پاسخ به اعتراض مردم شیراز

چرا تبریز شهر نمونه گردشگری شد؟

27 دسامبر 2015 - 12:20 dsfr.ir/zn0qh

چرا تبریز شهر نمونه گردشگری شد؟
میثم رودکی
نمایی از موزه بزرگ آذربایجان (تبریز) در شب

در حالی که دولت آمریکا با تصویب طرح محدودیت ویزا، سفر اتباع 38 کشور را به ایران تحت تاثیر قرار داده است، وزرای گردشگری عضو سازمان همکاری کشورهای اسلامی تصمیم گرفتند «تبریز» را به عنوان شهر نمونه گردشگری در سال 2018 انتخاب کنند.

اسدالله درویش امیری، معاون امور مجلس، حقوقی و استان های سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری که در هشتمین اجلاس وزرای گردشگری سازمان همکاری های اسلامی در کشور نیجر حضور داشت، درباره این انتخاب توضیح داد: قرار بود کشورهای عضو برای سال های 2017 و 2018 میلادی شهرهای منتخب گردشگری خود را معرفی کنند که از ایران، یزد  و تبریز معرفی شدند. کارگاه تشکیل شده در این اجلاس که 9 عضو داشت، با 7 رأی تبریز را به عنوان شهر نمونه گردشگری سال 2018 انتخاب کرد.

وی اضافه کرد: تالینگ مالزی، پالقا و سیلد بنگلادش، ماردین ترکیه و مدینه عربستان رقبای تبریز برای سال 2018 بودند که تبریز به خاطر قابلیت هایی که داشت، انتخاب شد.

درویش امیری ادامه داد: آنچه از میان معیارهای ارائه شده برای تبریز مورد توجه اعضای این اجلاس قرار گرفت، وجود مناطق نمونه گردشگری، زیرساخت های مناسب، تعداد موزه ها، موزه فرش، طبیعت، تعداد رویدادهای برگزار شده، تعداد اماکن تاریخی، انتخاب تبریز به عنوان شهر جهانی فرش و تعداد گردشگران ورودی (داخلی و خارجی) بود.

به گفته او، گردشگری داخلی و خارجی شهر تبریز در سال گذشته به ترتیب 25 و 35 درصد رشد داشته است. همچنین آمار ورود گردشگران خارجی در سال های 1391 و 92 به ترتیب 461 هزار و 670 هزار نفر بوده است.

وی با اشاره به دفاع برخی اعضای کارگروه برای انتخاب تبریز، اظهار کرد: فکر می کنم جهانگردان خیلی خوب تبریز را می شناسند، صحبت های برخی از اعضای کارگروه درباره این شهر قابل توجه بود، برای ما جالب بود که حتی قاره سیاه هم با تبریز آشنا است و در دفاع از آن اقدام می کند.

پاسخ به اعتراض مردم شیراز

معاون امور مجلس حقوقی و استان های سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری درباره دلیل انتخاب تبریز از سوی ایران و همچنین در پاسخ به اعتراض مردم شیراز نسبت به انتخاب تبریز به عنوان شهر نمونه گردشگری کشورهای اسلامی، گفت: این انتخاب بر اساس استانداردهای سازمان همکاری کشورهای اسلامی صورت گرفته است. ما پیش از اقدام فرم هایی را به استان ها فرستادیم که ستاد تشکیل شده در سازمان پس از بررسی شاخص ها، یزد و تبریز را انتخاب کرد.

او درباره انتخاب نشدن شهر یزد نیز توضیح داد: هر سال یک شهر از یک کشور انتخاب می شود، بر اساس استاندارد سازمان همکاری کشورهای اسلامی نمی توان از یک کشور برای دو سال پی در پی دو شهر را انتخاب کرد. این اجلاس و اقدامی که از سوی آن برای انتخاب شهرهای نمونه گردشگری صورت می گیرد، آنقدر اهمیت دارد که مثلا عربستان با مداومت یک شهر را برای دو سال پیشنهاد داد و یا کشور فقیری مثل نیجر میزبانی لاین اجلاس را قبول کرد و مقامات عالی رتبه آن برای افتتاحیه آمدند و یا از 57 کشور عضو 17 وزیر گردشگری در آن حضور داشتند، شاید به خاطر اهمیت موضوع ایران برای میزبانی اجلاس 2017 پیشنهاد بدهد.

درویش امیری در ادامه به مصوبات دیگر هشتمین نشست وزرای گردشگری سازمان همکاری کشورهای اسلامی اشاره کرد و افزود: کارگروه نمایشگاهی این نشست تصمیم گرفت نمایشگاه هایی را در مصر و ایران برای سال های 2017 و 2018 برگزار کند. همچنین مقرر شد ایران شبکه آنلاین آموزشی در حوزه گردشگری برای کشورهای اسلامی در سال 2016 راه اندازی کند. علاوه بر این همایش فرصت های سرمایه گذاری با همکاری ایران و بنگلادش در سال 2016 برگزار می شود که همه این فعالیت ها در شهر تبریز متمرکز خواهد بود.

وی درباره اقدامات بعدی برای مطرح شدن شهر تبریز به عنوان شهر نمونه گردشگری کشورهای اسلامی، گفت: ما دو کارگروه در سازمان برای ماموریتی که به عهده گذاشته شده تشکیل خواهیم داد و برای میزبانی اجلاس 2016 اقدام خواهیم کرد و در صورت تایید برای دریافت مجوز از دولت و برنامه ریزی در سطح ملی با حضور سایر وزارتخانه ها تلاش می کنیم. حتما در تقویت زیرساخت های گردشگری این منطقه برنامه ریزی جدی انجام می دهیم.

معاون امور مجلس، حقوقی و استان های این سازمان سپس به دیدارش با وزیر گردشگری نیجر اشاره کرد و افزود: این کشور بسیار فقیر است و شاید جزو فقیرترین کشورها باشد. با این حال ضمن مذاکره مفصل با وزیر گردشگری این کشور به موفقیت های ایران در زمینه گردشگری سلامت اشاره شد که به شدت مورد اسقبال قرار گرفت. دعوت کردیم که در این حوزه از ظرفیت ایران برای کشور خودشان استفاده کنند.

وی همچنین درباره علت حضورش در این اجلاس با توجه به آنکه موضوع این نشست گردشگری بوده توضیح داد: در اجلاس های جهانی به طور متناوب معاونان مختلفی از این سازمان شرکت می کنند، این دوره نوبت من بود. ضمن آنکه یک معاون باید در همه بخش ها حداقل اطلاعات را داشته باشد و وارد شود، مگر بقیه معاونان این سازمان درباره امور مربوط به مجلس بی خبر هستند.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
2 + 2 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1