سخنگوی کمیسیون عمران مجلس:

آزادسازی قیمت ها مقدمه سرمایه گذاری بخش خصوصی است

2 ژانویه 2016 - 14:30 dsfr.ir/zd9yk

آزادسازی قیمت ها مقدمه سرمایه گذاری بخش خصوصی است
خبرگزاری میزان
ایستگاه راه آهن

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس، آزادسازی قیمت ها را مقدمه سرمایه گذاری بخش خصوصی خواند و گفت: با این اعتبارات محدود عمرانی نمی توان پاسخگوی نیاز کشور در بخش حمل و نقل بود.

منصور آرامی در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی با اشاره به الزام قانون برنامه پنجم توسعه برای آزادسازی قیمت ها و رقابتی شدن بازار در حوزه های هوایی گفت: در مقطع کنونی که دوران پسابرجام را سپری می کنیم شرایط برای ورود سرمایه گذاران و بخش خصوصی با آزادسازی قیمت ها فراهم می شود.

وی تأکید کرد: طبق اصول ابتدایی اقتصاد، نمی توان برای سرمایه گذار ابتدا قیمت تعیین کرد و سپس انتظار سرمایه گذاری داشت بلکه باید همین روش وزارت راه و شهرسازی یعنی ابتدا آزادسازی و رقابتی کردن بازار و بعد استفاده از توان بخش خصوصی را اجرایی کرد.

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس اضافه کرد: آزادسازی باید دارای دو وجه باشد که یکی از آن ها ندادن یارانه از سوی دولت به شرکت ها و اخذ قیمت تمام شده از مردم و وجه دوم افزایش کیفیت ارائه خدمات بهتر و نوسازی ناوگان است.

آرامی با یادآوری اینکه برای آزادسازی بازار و زمان نوسازی باید برنامه زمابندی داشت، ادامه داد: افزایش کیفیت، ارائه خدمات مطلوب و نوسازی هر سه از برنامه های وزارت راه و شهرسازی هستند.

وی با تأکید بر اینکه وزارت راه و شهرسازی و شخص وزیر نگاه کلان اقتصادی دارند و نگاه آن ها به پروژه های عمرانی کشور نیز در راستای توسعه اقتصادی کشور است، گفت: شرایط کشور به لحاظ اعتباری در بخش عمرانی بحرانی بوده و باید برای تأمین مالی پروژه ها از راهکارهای وزارت راه و شهرسازی لحاظ شده در لوایح برنامه ششم و بودجه سالیانه استفاده کرد.

نماینده مردم بندرعباس، قشم، ابوموسی، حاجی آباد و خمیر در مجلس ادامه داد: با این اعتبارات عمرانی نمی توان پاسخگوی نیاز کشور در بخش های حمل و نقل جاده ای، هوایی، دریایی، ریلی و بخش مسکن بود بنابراین باید اقدامات ویژه ای در جهت پاسخگویی به نیازهای کشور انجام داد.

وی افزود: تبدیل بانک مسکن به بانک توسعه ای و ایجاد صندوق توسعه حمل و نقل را دو اقدام مهم در جهت توسعه دو بخش مسکن و حمل و نقل دانست و افزود: با ایجاد صندوق توسعه حمل و نقل می توان بیش از گذشته از توان بخش خصوصی برای اجرای پروژه ها استفاده کرد.

آرامی اظهار کرد: در برنامه ششم در حوزه ریلی و دریایی نیز نگاه جدیدی ایجاد می شود که واگذاری بنادر کوچک و خرد به بخش خصوصی یکی از نوآوری های جدید در این حوزه است. علاوه بر این اداره بنادر بزرگ در قالب شرکت مستقل از دیگر برنامه هایی است که عملیاتی شدن آن ما را به آینده امیدوار می کند.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
3 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1