معصومه ابتکار:

ایران در عرصه آب و خاک دچار بحران و مشکل است

23 دسامبر 2015 - 18:00 dsfr.ir/ub0qg

ایران در عرصه آب و خاک دچار بحران و مشکل است
محسن نوفرستی
تامین آب شرب 200 روستا در استان چهارمحال و بختیاری به سختی صورت می گیرد

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: در حال حاضر ایران در عرصه آب و خاک واقعا دچار بحران و مشکل است.

به گزارش ایلنا، معصومه ابتکار رئیس سازمان حفاظت محیط زیست و معاون رئیس جمهور در همایش سال جهانی خاک در پارک پردیسان افزود: موضوع خاک اهمیت بسیار زیادی دارد به همین دلیل سال 2015 را در دنیا به عنوان سال جهانی خاک انتخاب کرده اند.

وی ادامه داد: در 17 محور اهداف جهانی توسعه پایدار، موضوع خاک بسیار مورد توجه است و ایران نیز توسط سازمان حفاظت محیط زیست و به کمک دستگاه های مختلف در اجرایی کردن این اهداف تلاش می کند و در این بین وزارت جهاد کشاورزی همکاری خوبی با ما دارد.

ابتکار در ادامه اظهار کرد: کشورهای جهان از سال 2015 تا 2030 به مدت 15 سال وقت دارند تا به شاخص های ملی و بین المللی توسعه پایدار دست یابند و در این بین برای ایران حفاظت از خاک اهمیت بسیار زیادی دارد زیرا این مسئله در سطوح مختلف توسعه پایدار تاثیرگذار است.

معاون رئیس جمهور در ادامه به ابلاغ سیاست های کلی نظام در موضوع محیط زیست طی ماه گذشته اشاره کرد و گفت: ابلاغ سیاست های کلی نظام در موضوع محیط زیست رخداد بسیار مهمی در این حوزه بود که در ماه گذشته اتفاق افتاد و در آن به طور شفاف و مشخص به مسئله حفاظت از خاک و به برنامه ریزی های کلان و منسجم و هماهنگ اشاره و تاکید شده است.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: سوال اصلی این است که چرا تاکنون سیاست ها و برنامه های کشور در حوزه خاک با جدیت دنبال نشده است؟ با این وجود معتقدم ابلاغ این سیاست های کلی بر اهمیت موضوع تاکید داشته و می توانیم با همکاری سایر دستگاه ها گام های جدی در این حوزه برداریم.

ابتکار همچنین افزود: آلودگی های ناشی از سموم تاریخ گذشته، مدیریت مواد شیمیایی و آثار آن بر خاک از جمله مسائلی است که سازمان حفاظت از محیط زیست و دولت اهتمام ویژه ای در خصوص آن ها داشته و به ویژه در حوزه آلودگی ناشی از سموم تلاش های زیادی را به انجام رسانده است.

شناسایی کانون های بنیادی گرد و غبار در کشور

وی در ادامه به مسئله گرد و غبار اشاره کرد و گفت: کانون های بنیادی گرد و غبار در حال حاضر در سطح استان های کشور شناسایی شده و برنامه مقابله ملی با این مسئله نیز تدوین شده است؛ همچنین برای تعادل دام و مرتع نیز باید چاره اندیشی کرده و طرح های خود را در این خصوص با جدیت دنبال کنیم.

سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه به کشاورزی پایدار اشاره کرد و گفت: باید رویکرد و نگاه خود را در حوزه کشاورزی تغییر دهیم تا کشاورزان بدانند که باید قبل از توجه به درآمد، سودآوری و بهره برداری از محصول به حفاظت از آب و خاک اهمیت دهند؛ این مسئله در حال حاضر در بسیاری از کشورهای دنیا میان کشاورزان و دولت منعقد می شود و نیاز است ضرورت این موضوع توسط کشاورزان احساس شود.

ایران در عرصه آب و خاک دچار بحران و مشکل است

ابتکار در ادامه ضمن تاکید بر آنکه در حال حاضر ایران در عرصه آب و خاک واقعا دچار بحران و مشکل است گفت: خوشبختانه وزارت نیرو و وزارت جهاد کشاورزی تغییر رویکرد را آغاز کرده اما تا اجرایی و عملیاتی شدن آن راه بسیاری طولانی در پیش داریم که در این بین تمامی تشکل ها و انجمن های صنفی، سمن ها و تشکل های زیست محیطی نقش بسیار مهمی دارند.

