ایران، محبوب ترین مقصد گردشگری در کشورهای مسلمان

20 دسامبر 2015 - 11:30 dsfr.ir/3w9al

ایران، محبوب ترین مقصد گردشگری در کشورهای مسلمان
میثم رودکی
مجموعه باستانی تخت سلیمان در فهرست جهانی یونسکو ثبت شده است

روزنامه گاردین در گزارشی ایران را بهترین جایگزین برای مصر به عنوان برترین و محبوب ترین مقصد گردشگری در کشورهای مسلمان معرفی کرده است.

این معرفی با اشاره به وضعیت خون بار و ناامن خاورمیانه انجام شده است. این گزارش نام کشورهایی را که همچنان در وضعیت امن به سر می برند برای گردشگرانی که طالب اندکی ماجراجویی در سفر هستند ذکر کرده است. در این میان نام الجزایر، ایران و کشورهای آسیای مرکزی همانند ازبکستان و قرقیزستان، عمان، سپس امارات و اردن به ترتیب دیده می شود.

به گزارش دنیای اقتصاد؛ گاردین در ادامه درباره ایران نوشته است: «کشوری جذاب و بسیار متنوع، پر از گنجینه های دیدنی برای گردشگران. پرسپولیس بزرگ ترین و پر بیننده ترین مقصد پایتخت باستانی داریوش و خشایارشاست که به طور باورنکردنی سالم مانده است. اصفهان نیز به همین میزان مکانی است که نباید از دست داد اما سایت هایی کمتر شناخته شده و گمنام نیز در ایران فراوان است که می تواند حسی از ماجراجویی را در خود داشته باشد؛ تخت سلیمان و آثار باستانی در همدان از این جمله است. کوهستان های البرز در شمال شرق سواحل خزر نیز نمونه جذاب دیگری است.»

بر اساس این گزارش برخی تحلیلگران معتقدند که ایران با توجه به ثبات سیاسی ایجاد شده در آن می تواند رقیب و حتی جایگزینی درخور برای مصر باشد که تاکنون به عنوان پربازدید کننده ترین و توریستی ترین کشور در دنیای اسلامی شهرت داشته است.

همچنین گاردین در این گزارش پس از بررسی ناامنی ها و بحران داخلی در کشورهای مختلف از یمن و لیبی گرفته تا تونس، مصر و سوریه و فروپاشی صنعت گردشگری در این کشورها آورده است: "در حالی که سال ها دنیای اسرارآمیز و غنی اسلام هزاران گردشگر غربی را به خود جذب می کرد، حالا پدیده تروریسم صنعت گردشگری را نه تنها در برخی کشورهای مهم همانند مصر و تونس بلکه حتی برخی کشورهای به دور از کشمکش ها را نیز نابود کرده است."

جان بیلبی، یک فعال گردشگری خاورمیانه در یک آژانس گردشگری ماجراجویانه در بریتانیا می گوید: "وضعیت گردشگری خاورمیانه در همه جا وخیم نیست. سال 2016 در بیشتر کشورهای خاورمیانه شاهد کاهش قیمت ها خواهیم بود؛ اقدامی که با هدف جذب تعداد بیشتری گردشگر صورت می گیرد. به علاوه همه کشورهای منطقه تحت تاثیر این حوادث نیستند."

بیلبی به افزایش مسافران در برخی مقصدها همانند ایران اشاره می کند که از سال 2013 شاهد افزایش تعداد تورها و سفرها بوده است. او که خود دو تور مسافرتی به ایران داشته، برای سال آینده نیز قصد دارد 15 تا 16 تور را به این مقصد هدایت کند. علاوه بر ایران کشورهای آسیای مرکزی همچون الجزایر و گرجستان از دیگر مقصدهایی هستند که شاهد رشد سریع تعداد گردشگران بوده اند.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
2 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1