تغییر رویکرد مسافران از تورگردی به سمت سفرهای شخصی

24 دسامبر 2015 - 08:00 dsfr.ir/b14u2

تغییر رویکرد مسافران از تورگردی به سمت سفرهای شخصی
پرشین گیگ
سفر شخصی به طبیعت

روند صنعت گردشگری به طور عجیبی رو به رشد است و این میزان رشد را در هیچ صنعت دیگری به جز صنعت مد و نوشیدنی در این سال ها شاهد نبوده ایم.

"کامران خوشی، مدیر عامل زورق"

به گزارش دنیای سفر، فوکوس رایت (Phocuswright) موسسه معتبر تحقیقاتی در صنعت توریسم و گردشگری است که رویدادهای مهمی با محوریت OTA یا همان آژانس های آنلاین خدمات سفر در سطح بین المللی برگزار می کند. کامران خوشی یکی از فعالان صنعت گردشگری کشور، ماحصل کنفرانس 2015 فوکوس رایت را در گزارشی خلاصه ارایه کرده است.

او درباره کنفرانس فوکوس رایت 2015 که ماه گذشته در آمریکا برگزار شد، گفت: فوکوس رایت با جمع آوری مقیاس های تحقیقاتی، منابع معتبری برای آمار و ارقام و پیش بینی و تخمین برای بازارهای مختلف در صنعت گردشگری ارائه می کند. این کنفرانس در قالب سخنرانی هایی با محوریت نوآوری های صنعت گردشگری، کارگاه هایی از شرکت های تکنولوژیک بزرگ و با حضور بزرگان صنعت گردشگری برگزار شد. کارگاه ها موضوعات متنوعی از مسائل عمومی صنعت توریسم مانند برندینگ مقصد، مسائل مربوط به آژانس های آنلاین خدمات سفر مثل مخاطب شناسی، تبدیل ویزیتور آنلاین به خریدار، دسترسی آسان تر به محصولات سفر با دسته بندی مناسب و تا جزئیاتی مانند مسائل فنی را در بر می گرفت.

خوشی با تاکید بر این که در این کنفرانس بیشتر به دنبال انتقال تجربه و دانش، آگاهی از روند صنعت گردشگری در دنیا، اطلاع از نوآوری ها و دورنمای این صنعت در سال های آتی بوده است، تصریح کرد: روند صنعت گردشگری به طور عجیبی رو به رشد است و این میزان رشد را در هیچ صنعت دیگری به جز صنعت مد و نوشیدنی در این سال ها شاهد نبوده ایم؛ به طوری که در سال 2014 تعداد مسافران در دنیا از مرز یک میلیارد گذشت. همچنین تغییر رفتار و فرهنگ سفر همسو با روند حرکت این صنعت با نسبت قابل توجهی رو به رشد است؛ از تغییر نوع سفر از تور به برنامه ریزی شخصی و اختصاصی تا تهیه اقلام سفر از حالت سنتی و آفلاین به آنلاین.

این فعال صنعت گردشگری در ادامه اظهار داشت: با این همه تا الان تغییر چندانی در ساختار سنتی وصل شدن به تامین کننده ها در دنیا ایجاد نشده است، اما در مرحله جست وجو و رزرو اینترنتی تغییراتی در حال اتفاق است؛ از چند سال پیش گوگل با سرمایه گذاری های کلان در حال ایجاد تحول در صنعت گردشگری است و ورژن های بتا نظیر Google Flight و Google Hotel ارائه داده که هنوز به  صورت بین المللی پوشش نمی دهند، اما در حال حاضر گام بزرگ و نوینی به شمار می آید.

مدیر عامل زورق (zoraq.com) با اشاره به این که نرخ رشد گردشگری در بازار آمریکا به دلیل نزدیک شدن به نقطه بلوغ کاهش یافته، گفت: این نرخ رشد در بازار اروپا همچنان به صورت صعودی ادامه دارد و در بازارهای خاورمیانه، خاور دور، آسیا و شمال آفریقا بسیار زیاد است.

وی افزود: نرخ رشد در بازار گردشگری خاورمیانه و شمال آفریقا که در اصطلاح MENA گفته می شود، در حال افزایش و تغییر رفتار خرید هم  در این بازار به تدریج قابل مشاهده است. در کشورهای شمال آفریقا و دبی، سرمایه گذاری خوبی برای پذیرایی از گردشگران انجام می شود. البته در ایران نیز پتانسیل عظیمی دیده می شود که ظرف چند سال آینده باید سرمایه گذاری برای آن انجام بگیرد.

این کارشناس گردشگری درباره چالش های رزرواسیون آنلاین در صنعت گردشگری ایران گفت: اولین موضوع سرمایه گذاری است و این که سرمایه گذاری بسیار کمتر از پتانسیل و نرخ رشد بازار است. دومین چالش برنامه ریزی پیش از سفر است که شامل راهنمایی برای خرید اقلام سفر و انتخاب مقصد می شود. آخرین چالش، بخش فنی و تکنیکال است که در حال حاضر مهم ترین بخش آن پرداخت امن و آسان است تا مسافران بتوانند به راحتی به آن اعتماد کنند.

خوشی در پایان گفت: زورق از لحاظ تکنولوژی فاصله چندانی با نمونه های خارجی ندارد و استفاده بجا از تکنولوژی را دلیلی بر مسیر درست کسب و کار خود عنوان کرد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
2 + 5 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1