چگونه گاری چی ها پلاک دار می شوند

آموزش تفکیک زباله در سومین روز کمپین نمایش شهر پاک در رشت

20 دسامبر 2015 - 08:00 dsfr.ir/lh0d2

آموزش تفکیک زباله در سومین روز کمپین نمایش شهر پاک در رشت
گیل نگاه
اجرای تئاتر خیابانی «آموزش پسماند» در رشت

این روزها مردم رشت در نقاط مختلف شهر شاهد تئاترهای خیابانی هستند. اجراهایی که با حمایت سازمان مدیریت پسماندهای شهرداری رشت و با موضوعات مختلف در قالب تفکیک زباله توسط گروهای مختلف نماشی اجرا می شود.

مردمی که در حال عبور از کوچه ها و خیابان ها هستند با دیدن این نمایش های خیابانی گاه با نگاهی سطحی زیر لب چیزی می گویند و می روند و عده ای با تامل بیشتری به آن نگاه می کنند. همه این اجراها چه در قالب نمایش،چه در قالب مفهومی تنها یک چیز را می گویند: زباله بلای جان رشت شده است؛ بیشتر رعایت کنید!

سومین روز از کمپین نمایش شهر پاک دیروز با اجرای نمایش «آموزش پسماند» به کارگردانی امیر میرخوشحال در محله های دیانتی، پیرکلاچای، رودبارتان، پارک ملت، پارک توحید و پارک محتشم رشت برگزار شد.

موضوع این نمایش در مورد یک گاریچی و کهنه فروشی است که در زباله ها به دنبال پیدا کردن وسایل مورد نیاز خود است که امیر میرخوشحال نقش آن را بازی می کند.

در میانه این اجرا یک فعال محیط زیست که علی بدر طالعی نقش آن را بازی می کند وارد صحنه می شود و گاریچی را تشویق می کند که به سازمان مدیریت پسماند مراجعه کند و با نوشتن نام خود در طرح جدید این سازمان، گاری خود را پلاک گذاری کند.

برخورد و نگاه مردم بعد از شنیدن چنین دیالوگی جالب بود. عده ای لبخند بر لبانشان می نشست و عده ای با نگاهی پر از سوال که آیا امکان اجرا چنین طرحی وجود دارد یا خیر برای پیدا کردن جواب سوال شان به ادامه نمایش نگاه می کردند.

به نظر می رسد این نمایش در راستای جمع آوری گاری های سطح شهر باشد که برای گاراژها پسماندهای خشک را جمع آوری می کنند.

سازمان پسماند شهرداری رشت از سال گذشته به دنبال آن است تا کار جمع آوری پسماندهای خشک با مدیریت یکپارچه این سازمان انجام شود.

میرخوشحال کارگردان «آموزش پسماند» این نمایش را آخرین اجرای خود در کمپین نمایشی شهر پاک دانست و اولین نکته مهم این نمایش را ساماندهی گاریچی ها در سطح شهر عنوان کرد.

وی افزود: نکته بعد این است که مردم نباید زباله های خود را در طول روز در خیابان ها قرار دهند و همین امر موجب زیاد شدن گاریچی ها در خیابان ها و کوچه ها است.

همچنین علی بدر طالعی بعد از آخرین اجرا خود در پارک محتشم رشت گفت: با توجه به اطلاع رسانی های انجام شده حضور مردم بسیار خوب بوده است. او این اتفاق را مثبت دانست و ادامه داد: در طول اجرا کسانی بوده اند که مشکلات خود را با ما در میان گذاشته اند تا ما آن ها را به گوش مسوولین برسانیم. وی ادامه این چنین نمایش ها را ضروری دانست.

« دنیای سفر » این نوشته را از « گیل نگاه » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
7 + 7 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1