معاون میراث فرهنگی:

ایران از ظرفیت ثبت جهانی آثار تاریخی استفاده درستی نداشته است

9 ژانویه 2016 - 11:00 dsfr.ir/ec4ah

ایران از ظرفیت ثبت جهانی آثار تاریخی استفاده درستی نداشته است
میراث آریا
نشست معاونین میراث فرهنگی استانها در ساری

معاون سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از ثبت جهانی آثار تاریخی به عنوان نوعی برند جهانی شدن نام برد و گفت: بسیاری از کشورها با این کار توانسته اند گردشگر و درآمد خوبی کسب کنند ولی در کشور ما از این ظرفیت بدرستی استفاده نشده است.

به گزارش خبرگزاری ایرنا؛ محمدحسن طالبیان روز چهارشنبه در جمع معاونان میراث فرهنگی استان های کشور در ساری افزود: آثار تاریخی کشور با پیگیری های بسیار و گذر از مراحل سخت گیرانه در فهرست آثار جهانی ثبت می شوند ولی از این ظرفیت برای جذب گردشگر و درآمدزایی بدرستی استفاده نمی شود.

وی اضافه کرد: حتی گردشگران خارجی که به ایران می آیند بعضی از آثار تاریخی ثبت شده ما در فهرست جهانی را نمی شناسند و به بازدید آنها هم نمی روند.

طالبیان از گمنامی بعضی از آثار تاریخی ثبت شده کشور در فهرست جهانی نزد گردشگران خارجی انتقاد کرد و خواستار معرفی بیشتر این آثار با توجه به وجهه جهانی آن ها شد.

وی افزود : ثبت یک اثر در فهرست جهانی به خودی خود مهم نیست، بلکه در این مسیر می بایست چگونگی بهره گیری و کسب درآمد از این برند جهانی شده را هم یاد بگیریم. متاسفانه اکنون از ثبت آثار تاریخی کشور در فهرست جهانی بیشتر به عنوان ابزاری برای حفاظت از این آثار استفاده شود.

معاون سازمان میراث فرهنگی کشور همچنین گفت که این سازمان برای میراث طبیعی و ناملموس هم در کنار آثار تاریخی اهمیت و توجه ویژه ای قائل است و باید از این ظرفیت ها نیز بدرستی استفاده شود.

وی از ادارات کل میراث فرهنگی استان های کشور خواست تا نسبت به مستندسازی اطلاعات مربوط به آثار و بناهای تاریخی استان خود اقدام کنند تا سیر اقدامات و گاهی دخل و تصرف در این آثار مشخص باشد.

نشست معاونان میراث فرهنگی ادارات کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان های کشور روز چهارشنبه در هتل بادله ساری به مدت دو روز برگزار شد. تبادل تجربیات، آسیب شناسی و ارائه راهکارهای لازم برای رفع مشکلات حوزه میراثی استان های کشور از موضوعات قابل بحث و بررسی در این نشست بودند.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1