 16 نوروز بازار در 12 استان کشور، همایش علمی نوروز، جشنواره عکس نوروز، جشنواره عروسک های نوروزی، نمایشگاه عکس نوروز در کشورهای منطقه، انتشار تمبر نوروز و انتشار کتاب گفتگو با شخصیت ها و فرهیختگان می باشد.

گفتنی است، در چارچوب شورای سیاست گزاری جشن نوروز چند کمیته در سازمان میراث فرهنگی تشکیل شده است که نشست های این شورا از مرداد 94 تا کنون برگزار شده است. بر اساس این گزارش در کميته «همایش علمی» به ریاست پژوهشکده مردم شناسی پژوهشگاه سازمان ميراث فرهنگی، همایش نوروز، ميراث صلح و دوستی شامل بخش های فراخوان مقاله، افتتاحيه، پنل های علمی موازی، نمایشگاه عکس نوروز در کشورهای اکو، نمایشگاه عکس سلام های نوروزی، نمایشگاه عروسک های نوروزی، تقدیر از نوروزشناسان، چاپ کتاب سلسله مقالات ارائه شده به همایش، چاپ کتاب های «نوروز و محيط زیست»، «بازی های نوروز» و «نان و شيرینی های نوروز»، انجام می شود.

همچنين، در «کميته نوروز بازار» به ریاست محمد ميرشکرایی، عضو کميته ثبت ميراث فرهنگی ناملموس برگزاری نوروز بازار در 12 استان کشور شامل، تهران، اصفهان، کرمان، گلستان، سیستان و بلوچستان، گیلان، آذربایجان شرقی، کردستان، خوزستان، خراسان رضوی، هرمزگان و بوشهر در دهه سوم اسفند ماه پیش بینی شده است.

یادآور می شود، در «کميته عروسک های نوروزی» به ریاست مدیر مرکز ميراث ناملموس تهران، پانل های علمی موازی با همایش نوروز با موضوع عروسک نوروزی و همچنين نمایشگاه عروسک های نوروزی، نمایش عروسکی، نمایش فيلم، نمایشگاه عکس، کارگاه ساخت عروسک های بومی و محلی در سطح ملی و بين المللی در کاخ جهانی گلستان برنامه ریزی شده است.

خاطرنشان می کند، «کميته اجرایی» نيز به ریاست مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان ميراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تشکیل شده و برنامه های مختلفی در قالب طرح های ساخت انيميشن ویژه گردشگری نوروز، استفاده از ظرفيت شبکه های اجتماعی و اطلاع رسانی، همکاری با شهرداری ها و صدا و سيما، برگزاری دومين جشنواره فيلم و عکس نوروز، چاپ تمبر نوروز، انتشار نشریه نوروز، انجام امور تبليغاتی و اطلاع رسانی در فضای مکتوب و مجازی و سایت سازمان، چاپ کتب مرتبط با همایش نوروز و چاپ پوستر، اجرایی می شود.

همچنین، مجمع عمومی سازمان ملل متحد سه شنبه 4 اسفند 1388 برابر با 23 فوریه 2010 با تصویب قطعنامه ای روز 21 مارس برابر با 1 فروردین را در چارچوب ماده 49 و تحت عنوان فرهنگ صلح به عنوان روز جهانی نوروز به تصویب رساند و در تقویم خود جای داد، در این اقدام که برای نخستين بار در تاریخ این سازمان صورت گرفت، نوروز ایرانی به عنوان یک مناسبت بين المللی به رسميت شناخته شد. قطعنامه نوروز به ابتکار نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد و با همکاری جمهوری آذربایجان، افغانستان، تاجيکستان، ترکيه، ترکمنستان، قزاقستان و قرقيزستان آماده و به مجمع عمومی سازمان ملل ارایه شد. همچنين در 8 مهر همان سال عيد نوروز به عنوان ميراث فرهنگی و معنوی بشری، در سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل، یونسکو، به ثبت رسيده بود.

حمید ضیایی پرور رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسان سازمان میراث فرهنگی در این زمینه گفت: بر اساس وظایفی که سازمان ميراث فرهنگی در پژوهش، معرفی و حفاظت بر عهده دارد، شورای سياست گزاری نوروز تشکيل شد که در سال جاری به شکل هدفمند و منظم برنامه های جشن نوروز را پیگیری می کند.

به گفته وی در نشست های شورای سیاست گزاری جشن نوروز شخصیت های مختلفی تا کنون حضور یافته و دیدگاه های خود را مطرح کرده اند. در یکی از جلسات اخیر این شورا، حجت الاسلام و المسلمين علی یونسی، دستيار ویژه رئيس جمهور در امور اقوام و اقليت های دینی و مذهبی شرکت کرد و گفت: نوروز را شناسنامه تاریخی و هویت ملی کشور دانست و بر لزوم تقویت ابعاد شادی بخش نوروز تاکيد کرد. وی نوروز را یکی از آئين هایی دانست که در مقاطع تاریخی مختلف حفظ و به جهانيان معرفی شده است و افزود: نوروز یک سنت درخشان و پایدار تاریخی است که شاهد دگرگونی های عظيم و آمد و رفت های بسياری از دولت ها بوده است.

مدیرکل روابط عمومی سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی نیز در نشست دیروز این شورا شرکت کرده و آمادگی صدا و سیما را برای پوشش خبری برنامه های نوروز 95 اعلام کرد. داود نعمتی انارکی گفت: صدا و سیما وظیفه خود را حراست از میراث فرهنگی و توسعه و ترویج میراث معنوی و ناملموس کشور می داند.

در نشست روز گذشته این شورا مرتضی رحمانی موحد، معاون گردشگری و رییس ستاد هماهنگی خدمات سفر نیز با ارائه توضيحاتی گفت: با توجه به اینکه رویکرد این ستاد در 2 سال گذشته موفق بوده است، مدیریت فرهنگی و نظام مند کردن آداب سفر، امسال در دستور کار ستاد هماهنگی خدمات سفر قرار گرفته است. وی اعلام کرد برنامه های ستاد سفرهای نوروزی با شورای سیاست گزاری جشن نوروز 95 در هماهنگی کامل اجرا خواهد شد و از همه ظرفیت های دستگاه های اجرای عضو ستاد سفرهای نوروزی به این منظور استفاده خواهد شد.

دیدگاه ها

  • میرزا 23 فوریه 2017 - 10:29

    عالیه

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
7 + 1 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1