وی تصریح کرد: در حال حاضر کشور در جایگاهی قرار دارد که دیگر نمی تواند در موضوع حفاظت از محیط زیست بیش از این تعلل کند و نیاز است که این هم پیمانی ها صورت گرفته تا بتوانیم با استفاده از دانش روز و دانش سنتی مشکلات و بحران های موجود را برطرف کنیم.

ابتکار در ادامه به سخنان رئیس جمهور در روز جهانی محیط زیست اشاره کرد و گفت: خوشبختانه رییس جمهور با وجود تمام مشکلات دولت در روز جهانی حفاظت از محیط زیست، دولت خود را دولت محیط زیستی دانست که این مسئله نشان دهنده آن است که دولت اهمیت این مسئله را تشخیص داده و آنرا در اولویت قرار داده است. به همین دلیل در حال حاضر کشور در یک فرصت ویژه قرار دارد تا بتواند با استفاده از ظرفیت های خود مشکلات و معضلات این حوزه را حل کند.

وی ادامه داد: باید در روند رسیدگی به مشکلات و معضلات محیط زیستی سریع تر از قبل عمل کنیم زیرا این معضلات روز به روز پیچیده تر شده و برای مثال وقتی از خاک صحبت می کنیم باید بدانیم که آب نیز با آن درگیر خواهد شد.

ابتکار ادامه داد: تلاش های بسیار خوبی در دولت یازدهم در خصوص آلودگی هوای ناشی از سوخت های فسیلی و گرد و غبار صورت گرفته است؛ در حال حاضر اگرچه می بینیم علیرغم تمامی این اقدامات هنوز هم شاهد آلودگی های ناشی از سوخت های فسیلی و گرد و غبار هستیم علت آن است که حل این مسائل و معضلات نیازمند برنامه های بلند مدت چند ساله است.

وی در ادامه ضمن اشاره به دولت هفتم و هشتم خاتمی گفت: در دولت هفتم و هشتم برخی از برنامه های حفاظت از محیط زیست آغاز شد اما با توقفی هشت ساله در دولت نهم و دهم محمود احمدی نژاد در این حوزه عقب افتادیم و در حال حاضر مجددا این اقدامات را از اول آغاز کرده ایم.

وی ادامه داد: همکاری های بین المللی خوبی در حوزه محیط زیست با سایر کشورهای دنیا داریم و امیدواریم در دوران پسا تحریم نیز بتوانیم با همکاری خوب، شرایط محیط زیستی بهتری را برای کشورمان فراهم کنیم.

تصویب قطعنامه جهانی مقابله با گرد و غبار توسط سازمان ملل

ابتکار در ادامه سخنان خود ضمن ابراز خوشحالی از تصویب قطعنامه جهانی مقابله با گرد و غبار توسط سازمان ملل گفت: سال گذشته پس از آنکه متوجه شدیم امکان انعقاد تفاهم نامه های منطقه ای و حل معضل گرد و غبار وجود ندارد از سازمان ملل خواستیم تا طی اقدامی جهانی در جهت مبارزه با گرد و غبار اقداماتی به عمل برسد؛ هفته گذشته شاهد آن بودیم که قطعنامه جهانی مقابله با گرد وغبار در این سازمان تصویب و در آن از اقدامات جمهوری اسلامی ایران تشکر ویژه شد و همچنین کشور ایران در تهیه گزارش از وضعیت گرد و غبار جهان نقش کلیدی دارد.

معاون رئیس جمهور همچنین به اجلاس پاریس اشاره کرد و گفت: در برنامه کاهش انتشار گازهای گلخانه ای که در اجلاس پاریس ارائه کرده و تصویب شد، به مسئله حفاظت از خاک، مراتع و اکوسیستم های متکی بر خاک توجه ویژه شده و در برنامه و سندی که در این اجلاس ارائه کردیم در خصوص کاهش انتشار گازهای گلخانه ای، مدیریت اقلیم، مدیریت خاک با رویکرد جامع، مطالبی را ارائه کرده که بسیار مورد توجه قرار گرفت.

ابتکار در پایان به نقش مسئولان در بهبود وضعیت محیط زیستی کشور اشاره کرد و گفت: مسئولین باید از هر فرصتی برای ارائه گزارش عملکرد و شفافیت استفاده کرده و جلسات این چنینی را فرصتی برای تقویت هم پیمانی های خود قرار دهند.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 1 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1